Defne_9.GÜN

Evet anlaşıldı. Genel bir düşüş başlamış. İnişe geçer gibi olmuşuz. Oysa daha tam henüz en yukarı çıkmadık. Ama #28GünYoga hareketi de tam bu yüzden var. Boş vereceğimiz anda birisi elimizden tutup bizi o boşluktan çıkartsın diye. Çünkü yoga yapmamak için daima bir sebep bulunur. Daima. Ben de çok defalar bu sebeplere sığınıp, zihnin uydurduğu bu hikayelere inanıp yogasız başlamışımdır güne. Başka günlerde ise zihnimin hikayesini değil de, içimdeki cılız sesi dinlediğimde ve eh bari bir tek ısınmaları yapayım diye başladığımda gerisi gelmiş (geleceği yere kadar) ve ben asla o sabah yoga yaptığıma pişman olmamışımdır.

Hareket yapmaya haliniz yoksa bile yoga yaptığınız o mekanda azıcık zaman geçirin. Bir ghati (24 dakikaya denk gelen bir zaman birimi- yogada) oturun, yatın, mum yakıp onu seyredin, yoga kitabı okuyun ama o alana (iç ve dış) bir uğrayın. Günün niteliği değişecektir. Ayrıca, şunu da ekleyeyim. Çünkü yazılarda sıkça görüyorum. Evet, yogayı sabah yapmaya özen göstermek lazım. Sabahın özellikle gün doğumunun kendine has çok özel bir gücü var. Bir zamanlar bir bioenerji uzmanıyla çalışmıştım. Bana demişti ki gün doğarken onun karşısında hareketlerini yap, sonra uyursun istersen . Ben de sabah uykusunu uyuyup da öğleden sonra yoga yapanlara sesleneyim: Sabah kalkın. Öğleden sonra yoga yapacağınız o zaman diliminde ise uyuyun. Arada sırada gün içinde de yoga yapılabilir tabii ama bunları istisnai durumlar olarak kaydedin. Nihayetinde yoga nefse karşı verdiğimiz bir mücadeledir. Bir büyüme uğraşıdır. Rahat alanlarda yapılıp,  günlük işler listesine çek atılacak  bir faaliyet değildir. O yüzden de zihnin tüm hikayelerine (özellikle sizi şefkatli bir dost gibi, dinlenmeye, kafayı takmamaya, rahat olmaya, boş vermeye vs) davet eden iç sesi kısacık bir süre kısıp, her zamankinden bir şey yapmanızı öneriyorum.

IMG_5155

Oysa ki özgürlüğü seçmek…. 

Bu arada bu sabah ben de isteksiz, keyifsiz uyandım. Alerjiler soğuk algınlığına dönmüş. Boğazım şiş ve tahriş. Gözler çapak çapak. Sonra bir de şu var: Dün akşam anneme (annem de kısa bir süreliğine burada, Portland’da) yeni romanımın anlatıcısının bu defa Burak Gökçe isimli bir erkek olduğunu anlatıyordum. Burak Gökçe de nereden çıktı, diye yanıtladı beni. Bunu duyan içimdeki bir küçük ben hemen yıldı, yıkıldı, yenildi tabii. Bir diğer ben ise köpürdü. Elinin köründen çıktı. Diğer karakterler nereden çıktıysa Burak Gökçe de oradan çıktı. Benim muhayyilemden. Sorulacak soru mu bu? Bu sorunun anlamı, alt yazısı nedir? Annem benim karakterlerimin hâlâ hayatta bir yerlerden ödünç alındığını mı sanıyor? Annem bana destek olup, yeni bir roman haberine sevineceğine neden böyle bir tepki veriyor? Annem beni sevmiyor mu? Ühüüüü….

Koskoca yazar, yoga hocası, sosyolog vs vs vs hanım hâlâ  bunlara takılıp sıkıntı içinde mi uyanıyor? Evet, tastamam öyle.  Basit bir şeyler yapayım bari. İkinci prelüd böyle günleri kurtarır. Kimi öne katlanmalarda yine denizden çekilip leğene atılmış bir balık gibi ağzımdan hiç de yogaya yakışmayan canhıraş nefesler alıp verdiysem de düne göre daha kuvvetli ve açık olduğum ortaya çıktı kısa zamanda.

İnsanlar benim dostumdu hem. Karşımda, değil yanımdaydılar bu hayatta. Daha doğrusu ben onları kafamda nereye yerleştirsem onlar da hayatta o yeri alacaklardı. Annem de… Annem ise Burak Gökçe’yi üreten benim muhayyilemden korkuyordu belki kendince sebeplerden.

Taze bir nefesle yerimden kalkıp, kitabımı kolumun altına kıstırdım, gidip tek başıma bir kahvede iki acı kahve üst üste içtim.

FOTO: Kokia Sparis

 

Defne_9.GÜN” üzerine 3 yorum

  1. fsafak dedi ki:

    “İnsanlar benim dostumdu hem. Karşımda, değil yanımdaydılar bu hayatta. Daha doğrusu ben onları kafamda nereye yerleştirsem onlar da hayatta o yeri alacaklardı.” bunu bir yerlerime dövme falan mı yaptırsam acaba? Unutmamak için 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s