Piraye – 7. Gün

IMG_2647.JPGBugün #28günyoga’da bir haftayı devirdik. Niyet, sebat bir de dikkat. Bir şeyi sıkılmadan devam ettirmenin/tamamına erdirmenin/başarmanın üç anahtarı… Shadow Yoga kitabındaki bu bölümü özellikle koydum. (bknz: görsel)
Bu sabah biraz halsiz uyandım. Aylık misafirim, şişlik hissi ve özellikle sakrumumda ağrı ile yaklaşmakta olduğunu hatırlattı. Richie’yi dışarı çıkardım, 40 dk tempolu yürüyüş sonrası eve döndük. Ağrılarım nedeniyle yogaya başlamakta biraz zorlandığımı itiraf edeyim. Başlayınca gerisinin geleceğini bildiğimden zihnimi çok dağıtmadan odama geçtim. Her harekette sakrumumdaki ağrıyı hissettim, öne katlanmalarda ise bacaklarımın arkası izin vermedi. Bu durumla inatlaşmadım, ‘bugün de olduğu kadar’ dedim. Bugünkü pratiğim diğerlerine göre biraz daha hafif geçti. Bugün meditasyon oturuşu yerine, sırtımı dinlendirmek icin uzun bir şavasana ile tamamladım. Ardından kendime güzel bir kahvaltı hazırladım. Bilmeyenler için, 1 ay önce işten ayrıldım. Mesaisi 7:30’da başlayan biri için kahvaltı bilgisayar başında simit-peynir demek. Şimdi ise kendime özenerek kahvaltı hazırlamanın tadını çıkarıyorum. Bu süreçte şunu fark ettim: ben kendime özen göstermeyi ÇOK özlemişim. Diyeceksiniz ki daha önce de hafta sonu vardı, seni ne tutuyordu? Geçen yazmıştım, rutininiz eğer sürekli stres, gerginlik olursa tükeniyorsunuz. Zihin olarak ofiste her şeyi ‘aynı anda, en kısa yoldan, en hızlı ama mümkünse en iyi şekilde’ yapmaya programlanmış bir zihin bunu kendi evine, özel hayatına da adapte ediyor, malesef… Şimdi ise bu programlanmayı ‘unutup’ yerine kendimi önceliklendirdiğim, başkalarının dayatmadığı, sonuç yerine sürece odaklanan yeni bir rutin yaratmak çok keyifli. Bunu yazarken Zen Ve Okçuluk kitabı aklıma geldi… Bu kitapta Shunryu Suzuki’nin bahsettiği gibi, “…okculuk bir yarar beklemeksizin, bir eğlence olduğu düşünülmeden ,daha çok, son gerçeğe erme amacıyla bir bilinç keskinleştirme eğitimidir”. “…ok hedefi vurmak için atılmaz
kılıç hısmı yere vurmak için savrulmaz
dans, gösteriş için edilmez” …”amaç bilincin bilinç ötesi gerçekle uyumunu sağlamaktır….yapmacık olmayan, ‘yapılmadan yapılan’ yapıta yol açmalıdır…”

Piraye – 7. Gün” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: 8.gün – 28GünYoga

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s