Fatoş II- Gün 7

Bugün bu 28 gün yoga hareketi olmasaydı benim dinlenme günüm olacaktı. 6 gün çalış, 1 gün dinlen kuralı benim hoşuma gidiyordu. Hatta sabah Ali “Beraber birinci prelüdü yapalım” deyince biraz nazlandım. Ama bu ay için dolunaya kadar dinlenmeme niyetim de vardı. Niyet ağır bastı. Karşılıklı yaptık çalışmamızı. Ben bir ara Karaköy’den Hido’nun sabah kahvaltısı için getireceği peynirli su böreğinin hayallerine dalmış yakaladım kendimi. İç işaret parmağımı kaldırıp salladım kendime. Hemen unut o böreği küçük hanım! İşaret parmağı sallayanları da hiç sevmem.

Az önce Patanjali bu çalışmaya altı günde bir ara verme ve süreklilik konusunda ne demiş diye baktım. 1.14 numerolu (numarayı böyle söylemeyi de çok seviyorum ;)) sutrasında yoga çalışmaları aralıksız yapılırsa daha sağlam bir olgunlaşma oluyor diyor. Sağlam olgunlaşma… Hmm, hoşuma gitti. Olgunlaşmanın sağlam olmayanı nasıl olur ki?

Ben yıllarca yaşıma göre çok olgun biri olarak tasvir edildim. Belki çok erken yalnız başıma yaşamaya başladığım içindir. 12 yaşımda ailemden ayrılıp, kendi ısrarlarımla yatılı konservatuarda okumaya başka bir şehire gittim, o zamandan beri de sadece tatillerde ailemin evine geri döndüm. Yurtta nazlanacak biri olmayınca, ister istemez her işimi nazlanmadan halletmeyi öğrendim. Peki olgun muydum? Bilemiyorum. Sadece hayatımla ilgili niyetlerim çok kesindi, o nedenle oraya buraya savrulmadım hiç. Oraya buraya savrulmadığım için mi beni olgun diye tasvir ediyorlardı? Neyse, başkaların tasvir ettikleri beni şimdilik boş verelim.

Ben Patanjali’nin sözlerinden şu anki birikimimle ne çıkarıyorum peki? Benim yogada olgunlaşmam için şimdilik yapmam gerekenler bence kendi kendime naz yapmamayı öğrenmek. Kesin niyetim ise her gün, aynı saatte yapmak. Bir de arada sınırlarımı biraz zorlamak. Ve sınırları zorladığım zaman gelen hediyelerin de tadını çıkarmak!

Evet, saat geç olmuş. Az uyuyunca daha kolay uyandığım için sabah aynı saate kalkacağım. Daha yazasım var ama 4 saatlik uykuya da ihtiyacım olacak yarın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s