Ayça – Gün 12

11. günden 12. güne geçerken dolunay da yerini renkli günlere devretti.

Renkli günler ifadesini ilk olarak #28gunyoga yazarlarından birinden duymuştum. Pınar-Piraye veya Fatma olabilir. Renk-regl uyumunu da şimdi yazarken fark ettim, hoşuma gitti. Kadınların bu özel zamanı için sınıfta da bazı ifadeler gelişti: kırmızı çadır, yedek kulübesi…Bütün bu terimleri, biz kadınların regl olduğumuz günlerde kirli kanın aşağı akıp vücuttan çıkma çabasını, iç enerjimizi yükselterek engellememek için yoga yapmadığımızı belirtmek amacıyla kullanıyoruz. Bu noktada Defne Hoca’nın Yoga ve Kadınlar yazısı, yoga yapsın yapmasın her kadın tarafından okunması faydalı bir metin.

Regl dönemi, modern zamanlarda genellikle bir sıkıntı, bir an evvel bitmesi istenen bir dönem, planları bozan bir çıkıntı gibi algılanıyor. Halbuki eskiden regl olan kadınlar el üstünde tutulurmuş, hiç iş yaptırılmazmış onlara, yanlış hatırlamıyorsam köyün regl olan bütün kadınlarının misafir edildiği bir oda bile olurmuş. Kirli, pis oldukları için değil, bütün sağlığı etkileyen kanın akışını bozacak herhangi bir harekette bulunmamaları için bu kadınlar özel sayılırmış. Bir nevi temizlenme ve yenilenme dönemi. 

Şehirlerde binaların yolların arasında doğadan nasıl uzaklaştıysak, burada yaşamanın getirdiği koşuşturmalı hayatlarımızda bedenlerimizden de uzaklaştık. Sadece kadınların menstürasyon dönemi için söylemiyorum. Geçmek bilmeyen baş ağrılarıyla yaşayan tanıdıklarım var. Hap alıp geçiştiriyorlar. Halbuki beden orada birşey söylemek istiyor. Bir dur, bana bir bak, beni dinle…Bunun diğer uç noktası ise hastalık hastası denen durum. Her ağrıyı sızıyı kafasında operasyon boyutuna getirenler, hatta olmayan ağrıyı var zannedip bende kesin birşey çıkacak diye doktor doktor gezenler.

Bedenimizin verdiği her işaret, ilgiyi hak ediyor. Onu ne yok sayacağız, ne de abartıp olmadığı kadar büyük bir sıkıntı haline getireceğiz. Fark etmek ilk adım. Sonrasında izlemek, herhangi bir yargıya varmadan gelişimini takip etmek ve gerektiğinde de destek almak.

Regl olduğum için yoga yapmadım ama sangha’ya bu yazıyı yazarken eşlik ettim. Güne yoga yap(a)masam da yoga hakkında düşünerek başlamak bile güzelmiş. Yarın görüşmek üzere…

Ayça – Gün 12” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s