Elif_Gün 8: SAVAŞÇI 


Hayal ettiğim bir savaşçı ben var. Her an farkında, köklenmiş, esnek, güçlü. Neyle savaştığının farkında, düşmanını çok iyi tanıyan. Kendi içinde bile, hatta en çok kendi içinde kötülükleri bulup yenecek bir savaşçı. İyilik savaşçısı ben. 

Savaşmak ve iyiliğin aynı cümle içinde asla kullanılamayacağını düşünürdüm. Savaş=kötülük tartışılmaz bir doğruydu benim için. Bildiğimiz manada savaş hala öyle. Fakat zamanla gördüm ki, benden uzak, sadece ülkeler arasında olur sandığım ve rahat rahat lanetleyip beğenmediğim savaşlar her yerde; benim içimde, başkalarıyla aramda, fikirler arasında (hem de nasıl!), doğada her an her yerde, mikroorganizmaların arasında bile. Liste uzar da gider. 

Herkes, herşey elinde kılıçları, sopası kıyasıya bir kavga ve savaş halinde… Çok mu karamsar bir tablo? Ben ne zaman olanı olduğu gibi görebilip, kabul ettiysem çözüm de oradan çıktı. Madem istesem de istemesem de bir savaşın içindeyim, o zaman nasıl bir savaşçı olacağıma ve neyle savaşacağıma karar vermeliyim. Kendimce bulduğum çözüm için okumaya devam. 

2010 yılıydı bir yazı okudum: http://blog.meyvelitepe.org/tag/bokashi * Şimdi sizlerle paylaşmak için tekrar okuduğumda tamamen unuttuğum, değiştirmiş olduğum kısımları olduğunu ama özünde zihnime kazındığını ve savaşla ilgili fikirlerimi dönüştürdüğünü görüyorum. Detaylara boğulmadan konuya döneyim. 

Bu yazıda Bokaşi Kompostu yöntemi anlatılıyor. En çok aklımda kalan kısım şu: bakteri toplumunda iyiler, kötüler ve yancılar var. 10-10-80 sayıları (bu rakamlar sembolik). İyilerin sayısı 11 olduğunda yanıcıların hepsi iyi davranıyor, dolayısıyla topluluk iyi oluyor. Kötüler 11 olursa da kötü.. Bunun aynı zamanda bir sosyolojik tespit olduğunu düşünüyorum. İnsan topluluklarında da böyle. Her durumda iyiler, kötüler ve yancılar var. İşte benim hayalimdeki savaşçımın savaşı: saf tutmak. Şu hayatta yapmam gereken en önemli şey pozisyonumu korumak ve hep “İYİ” kalmaya çalışmak. Her an o 11. kişi olabileceğim bilinciyle. 

Bunu yapabilmemin tek yolu var: kendimi mutlak iyi varsaymayı bırakmalıyım. Mükemmel olmaya çalışmayı, olabileceğimi, olunabileceğini sanmayı bırakmalıyım. Kötülüğü dışarıda aramayı bırakmalı, benim içimde de pekala her türlü kötülüğün tohumunun olduğunu ve sularsam (kibirle, egoyla) bu tohumların filizlenip kötülerin 11’i arasında yer alabileceğimi kabul etmeliyim. En büyük savaş içimde olmalı. Genel geçer ahlak kurallarını, “mış gibi” görünmeleri bırakıp içimdeki teraziyi, yani vicdanımı dinlediğimi bilmeliyim. 

Savaşçımın başkalarıyla (ve kendisiyle) ilişkisinin temelinde sevgi olmalı. İyilik tohumlarının havası suyu sevgi, büyümesi için buna ihtiyaç var, savaşçım bunu bilir. Her daim sevgi. Sevemiyorsam en azından mesafeli durabilir, uzaktan sevecek bir şey arayabilirim. Hiç bir şey bir işe yaramıyorsa dua ederim: “Benim içim, onun içi sevgi dolsun. Kalplerimiz yumuşasın. İçimiz huzur dolsun” 

Birisi kötü tohumlar mı saçıyor, negatif enerji mi yayıyor? Onu ikna etmeye çalışmak, fikrini çürütmekle uğraşmak, alt etmeye çaba sarf etmek hepsi yayılan kötü tohumları sulamak, biliyor savaşçım. Bunlarla uğraşmıyor, onun negatifine karşı savaşçımın pozitif enerjisi var, yaymaya çalışıyor. Kıyasıya savaşı sevgide kalabilmek. Anlamaya, dinlemeye çalışıyor. Bilen, her şeyi bilen (!) tarafını susturmakla savaşıyor. Merak eden tarafını itekleyip, cesaretlendirmeye çalışıyor. 

