Ayça – Gün 15: Taç mı, korner mi?

4 günlük zorunlu aradan sonra yoga çalışmak yuvaya dönmek gibi hissettirdi. Başlarken biraz tereddütlüydüm, şimdi her tarafım tutuktur, ağrıyacak bak kasıkların görürsün diye söylendim kendi kendime. Ağrıdı da. Ama bugünkü çalışmada benim için şaşırtıcı olan başka konular vardı.

Öncelikle bugün nefesime bir haller olmuştu, özel ilgi istiyordu. Isınmalarda mesela nefesimi tuttuğumu fark ettim. Hareketleri yaparken de ara ara al, ver diye kendime hatırlatmam gerekti. Sarpastana’da yine soluk soluğa kaldım. Son zamanlarda nefesimi daha iyi kullanmaya başlamıştım bu harekette ama birkaç hafta öncesine geri döndüm. Sarpa’nın hocamın deyimiyle dinlenme yeri gibi gelmesi için epey yol var.

Sonra bir de dengesizlik vardı üzerimde. Kurmastana’ya bir türlü giremedim, öne arkaya sallandım. Sonunda girdim ama bayağı meşakkatli oldu. Vahni’de de tam yerleşemedim harekete. Dengemi kaybettim, yerden destek aldım. Uddiyana bandha’sızlıktan olabilir mi? (Malum, regl sonrası birkaç gün bandha’sız geçecek.) Bilenler bir ses edin.

Canım Suçi…Ben severim Suçi’yi. Genelde hafif bir sızlama olur bende bu harekette ama bugün Suçi bile küstü benimle. Ayak baş parmaklarımın kökleri dedi ki bizi bırak git burada, sen bırakmasan bile biz zaten birazdan kopacağız…yok, dedim, hayatta bırakmam sizi. Hem ne kadar acıyabilir ki? Bayağı acıyormuş ama öldürmüyormuş.

Tam da bu konuyla ilgili bir yazı var parmaklarımın ucundan dökülmeyi bekleyen. Ama ben günlerdir top çevirip duruyorum. Belki fark etmişsinizdir. Yok regl oldum, yoğunum, asabiyim. Bir türlü konuya giremedim. Bugün de topu çaktırmadan taca atasım var. Hakem düdüğü çalsa kendime geleceğim. Hocamın 9. Gün yazısını ve diğer birkaç #28gunyoga yazısını tekrardan okuyup silkelenmek istiyorum. Onun için bugün biraz okuma, düşünme, sindirme günü olsun.

Yarın görüşmek üzere.

(…dakika 15, Ayça topu aldı, gidiyor, gidiyor, yarı sahaya girdi, şuuut ve korner!)

Ayça – Gün 15: Taç mı, korner mi?” üzerine 2 yorum

 1. pinarustun dedi ki:

  Ayçacığım, ay döngümden hemen sonraki pratiklerde ben de sıklıkla güçsüz hissedebiliyorum. Nefesim, koordinasyonum, dengem, daha kötü oluyor. Bandhasızlık keza. Ama normal tüm bunlar. Döngünde ilerledikçe, özellikle yumurtlama dönemine doğru gücünde veya konsantrasyonunda bir artış gözlemleyebilirsin. Bende 12-13. gün civarı enerji tavan yapıyor. Bir de tam regl olmadan önceki günlerde. Sen yoganı yapmaya ve günlüğünü tutmaya devam et, bir süre sonra 28 gün boyunca belli paternler keşfedeceksin, o zaman bu ufak çalkantılar da zihinsel ehemmiyetini yitirecek. It is what it is. 🙂

  Liked by 2 people

  • oradanburadan dedi ki:

   Pınarcım, hızır gibi yetişti cevabın, çok teşekkürler. Kim bilir, belki de aylardır dediğin gibi iniş çıkış yaşıyordum ama döngümü yazılı bir şekilde takip etmediğim için bunu göremiyordum. 🙏

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s