Fatoş-Gün 23

Havaalanına giden servisteki televizyondan muhabir bugün edilecek duaların ömürlük olduğunu, yılın en kutsal günü olduğunu söylüyordu. Eyvallah dedi içinden dinlerken televizyonu. Sonra muhabir nasıl müslümanların kutsal kitabının bu kutsal gecede yazılmaya başladığından bahsetti. Bu konuyla ilgili küçükken yaşadığı bir içsel diyaloğu aklına geldi. Onun ruhani hikayesi tam da o zaman başlamıştı. Bu biraz zındık bir hikaye. İsterseniz burada bırakabilirsiniz.

Evde din ve siyaset konuşulmazdı o küçükken. Annesi ve babası öğretmendi, yazları ise köydeki bağ ve bahçelerine bakmaya giderlerdi. Onu da bazı zamanlar anneannesine bırakırlardı. Bir kere direğe tırmanmış elektrik tellerini tamir eden bir sakallı adam görüp “Bu adam çok yükseğe çıkmış, göklerde olduğunu söylemişlerdi, sakalı da var, acaba Allah o mu?” diye soracak kadar kısıtlı olan din bilgisine anneannesi el atmaya karar vermişti. Anneannesinde geçirdiği yazlardan birinde mahalledeki kızlar ile onu beraber Kuran kursuna yollamışlardı. Sureleri ezberleyip, okuyorlardı. Kitap okumayı çok sevdiği için sorun yoktu. Arada da hikayeler anlatılırdı. O hikayeleri ise tam anlayamıyordu. Tamam, anlamıştı: Muhammed çok iyi bir insandı. O yüzden Allah onunla konuşmaya karar vermişti. Ama o da çok iyi bir çocuktu. Neden ona da mesaj falan gelmiyordu?

Bu soruyu sorduktan sonra haksızlığın olduğu yerde durmaya tahammülü olmayan küçük kız, artık anneannesini dinlememeye karar verdi. Hikayelerde hep bir açık arıyordu. Allah zaten onunla konuşmadığı için o da onun hikayesini dinlemeyecekti.

Gel zaman, git zaman kız büyüdü, iyi okullarda bilimle tanıştı. Mitlerle, başka dinlerle, ezoterik hikayelerle kendini besledi. Ama hala onunla konuşan bir Tanrı’ya denk gelememişti. Artık inanmıyordu öyle bir Tanrı olduğuna. Bunlar sadece çok güzel uydurulmuş benzer hikayelerdi.

Sonra kadın oldu ve varoluşsal krizler yaşamaya başladı. Her insan evladı gibi. Dünyanın en iyi okullarından birinde burslu okuyordu ama hayat berbattı. Aşık olduğu bir sevgilisi, evi, işi ve muhteşem bir kariyeri vardı. Ama birşeyler eksikti.

Öğretmenlik yapıyordu. Kutsal gördüğü mesleğini yaptığı süre boyunca insanlarla uğraşmanın çok zor olduğunu farkedip, yıldı. Ne yani, dünyayı değiştiremeyecek miydi? Evet, değiştiremeyecekti. Sinir oluyordu insanların Tanrı’dan yüzsüzce medet ummasına ve kendileri için hiçbir şey yapmamasına.

Sevgilisiyle yazar Zweig ve karısının hikayesini okuyup, hak verdiler. Ama onlar kadar cesaretli ve fedakar değillerdi. Belli ki onların hikayesi burada bitmeyecekti.

Bu konularla boğuşurken toplumsal baskı yüzünden evlendi. Aslında evliliğe inanmıyordu. Ona ilk inanılacak bir şey olduğunu hatırlatan vücudu oldu. Doğanın kurallarını unutmuştu. Unutkanlığı yüzünden neredeyse çocuğu bile olacaktı. Ucundan anneliği tatma fırsatı bulmuştu. Dehşet verici, muhteşem bir şeydi. Ama anne olmak istemedi. Cesareti yoktu. Ee tabi bir de üç sene boyunca bok temizlemeye de daha niyeti yoktu. Daha başka olmalıydı hikaye.

Sonra yoga yapmaya başladı. İlk zamanlar yogayı hareketleri mükemmel yapmak zannediyordu. Sonra daha fazlası olduğunu anladı. Hem yogada, hem hayatta daha fazlası vardı. Küçükken küstüğü konuları tekrar ele almaya başladı. Yogada dinden de öte birşeyler bulmuştu. Sözlerle anlatamıyordu. Ama her halinden anlaşılıyordu. Sırra mı ermişti acaba? Ya da belki artık birileri onunla konuşuyor muydu? Belki de o düzgün dinlemeye mi başlamıştı konuşulanları? Neyse, televizyondaki muhabire selam etti. Sevgilisiyle günü batırdı, duasını etti. Artık dua ediyordu. Belli ki hikaye daha devam edecekti.

 

 

 

 

 

Fatoş-Gün 23” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s