Melike 2 – Gün 2: Lohusa depresyonu ve yoga

Merhaba 28günyogacılar,

Ben de ilk dönemi sessiz takip edenlerdenim. Yazılanları okuyup, kendi yogamı yapmaya çalışarak geçirdim ilk dönemi. Bütün paylaşımlar, kalpleri açışlar için ben de teşekkür ederim. Böyle bir grubun varlığının bilgisi bile iyi hissettirdi beni.

İlk dönem için yazdığım ama sizin hiç okumadığınız yazıda şöyle demişim: Sizin sayenizde kendime bir söz vermek ve o sözü tutmak istiyorum. Yeni rolüm anneliğin bütün dengemi ve önceliklerimi değiştirdiği, dünyanın bir ucunda (Malezya’da) tek başınalığımı daha da fazla hissettiğim bugünlerde hem kendim için birşey yapmak (ki en sevdiğim), hem bitemeyen bu lohusa depresyonumla başedebilmek, hem de uzaktada olsa aynı şeyleri yapmaktan hoşlandığım bir grubun parçası olmak istedim. İyi ki internet var! Üstelik yoga sayesinde bedenim nihayet iyi hissetmeye başladı tekrar, zihnime de yansır bu yakında biliyorum. İyi ki yoga var!

Önceki yazımı şimdi okuduğumda çok karanlık buldum. Belki de umduğum gibi, her gün bile yapamadığım yoga iyi gelmiş bile bana. Yazmanın, hele günlük tutmanın, böyle bir güzelliği var işte; kendindeki değişikliği seriveriyor gözler önüne.

Bu dönem için ilk niyetim kendime daha anlayışlı davranmak. Bunu açıkça yazması, tanımadığım insanlarla paylaşması çok zor olsa da tam ihtiyacım olan şey bu açıklıkmış gibi geliyor. Kendimi yeterli hissetmekle ilgili dertlerim hep oldu, kendini sevmekle mi ilgiliydi bunlar bilmiyorum. O tarafa bakmak istemedim galiba hiç. Ama en gerçek yetersizlik duygusunu bebeğim doğduğunda sütüm gelmediği için yaşadım. İlk 10 haftayı pompa makinesiyle en yakın arkadaş şeklinde geçirirken ve bebeğime formula yedirirken yeterince iyi bir anne olamayacağıma dair kanaatim oluşmuştu bile. Sütümün olmaması ve formula yedirmem ilk sebepti işte yetersiz anneliğime. İlk ne zaman ‘formula yedirmek kötüdür’ fikrine sahip olmuştum yada orjinal olarak benim fikrim miydi önemi yoktu. Yargılama yapılmış, karara bağlanmıştı. Bu deneyimle yeterliliğin ne olduğunu tanımladım ilk defa galiba. Gayret varsa, elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsam yeterliyim işte. Bugünlük bu kadarım ve olduğum halimle yeterim. Kendime bu anlayışı göstermeye başlayınca, rahatladım ve sütüm de geldi 🙂 O yüzden yetersiz hissettiğim diğer konularda da kendime anlayış göstermeye niyet ediyorum. Günde en az bir kere canım ben demeye niyet ediyorum 🙂

Ben yogamı akşamları yapabiliyorum. Sabah yogasının yerini tutmayacağını bilsem de, bana ait olan günün bir saatini uyumak yerine yoga yaparak geçirebildiğim icin mutluyum. Dengemi buldukça zaman kullanımında da hünerleneceğim bu yeni rolde diye umuyorum. O zaman bana ait daha çok saatlerim olacak gün icinde (ya olmazsa, ya annelik böyle bir şeyse diye korkarak fısıldıyor içimdeki seslerden biri). Çok sık yazı yazamayacağım büyük ihtimalle ama her gün yoga yapmaya niyet ediyorum.

Şimdilik bana ayrılan zamanın sonuna geldim. Bir dahakine yogamı da anlatmayı umuyorum.

Sevgiler shanga..

Melike 2 – Gün 2: Lohusa depresyonu ve yoga” üzerine 10 yorum

 1. pinarustun dedi ki:

  Melike, aramıza can-ı gönülden hoşgeldin! Burada olman bizim için gerçekten çok değerli. Dünyanın başka bir köşesinde hiç tanımadığım bir insanın parmağının ucundaki yazıyı okuyor ve anında bambaşka bir gerçeklikle bağlantı kuruyor, kendi küçük hamster çarkımızın dışına çıkıyor ve ortak bir platformu paylaşıyor olmanın verdiği şükranla doluyoruz. Bana tam olarak böyle oluyor buradaki yazıları okuyunca. Senin ve yavrunun maceralarını okumak için sabırsızlanıyorum.

  Liked by 3 people

 2. Beste dedi ki:

  Melike’m, canım benim! Ne kadar mutlu oldum seni burda gördüğüme! Hem senden daha çok haber alacak olmak hem de yeniden ortak bir şeyler yapacak olmak çok heyecanlandırdı beni 🙂 İyi ki varsın ve iyi ki geldin!

  Liked by 2 people

 3. oradanburadan dedi ki:

  Melike, iyi ki geldin 🙂 yazını okurken her annenin kendi koşullarında yeterince iyi anne olduğunu düşünüyordum ki sen kavramışsın zaten senin doğrunu, çok mutlu oldum..fırsat buldukça yazacaklarını merakla bekliyorum. sevgilerimle

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s