Matın Tezenesi Onur – Gün 18 ve 19

Dün bir türlü yazamadım üşengeç okur! Aslına bakarsanız yogamı da yapamadım; bu kez sahiden yapamadım çünkü beklenmedik koşturmalarla meşguldüm. Yine de yatmadan 20 dakika olsun Nefes Farkındalığı için minderime oturdum ama.

Bugün ise geç uyandım ama dünküne benzemesin diye hemen matın üstüne oturdum; önce yine bir meditasyonla başladım, ardından Güneşe Selamlar ve araya giren ayaktaki pozlarla devam ettim; görüyorum ki içimden ne yapmak geliyor diye kendimi bıraktığımda Ashtanga’nın poz sıralamasına doğru gidiyorum… Bu bir işaret mi acaba… Biliyorsunuz hayatta hiçbir şey tesadüf değil. Ama dikkat edin hiçbir şey! Hele felsefeyle de ilgili olunduğu söylenip böyle cümleler edildiğinde hala şaşırmaya devam ediyorum: hangi felsefe Şüphe’nin yerine Kesinlik’i koymuştur ki? İşin öyle yürümediği “aralıklar” var ya, ha işte ben o aralıkları aralamayı seviyorum.

Bir gün pratiğimi aksatmam nelere mi mal oldu; mesela kalçalarım daha da kapanmış, omuzlar ağlıyor, hamstringler feveran halinde… Yine de sebatla ve sükunetle pratiğime devam ettim; bandhalı bandhalı pozlara girip çıktım, bazılarında uzun kalıp şööyle bir demlenmeyi denedim, poz mu bana yerleşiyor ben mi poza katılıyorum – işte bu ikisinin arasındaki belirsizliği de seviyorum; biraz sen biraz ben… Yani bedendeki uçlar birleşirken pozun içinde duran -buna bu yazıda “Potansiyel Ben” diyeceğim- Potansiyel ile henüz onunla buluşamamış “Eyleyen Ben” zaman zaman bir sohbete başlayabiliyor ya, işte oradaki sınırlar ya da uçlar, bu iki kutup arasındaki bağlar da kuvvetleniyor sanırım. En azından bugünkü pratiğimde böyle bir doygunluk hissettim. Finaldeki Şavasana’dan önce de Nodi Shodana ile 15 dakika Pranayama çalıştım.

Birazdan sevgilimle buluşacağız, Rana’nın kedisinden Gül’ün Muji’sine geçiş yaparken araya bir yemek, belki bir film sıkıştırırız. Her gidişimde mahzunlaşan Hamish içime dert oluyor ama bugün Muji’ciğimle ilgilenmem gerek. Yarına da onun bir fotoğrafını koyayım bari.

Gününüz güzel geçsin! 19366333_10155426603581552_3784154796428907194_n

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s