Anıl 15-16-17-18. günler / Alıştım bir tanem alıştım sana

Saat 12 gibi annem arayıp telefonda “uyanmış mıydın” deyince gene hafiften kan beynime sıçrar gibi oldu. Soruyu kim sorsa dişlerimi sıkarak nezaket gösteriyorum gerçi.

Flashback’le birkaç sene öncesine dönelim. Geç kalkmak (erken kalkmak gerekmedikçe tabii) benimle özdeşleşmiş alışkanlıklardan biri oldu hep. Gece yatmaz sabah kalkmaz tür yani. Tam zamanlı çalıştığım dönemlerde de elbette işe geç kalma sorunu yaşadım çoğu zaman. Bir tek, yüksek lisans ders döneminde hiçbir derse geç kalmadım, hatta erken gittim derslere (şimdi geriye dönüp baktığımda görüyorum ki o sürede çok “yogik” bir haldeymişim; her yol beni “niyet” konusuna çıkarıyor) aslında bir de yoga derslerine diyebilirim (birkaç münferit durum haricinde – en azından alışkanlık haline getirmedim hiç).

Yogaya başladığımdan beri artık en geç kalkma saatim 10.00. İki seneyi bile bulmayan bu zaman dilimi ömrüme vurulduğunda epey kısa. Dolayısıyla artık erken kalktığımı yüz bin defa söylediğim halde annem bile 12’de “uyanmış mıydın” diyebiliyor. Eski arkadaşlarımın çoğu zaten hayatımı yaşama biçiminin değiştiğini kabullenemiyorlar. Kabullenememek derken, o yazılım güncellenemiyor bir türlü 🙂 İnsanların birbirlerini – alışkanlıkları aracılığıyla – sabitleme eğiliminden bahsetmek değil aslında niyetim. Zira o yazılımın bir türlü güncellenmemesinin beni niye bu kadar sinir ettiği de başlı başına bir yazı konusu.

Alışkanlık değiştirmenin veya dönüştürmenin güçlüğüne kafa yoruyorum bir süredir. O kalkma saati 9’lara (bazen 8’lere) kadar indi ama 6’lara 7’lere inemedi bir türlü. Bugün Alarmy diye bir app yükledim artık, alarmın sesinin kesilmesi için daha önce belirlediğiniz bir fotoyla eşleşecek yeni bir foto çekip (mesela klozetin fotosu) yüklemeniz gerekiyor. Bir yandan düşünüyorum: Çok mu savaş halindeyim kendimle? Bir şeyi “çözmek” demek, bir “problemin” ön kabulüyle geliyor ya hani.  Yani o “oldurma çabası” niyetim net olmadığı için boşa tüketilen bir enerji mi?  Dur bi, neden bunu hemen “çözülmesi gereken problem” haline getiriyorsun? E ama çabalamazsam hiç olmayacak gibi geliyor? Öylece kaldım…”Alışmak sevmekten daha zor geliyor” kısacası (Burcu Eren’e selam).

Ve yogayla ilgili metinler (Farhi’ninki gibi) okudukça şu soru belirdi kafamda: yoga yaparken – yani merkezimizi bulmaya, orada kalmaya ve ayrılıktan ziyade “birliğe” doğru gitmeye yönelik tüm eylemlerimizde –  yapmaya çalıştığımız şey bir nevi alışkanlık değiştirmek olabilir mi? Zira epey ayrılıkçı bi dünyada yaşıyor, ‘sabitlemenin’ kaçınılmazlığını vurgulayan bir sistem içinde var olmaya çalışıyoruz.

Blog yazılarımın bitişleri hep ani oluyor; “ben diyeceğimi dedim, haydi eyvallah” şeklinde. “Gelgelelim”, durum bu. Şu bizim yazı atölyesinde özellikle sonuç kısımlarına odaklanayım ben 🙂 Geçen yaz azimli bir ruh haliyle yogasını aksatmayan, yarım bırakmayan o kadını özlüyorum azıcık.

Görüşmek üzere sangha!

Anıl 15-16-17-18. günler / Alıştım bir tanem alıştım sana” üzerine 2 yorum

  1. Kalemtıraş dedi ki:

    Evet, alışkanlık kırmak, değiştirmek ama yeni alışkanlığa da takılmamaya özen göstermek lazım. Zihinlerin esnekliği her duruma adapte olabilme yetisini beraberinde getiriyor. How Yoga Works diye bir kitap var. İlginç bir kitap. Kurmaca olarak yazılmış. Bir genç kız ile köpeği hapise düşüyor. Tarihin hangi zamanında ve dünyanın neresinde geçtiğini bir türlü anlayamıyorsun. Hapishane feci. Zindan diyelim. Açlık, pislik, hor görme, cinsel taciz ne ararsan mevcut. Fakat bizim pırlanta kızımız gezgin bir dünya vatandaşı ve tutkulu bir yoga öğrencisi. Hocasının öğretisini kalbinde taşıyor. Ve her gün yogasını yapmayı sürdürüyor. Sürdürdükçe o en berbat koşullardaki bir hayatın bile nasıl farklı algılanabileceğini bize öğretiyor. Bu arada Patanjali, Bhagavat Gita vs hepsini öğreniyoruz. Orada işte zihnin esnekliği ve zihnin perdelerini kenara çekip de hakikate şahsi filtrelerimiz olmadan bakmak üzerine iyi pasajlar var.

    Liked by 5 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s