Matın Tezenesi Onur – Gün 5

Sevgili yıldız tozları! Bugün sizlere tesadüfler ve kaderden söz etmek istiyorum. Hep derler ya, “hiçbir şey tesadüf değil”, ha işte, bence hiçbir şey olmasa da çoğu şey tesadüf. Ben bunlara “birtakım kazalar” demeyi seviyorum; ‘birtakım’, çünkü hoş oldukları gibi tam tersi de olabiliyor. ‘Kaza’, çünkü kasıtlı değil – adı üstünde tesadüf. Ve ben bugün harika bir tesadüf yaşadım! Bana çok iyi gelen biriyle tanıştım. Hayallerinin peşinde koşmak isteyip bunun için uğraşan bir kadınla. Çok hoş, kahkaha ve hüzün dolu. Üstelik pek adetim olmadığı halde alkol bile kullandım da sınırıma epey yaklaştım (Sınırım 2 kokteyl ya da taş çatlasa 2-3 şişe bira). Sonra hafiften dans ettim, bir sedire çekilip karanlık gökyüzünü izledim. Ardından odamıza çekildim ve bunları yazmaya başladım. Tüm bunlar akşam yemeğinden sonra oldu.

Ve hop, günün başına dönüyorum. Kahvaltıdan sonra biraz miskinlikten sonra 5-6 kişilik bir ekip yürüyüşe çıktık, şelale yoluna. Aksi gibi buraya gelirken yürüyüşe uygun hiçbir ayakkabı vb. almamışım yanıma. Saçma sapan bir sandaletle patika yollarda debelenirken asabım bozuldu; söylendim durdum. Bir de yarım saatten fazla yürümemize rağmen önümüze çıkan tabeladaki yazıdan şelaleye varmaya 1 saat kaldığını okuyunca pes ettik. Geldiğimiz yolu geri teperek kumsala indik. Mayıs itibariyle epey deniz görmeme rağmen ilk kez suya girdim. Gerginliğimi, yorgunluğumu aldı her zamanki gibi sonsuz deniz… Çıkıp kurulandıktan sonra kumsaldaki tesise geçip biraz atıştırdık. Ben gazoz içtim, benimkiyse bira. Yani nasıl lıkır lıkır içebiliyor, hayret, ben bir birayı 1 saatte zor bitiriyorum, o da toplasan yılda 10 şişeyi geçmez, adam ard arda deviriyor şişeleri… Hey maaşallah!

Shambala’ya dönerken eski bir dosta rastladım, o da biraz iyi geldi, denizden sonra hafifliğimin dozunu artırdı; ayaküstü lafladıktan sonra ayrılıp mekana, odamıza geçtik; bir duş aldıktan sonra da yogaya. Yine yumuşak bir akışın ardından yine Yin! Hele tatilde ve bu kadar gerginken bu gevşeme hali çok daha tatlı geliyor, mattan kalkmak istemiyorum hiç. Ama kalktım ve akşam yemeğine gittim. Yemek sırasında Gökçe yanımıza geldi ve barda olacaklarını söyledi. İyi ki söylemiş çünkü “harika tesadüf” onun vesilesiyle olacaktı. Biraz oyalanıp çayımı aldım ve bara doğru seyrettim. Millet birasını-votkasını yudumlarken ben de elimde çay takıldım işte. Ama bu kez bir süreliğine! Bahsettiğim hoş sohbet kadınla tanıştıktan sonra aldı bizi bir muhabbet, o anlatıyor ben dinliyorum; bazen dayanamayıp araya giriyorum, bazen hak verip susuyorum ve çok saf bir içtenlikle gelişiyor her şey. Hayaller, projeler, aile, aşk ve hayat hakkında bi şeyler anlatıyor bana; hatta bazıları çok özel ama tuhaf bir biçimde rahatsız etmiyor bu beni; hatta daha özel/kişisel meselelerinden bahsettiğinde bile rahatsız olmuyorum. İşte buna “yabancıların inceliği/nezaketi” deniyor: seni tanıdıkları için hayatın üzerinde söz söyleme hakkı olduğunu düşünen yakınlarındansa seni hiç tanımayan, bu yüzden yargılamaktan çok anlayışla dinleyen bir kulak, omuzda sıcak bir el… Ben demiyorum bu arada, “yabancıların inceliği” imgesi Tenessee Williams’a ait, “Arzu Tramvayı”nın baş kişisi Blanche Dubois’nın meşhur repliği: “Her zaman yabancıların nezaketine güvenmişimdir”. Ha bir de söylemeyi unuttum, ben bu esnada ikinci kokteylime geçmiştim bile, uffff ne kadar küçük bu bardak, hemen de bitiveriyor… Ve bitti.

Tatlı yabancı gidiyor odasına, öğle saatlerinde yine görüşeceğiz. Öpüşüp sarılıp ayrılıyoruz ve odaya geçip bunları yazıyorum verandamda:

Sevgili yıldız tozları! Bugün sizlere tesadüfler ve kaderden söz etmek istiyorum. Hep derler ya, “Hiçbir şey tesadüf değil”, ha işte, bence hiçbir şey olmasa da çoğu şey tesadüf.IMG_2785

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s