Fatoş II- Gün 6

Bugün size Mayurasana ile ilgili bir maceramı anlatayım.

Bu poz elleri yere koyup dirsekleri karına dayamak suretiyle, vücudun kollar üzerinde bir tahtarevalli misali dengede kalmasını gerektiriyor. Tavuskuşu pozuymuş. Tavuskuşuna ailecek çok gülüyoruz, gerçekten tüm evrimini kur yaparken arkadasında bir set dekoruna sahip olmak için geçirmiş gibi değil mi?

Ben bu pozu ilk gördüğümde nasıl yapacağımı düşündüm. Kalçalarımın, ayak bileklerimin esnekliği falan yardım etmezdi. Hiç acı çekmeden girdiğim pozlardan değildi. Bu poz güç ve denge gerektiriyordu. İlk bakışta bunu anladığım için korkmuştum.

İlk tanışmamız Mayıs ayında gittiğim kampta oldu. Kampın ortasında çadır beni çağırınca, uzaktan izleyerek öğrenmeye çalıştım. Pek öğrenememişim. Eve gelince Ali’den bana mayurasanayı öğretmesini istedim. O da maşallah, adım adım nasıl giriliyor, püf noktası ne, herşeyi öğrenmiş.

O günden beri bir nefes fazla, ileri geri, bacaklar gergin gibi telkinlerle kendimi çalıştırıyorum. Hala poza giremiyorum ama girmiş gibi yapıyorum.

Bugün yanlışlıkla ayaklarım yatağa değdi bu poza girerken. Ben de dikkatimi dağıtmamak için devam ettim. Sonra Pınar’ın gösterdiği çalışma taktiği geldi aklıma. Ayak parmaklarımla tersten piti piti tırmandım yukarı. Meğersem o kadar da korkulacak birşey yokmuş. Durdukça durasım geldi desem yalan olacak ama normalde durduğumun iki katı durabildim. Daha tam yapmama çok var tabii. Bugün sadece bir fragman izlemiş oldu bütün vücudum.

Beni en çok korkutan şey bileklerimi incitmekti. Ellerimle icra ettiğim ve hayatımı kazandığım bir sanatla uğraşıyorum. Ellerime, kollarıma birşey olursa korkusundan yıllarca birçok spordan uzak durdum. Yogadan iyi ki uzak durmamışım. Bugün farkettim ki vücudumdaki en zayıf ve narin yerlerden biri olan bileklerim bile güçlenmiş. Güce adım mı atmışım? Benim için büyük ama insanlık için küçük bir adım.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s