Fatoş II- Gün 0

Bugün biraz yapmak istediğim şeyleri ötelemekle ilgili düşünme fırsatı buldum. Eğer gün içinde yapacağım şeyler hakkında düşünürken kafam çok karışırsa ve hala ne sırada veya nasıl yapacağım ile ilgili sorularım varsa öteliyorum. İşte bu açıdan Shadow Yoga bana çok yardım ediyor.

Hareketlerin oluşturduğu serinin sırasını ve nasıl yapılacağını derste çok güzel çalıştık. Hocamız bir sürü faydalı ayrıntı söyledi, hareketlerle ilgili sırlar verdi, bize güzelce öğretti, aktardı bildiklerini. Ben de evde çalıştım ve her derse gittim. Mükemmel olmak için değil ama. Aklımda kaldığı kadarıyla yapabilmek ve yapabileceğim kadarını öğrenebilmek için. Aklımda kalan şeylerin o an ihtiyacım olan olduğunu kabullenmeyi öğrendim. Kısacası, şimdilik ne yapacağımı kestirecek kadar deneyimim ve birikimim var gibi düşünebilir dışardan değerlendiren biri.

Ama ben genelde kaytarıyorum. Kesin olarak kaytarmaya meyilli olduğum iki konu var. Birincisi yogayı hangi saatte yapacağım, ikincisi hareketlerde kaç nefes duracağım. İşte bu kaytarmaları nasıl yapacağım diye kendime alternatif bir kaytarma yolu ararken, bir anda ötelerken buluyorum kendi yoga çalışmamı. Sonra öteliyor olduğumu farkedip, aman işte, ben de hep böyle yapıyorum, böyle olmaz bu iş, ben anlamamışım hala, falan, filan. Başlıyor içimdeki öğretilmiş kalıp plakları çalınmaya. Nasıl geldik şimdi buraya? Asıl amaç neydi?

Beş sene önce samba müziği yapan bir orkestraya üyeydim. Her hafta gidip, bir enstruman seçip, birçok ritm kalıbından birini öğreniyorduk. Düzenli gidenler daha farklı enstrumanları deneme fırsatı bile buluyordu. Ben ise okulun zorluğunu bahane edip, arada kaytarıyordum, zaten hep çan çalıyordum. Ritmleri hemen dinleyip kulaktan uydurabiliyordum. Benim hocam Janet ise 60 yaşındaydı ve her hafta o orkestranın çalışmasına gidiyordu. Hep caixa çalıyordu, her provaya gidiyordu. Ben de bir gün Janet’a özenip, nasıl her hafta gidebildiğini sormuştum. O da gidip gitmemek hakkında düşünmenin onun için bir alternatif olmadığını söylemişti. Sorumu sorduğumda ilk kez düşünüyormuş gibi düşünüp, öyle söyledi. Gözlerini kısmıştı cevap verirken içine bakmak için. Samimi görünüyordu. Ya da bana öyle geldi. Janet o orkestranın provasına her hafta gidiyordu. Onun rutiniydi bu. Sorgulamaya ve ötelemeye yer kalmamıştı. Ve Janet hala o orkestranın provalarına gidiyor.

Çünkü o müziği olduğu gibi bir disiplin olarak görüyor. Orkestranın olabilmesi için onun caixa çalmaya her hafta gitmesi gerekiyor. O orkestranın bir parçası. İşte ben de yogayı bir disiplin olarak görebilmek istiyorum. Bütünün parçası olmak için. Zaten öylesin diyeceksiniz. Tüm varlığımla hissetmek ve olabildiğince uzun süreler farkında olmak istiyorum. Müziği bir disiplin olarak görmek onu uzun süre sonra kendimce anlamamı ve hissetmemi sağlayan şeydi. Uzun yıllar boyunca sorgulamadan, ötelemeden, tıpkı bir keşiş gibi çalışmayı gerektirdi.

Bugün büyümeye başlayan ay için kafa karışıklığına az mahal bırakacak bir niyetim var. Laf aramızda, bunu buraya yazıyorum, böylece kaytarma şansım kalmıyor. Bir nevi zorunlu ilham. Zorunlu ilham diye birşey olur mu? Neyse, ben bu ay döngüsü süresince her sabah gün ağarırken uyanacağım. 1. prelüdün her hareketini 5 nefes yapacağım.

Bu yöne bakıyorum. Bakalım ben baktıkça ne olacak. Kaytarmaya izin yok (bakalım uyku sersemi bunu hatırlayabilecek miyim? off saat 1.30 olmuş. ((eyvah, şimdiden kaytarmaya başladım!((( haha parentezception!))).

Zaten biraz geç kalkınca hava aşırı sıcak oluyor son iki gündür. Yaz sıcağı bana ilham verdi.

 

Fatoş II- Gün 0” üzerine bir yorum

  1. Kalemtıraş dedi ki:

    Sevgili Fatoş,
    Ben de Janet gibi düşünüyorum ama bence onunla ortaklığımız bu kadarla bitmiyor- ikimiz de sevdiğimiz için her gün ya da her hafta o faaliyete öncelik veriyoruz. Ama şunu da söyleyeyim: Ben başta yazı da, yoga da, kitap okumak da olmak üzere hiç bir şeyi yapmak için derin bir arzu duymuyorum. Bir tek kahvenin ilk yudumu için motive olabilirmişim gibi geliyor. Fakat bir başlarsam, ortalara doğru tüm bu favori faaliyetlerim içinde ne kadar mutlu olduğumu fark ediyorum. O yüzden bir sonraki sabah işini başını değil, ortasını düşünerek dalıyorum denize. Aklında bulunsun.

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s