Ayça – Gün 4: Bugün neyi farklı yapacaksın?

Mükemmel zamanı, en uygun yeri aramak…Bugün yazımı özellikle hemen yoga sonrasında yazmayayım dedim. Bir cafe’ye gideyim, dışarıda yazayım. Evimin sessiz, huzurlu ortamından çıkayım.

Lise ve üniversitede arkadaşlarımın çoğunun aksine ben ders çalışırken müzik hiç dinlemezdim. İkisini aynı anda yapmaya çalışırken kendimi ne derse verebilirdim, ne de müziğe. Öylece boş boş deftere kitaba bakar, sonunda müziği kapatıp derse geri dönerdim. Halbuki dünün yazısını Sevim Abla neşeyle ilk kez temizliğe gittiği evde lens kutusunu nasıl bir güzel yıkadığını anlatırken yazabilmiştim. Odanın kapısını kapatmak istememiştim. Bir kulağım onda, kahkahalarla gülüyoruz ikimiz de, ama aklım yazmaya devam ediyor.

Bunu sık sık yapmıyor muyuz? Hep koşulların kafamızdaki plana göre en mükemmel halde olmasını beklemek…Örnekler çok: Pazartesi olsun diyete başlayacağım’dan tut, çocuklar bir büyüsün, daha çok seyahat edeceğim’e kadar geniş bir yelpazede her birimize uyacak birkaç bahane vardır. Tabii ki bazı koşulların olgunlaşmasını beklemek gerekiyor. Ama bununla tembellik ya da savsaklama arasında ince bir çizgi var.

Evet ben de bugün sınırlarımı biraz genişlettim. Daha önce hiç gitmediğim bir cafe’de mis gibi kahve kokuları, Norah Jones, kahve makinası homurtuları ve sürücülerin biraz daha yüksek ve uzun basarlarsa sanki trafik açılacakmış gibi asıldıkları korna sesleri arasında ve kısıtlı bir zamanda yazıyorum bu satırları. Aklıma yine Defne Hoca geldi. Kendisinin nasıl uzun uçuşlarda, her koşulda yoga yaptığından bahsetmişti. Kimi gün geliyor evimizde bile yoga yapmaya üşeniyorken havaalanında yoga yapmak, yoga pratiğimizin henüz başlarında olan bizler için yüksek ama niyet edince ulaşılabilir bir hedef. Abhyasa (çaba) ve Vairagram (teslimiyet) kavramlarını sindirmemiz için de güzel bir örnek. Sen yoganı yapmak için çaba göster, sonra da bulunduğun ortamın koşullarını kabullen ve sadece yap.

Galiba çoğumuz bizi kısıtlayan, yavaşlatan, hatta durduran davranış ve düşünceleri fark ettiğimizde ne yapacağımız bilmiyoruz. Genellikle bunların verdiği rahatsızlık hissinden kurtulmak için kendimizi haklı çıkaracak bahaneler üretiyoruz ya da ne yapayım ben de böyleyim diye bir savunmaya giriyoruz. Aslında ne bu bahanelere, ne de üzerimize yapışmış bu davranış ve düşünce kalıplarını hemen değiştirmeye, iyileştirmeye ihtiyacımız var. Durup bakmak, davranışları ve düşünceleri izlemek ilk adım.

Sonrasında düşünceleri değiştirmek için davranışlardan başlamak, doğal bir süreç. Yavaşça davranış farklılaştıkça onunla ilişkili düşünce de evriliyor. Daha önce okuldaki kompozisyon ödevleri veya kurumsal bir işte çalışırken yazdığım raporlar haricinde iki satır yazmamış ben mesela, yazı yazmanın beni heyecanlandırmadığını düşünürdüm. Şunun şurasında 5 gündür iyi kötü yazıyorum ama akşam yatarken sabah olsa da yoga yapıp arkasından birşeyler yazsam diye heveslenirken buldum kendimi. Hemen arkasından da ‘Günlük yazmak kolay tabii. Sen bir roman yazabileceğini mi düşünüyorsun?’ diye dırdıra başladı bizim iç ses. Tanıdık geldi mi?

Farkındalığı çaba takip etmezse olduğumuz yerde sayıyoruz. Öyle çok büyük çabalardan da bahsetmiyorum. Her gün, daha önce hep aynı şekilde yaptığımız tek bir şeyi farklı yapmakla başlayabiliriz mesela. Kalkar kalkmaz telefona bakmak yerine camı açıp havayı solumak, dişlerini bu sefer de diğer elinle fırçalamak gibi…O farklı yaptığın davranış hangi düşünceyi su yüzüne çıkaracak acaba? Hiçbir şey ortaya çıkarmamış da olabilir. En azından beyninin diğer yarısını çalıştırmış olursun…

Sen bugün neyi farklı yapacaksın?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s