Anıl 3. Gün / O An

Yogaya başladığımdan beri, pratik esnasında/sonrasında bazı arkadaşların yaşadığı (okuyorsa Işıl’a selam ehehe), nasıl desem, daha spiritüel veya ‘enerjiyle ilgili’ etkiler  bana pek gelmiyor veya oturmalarda hoca ‘şu hissi şuranızda hissedin’ (özellikle yoga mudrada) dediği zaman o hissi oramda hissetmekte zorlanıyorum. Elbette bunu başka konularda da hep yaptığım gibi ‘yeterince x’ olmamama bağlayıp “neden?” sorularıyla kıvranmaya, kendimi dövmeye devam ettim – “maneviyatı yeterince güçlü” değildim ben, fazla maddeciydim vs.

Geçtiğimiz Kasım ayında Pınar ve Günsu’nun verdiği tırmanış/yoga kampında bir akşam yogasıydı. Pınar’ın dersiydi ve zihnim gene tüm ders boyunca susmamıştı – Günsu’nun gündüz verdiği freedom yoga esnasında partnerimize elimizi kolumuzu bırakırken yüzde yüz bırakamadığımı düşünerek gene kendimi dövüyordum. Derken yoga mudraya geçirdi Pınar bizi, iki elimiz arasında enerji akışını hissetmemizi söyledi. O an yine “bende niye olmuyor bu?” dövünmelerine başlamışken öyle bir an geldi ki “Eeeeh! Bu kadarım ben kardeşim! Belki de maneviyatım düşüktür gerçekten; napalım ben de böyleyim” dedim ama içten kabullendim bunu o an. “Bu kadarım ben” kabullenmesi yaşadım. Ve bilin bakalım ne oldu? Pınar’ın ve diğer arkadaşların bahsettiği o rüzgar, ellerimin arasında somut ama akışkan bir şey tutuyormuşum gibi hareket etmeye başladı! Gerçekmiş meğer! Muhteşem bir andı.

Daha önce Defne Hoca’nın da pek çok kez yazdığı gibi, böyle anlardan sonra hayat birdenbire diğer yöne akmaya başlamıyor tabii. Ama yapılabilir, pratik edilebilir olduğunu görmek, yaşamak bir başlangıç(tı). Zihnim bana “yeterince X değilsin” dediğinde “tamam, yeterince x değilim, olsun” diyerek onu sakinleştirmeye çalışıyorum şimdi. Belli ki kendini kabullendiğin an oluyor ne olacaksa.

Reklam

Anıl 3. Gün / O An” üzerine 3 yorum

  1. takethefakecake dedi ki:

    Ben de boyle maneviyati yerlerde surunen kimseydim. Simdi inanc, maneviyat kutusuna bir seyler birikmeye basladi. İzliyorum merakla. Cok aciyip seyler oluyor. Sonra bilemiyorum ben mi boyle adlandiriyorum, yoksa evren bana mi/bize mi calisiyor. Bakalim:)

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s