Başak 2_Gün 8_Kadının kadına kösteği ve erkek desteği üzerine bir yazı.

Bugün kaçta kalktın diye sorma Sangha, geç kalktım.

Çünkü şu genius dizisini izledim yine. Geç kalktım ama hiç bir sosyal medya aracına maruz kalmadan direkt yogaya başladım. Gerçekten uyanınca telefona bakmadan yoganın derinliği başka. (Türkiye’de her üç kişiden biri uyandığı ilk 5 dk içinde telefona bakıyor.) Bugün günlerden güneş günü, adı üstünde sunday. Bu sebeple güneş serimi yaptım. Mayurasana da biraz vakit geçirdim, bugün de uçamadım. Mum duruşu ise başka bi güzel oldu sanki. Bugün şavasana ile bitirdim seriyi. Aradan 3 saat geçtikten sonra Dhanurasana yapmadığımı hatırlayıp hayıflandım. İnsan koskoca pozu nası unutur!!!

Neyse bugün biraz şu diziden bahsedicem. Hep ilginç gelmiştir Einstein bana o yüzden diziyi merakla edindim. Fakat dizide ıskalanmaması gereken bir vurgu şu, aynı emeği veren bilim kadınlarının nasıl da erkekler ve hatta kendi hem cinsleri tarafından aşağı çekildiği. s-154ac3e6c202c7b36088729a22a0e5b1416ccf89

Einstein’ın ilk karısı Mileva Mariç belki Einstein dan daha zeki bir kadın, hayatını çalışmaya adamış ancak aşık olunca çalışmalarını geri plana atıp evlenince de ev kadını moduna dönüşmüş bir karakter. Einstein ise her daim işinde gücünde. Çocuktu, evdi zaten işi değil. Bir gün çocuğa bakarsa lütfedip bakıyor gibi vs. Einstein’ın annesi de hiçbir zaman onaylamadığı Mileva’yı hizmetkar konumuna indirmek için hem cinsi olarak elinden geleni ardına koymuyor.

Dizi boyunca Mileva Mariç’in içine patlayan potansiyelini ve enerjisini adım adım izliyoruz. Einstein ise adım adım yükseliyor.

Hayatım boyunca hiç feminist olmadım, daha ziyade humanist olmayı tercih ettim. Bunda çekirdek ailemde babamın ayrımcı olmamasının payı büyüktür. Ancak kabul etmek lazım ki cinsiyet ayrımı var ve kadın hep daha çabalamak zorunda ve eşit koşullarda koşmuyor. Amacım burda einstein ı kötülemek değil tam tersi çok da severim kendisini:) ama dizinin ışık tututuğu şey maalesef hala geçerli. hala kadın bir erkek kadar özgür olup, işine, ilgi alanına hayatına özgürce eğilemiyor.

Unknown

Benzer durumu Pierre Marie Curie çiftinde de görüyoruz dizide. Marie Curie muhteşem bir kadın, bir dahi ama alkışı hep Pierre Curie topluyor. Marie Curie de Mileva’da sekreter, asistan konumunda öteye çıkamıyor. Ne büyük haksızlık.

Ama Pierre Curie Nobel ödülüne hak kazandığında ‘Marie benim ortağım, onu da yazmazsanız bu ödülü kabul etmiyorum’ diyerek bence tarihe makas attırıyor. Yani sevgili sangha demem o ki dünya Pierre Curie gibi alnından öpülesi erkeklerin müdahalesine hala muhtaç. Kadının gelişimi için kadını aşağı çekmeyen kadınlar ve adil, vijdan sahibi erkeklerin varlığı gerçekten gerekli. Toplum tekamülü kadının yerinde saydığı bir dünyada mümkün değil.

Nerden nereye değil mi sangha.

haydi iyi pazarlar.

 

Başak 2_Gün 8_Kadının kadına kösteği ve erkek desteği üzerine bir yazı.” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s