Başak 2-Gün 9-10 Sabah Yogası ve dahası:)

IMG_4225

 

merhaba sangha,

Dün seyri aksak bir gün oldu. Yazamadım. Pazartesi günü sabah erken çıkmak lazım geldiğinden yoga yapılamadı. Ve yoga yapılmadığında gün aksak gitti. Peki bu yoga yapılamadığında neler oluyor benim bünyeye?

Özellikle sabah yogası Shadow ile hayatıma girdi. İlk iki senem ‘drop in’ Vinyasa sınıflarında akşam 18:30 ve sonrasında vuku buldu. O zaman iyi gelirdi pek, ama şimdi akşam yogası hele hele Defne Hoca’nın deyimiyle ‘cana can katan’ yogayı akşamları yapmak pek olası değil.

sabah yogası ve sabah erken kalkmak ise en başta epey imkansızdı. Bu sebeple kaç ders kaçırmıştım kim bilir. Ama bişey beni Shadow’a tutundurdu. 5 senedir de tutundum gidiyorum:). 5 senedir çok farklı noktalarda düştüm kalktım, malum hayat epey engebeli, yoga da öyle.

Bu son 1 senedir de yine düşmelerdeydim, ama son 3 aydır yerimden kalktım yine yürüyorum. 28 gün hareketi bu anlamda bana pek iyi geldi…özellikle kendimi rutine sokma adına.

Gelelim sabah yogasının bünyemdeki etkisine. Bir kere beni dış dünyaya hazırlayan bir süreç. Sevgili Sangha, inan yataktan kalkıp başlamak çoğu zaman çok zor ve fakat yoga yaptıkça beni içine alıp zihnimde, bedenimde adeta bir sabah temizliği etkisi yapıyor; duş gibi, yüzüne su çarpmak gibi. Bunu yapmazsam adeta giyilmiş kirli bir gömleği ertesi gün yeniden giymek gibi onun kaygısı ve rahatsızlığı tüm gün üzerimde olup, dünyayı algılayış şeklime ve insanlarla ilişkilerime yansıyor. Yoga, daha doğru ve iyi bir insan olmam için bana yardımcı oluyor ve beni sakinleştiriyor.

Bugün de yine öyle oldu; kalktım ama kalkmak ne kadar da zordu bugün yine. Akşam iç sıkan bir rüya gördüm ve yatakta rüyayı ve yoga yapmamayı düşünürken David Hoca’nın sözleri geldi aklıma: ‘Siz düşünceleriniz değilsiniz, sabah kalktığınızda üstünüze giydiğiniz gömlek gibi neyi düşüneceğinizi seçme özgürlüğü size ait’.

Ben de rüyama takılmamayı, temiz ve umutlu bir düşünceyi üstüme giymeyi seçtim: sonra biraz Defne, Biraz David Hoca’nın dürtmeleri ile başladım yogama:)

Sonrası yine iyilik güzellik.

Yukarıda güzel bir fotoğrafımı koydum, geçen sene Kaleköy’de yaptığım kısa ama muhteşem tatilden. Sabah 6 suları… İşte sabah yogasını bendeki etkisini anlatan en güzel fotoğraf.

Yarın ay günü sangha. Güzellikler bulsun hepimizi.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s