Anıl 1.gün

Defne Hoca’nın beni 28günyoga’ya davet eden mailini aldığımda bir durup düşündüm. (O an ne hissettiğimin tam adını koymak için şu an düşündüğüm gibi). “Bunun ne önemi var?” Şöyle, pek mutlu olmadım aslında o maili aldığımda. Şirince’den döndüğümden beri yoga disiplini konusunda diğer uca savruldum. Çoğu günler üst üste yoga yapmıyor; yaptığım zaman da kurmastanadan sonra bırakıyordum. En ilginci de bu durum beni rahatsız etmiyordu. (Aslında yalan, ediyordu ama önceden edeceği kadar değil, diyelim). Ne olmuştu ki Şirince’de? Çok yorulmuş ve zorlanmış olmam mı yani sorun? (Ve hepinizin de bildiği üzere kabız olmuş hehe) Bu soruların cevabını hâlâ net olarak veremiyorum; belki Şirince de değildi sırf sebebi. Aylardır tez yazma disipliniyle birlikte götürmüştüm yogayı, tez biter bitmez Şirince’ye geldim, sonrası malum. Bu süre içinde, tez gibi bitecek ve sonu gelecek bir süreç olarak kodlamıştım belki de yogayı. Sonuç olarak, döndükten sonra yoga yapmak gözümde gözümde büyümeye başladı.

Mailin zamanlaması epey harika oldu bu açıdan (burada hem ironi yapıyorum hem içtenim aslında). Yine “öffff, ne gerek vardı buna şimdi??” söylenmeleri yükseldi içimden (Defne Hoca artık biliyor beni diye rahat rahat yazıyorum bunları :)). Hem yoga yapacak, hem de onun hakkında yazacaktım ha? 1 hafta daha oyalandıktan – direndikten – sonra Donna Farhi’nin kitabına döndüm ufak ufak; ardından en sonunda kıçımı kaldırdım ve en azından tam bir seriyi tamamlamayı başardım. 2. prelüdü yaptım. Zaten zar zor oldurduğum, yapa yapa kolaylaştırdığım padmasananın eskiye dönmeye başladığını gördüm; canım acıya acıya oturdum birkaç nefes.

“Resistance to pratice occurs when we have not yet formed a clear intention” (Niyetimiz net olmadığında pratiğe direniriz) demiş Donna Farhi. Biraz buraya mı bakmam gerekiyor ne?

Anıl 1.gün” üzerine 7 yorum

    • minimamineva dedi ki:

      Ehehe, hoşbulduk Pınarcım! Aslında gördüm referansı, kendi kendime gülümsedim hatta okuduğumda ama ‘direnişle’ geçen günlerin tam ortasında olduğum için bir cevap yaz(a)madım 🙂 İlerleyen günlerde Donna Farhi’den çok alıntı gelecek buraya; her lafının altını çizmekle meşgulüm:)

      Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s