Benim savaşçım acemi henüz, ama silahları çok güçlü: sevgi, huzur, merhamet, şefkat… Bazı silahlarının kendinde olduğundan bile yeni haberdar oldu ama her gün büyütüyor, güçlendiriyor çoğaltıyor, çeşitlendiriyor onları. Yaratıcı çözümler arıyor hep. 

Bu sevgi gibi mi? diye soruyor kendine her kafası karıştığında. “En güzel direniş kalbi temiz tutmaktır”** diye hatırlatıyor karanlık zamanlarda. Her, eskiden olsa seslerin yükselmesi ve küsmekle sonlanacak tartışmada, içindeki sevgiyi büyütebildiğini gördüğünde cesareti artıyor savaşçımın. 

Bir iki savaşı kazanmakla bitmeyeceğini, bu işin böyle ilelebet süreceğini de biliyor, ama bezdirmiyor bu bilgi, aksine şevk veriyor. 

Farkında, köklenmiş, esnek, güçlü.. Acemi ama çok çalışkan. 

Gün_8
Bugün 10 gün aradan sonra ilk defa ders verdim. Bana bu kadar iyi gelen, her yaptığımda neredeyse keyiften başımı döndüren bir işim olduğu için, her birine ayrı hayran olduğum öğrencilerim için o kadar şanslı hissediyorum ki kendimi, şükran ve saf sevgi doluyor içim her yoga bitişinde. 

Bugün bu ruh haliyle yaptım yogamı. Bu sefer ne yapmam gerektiğini söyleyen başka bir sese ihtiyaç duymadan. Meditasyonda daha uzun kalabildim. Yogayı bulan, yayan, emek harcayan, yapan, yaptıran herkese sonsuz şükran. 🙏

*Meyvelitepe bloguyla henüz tanışmadıysanız, özellikle doğayla uyumlu bir hayat hayali kuruyorsanız, çok tavsiye ederim. 

**Ben #siirsokakta vesilesiyle tanışmıştım bu sözle, kime ait bimiyorum. Viktor Hugo olduğunu iddia eden bir site gördüm ama araştırdım sağlamasını yapamadım. 

Reklam

Elif_Gün 8: SAVAŞÇI ” üzerine 10 yorum

 1. fatma dedi ki:

  Elif bakteri örneği ne güzelmiş bizimle paylaştığın için çok sağol. Dilimin ucunda olup da bir türlü çıkartamadığım bir hissi bazen aramızdan biri, bu örnekte sen, öyle güzel dillendiriyor ki içim şükranla doluyor. Yazılarını zevkle okuyorum. Sana ve ufaklıklara çok sevgiler ♥️

  Liked by 2 people

  • elifbalcik dedi ki:

   🙏😍 teşekkür ederim. Çocuk gibi seviniyorum seninki gibi yorumlar aldığımda. Bende de benzer bir his oluyor yazıları okudukça. Sangha’lıktan bütün bunlar herhalde. ❤️

   Beğen

 2. beste bal dedi ki:

  kendini mutlak iyi saymayı bırakmak; birkaç gün önce farkına vardım ben de aslında dikotomilere, özellikle de bir insan ya iyidir ya kötüdür ikilisine, kapılmadan hayatımı sürdürdüğümü düşünürken en büyük yargıyı kendime biçtiğimi ve kendimi mutlak iyi saydığımı bu nedenle de aslında kendimle de içten içe savaş verdiğimi. yazınız çok iyi geldi, ‘ilham verici’ paylaşımların olduğu bir mecrada az önce paylaşıldı, içtenlikle okudum. yogayla ilişkilerimi geliştirsem hoş olur diye de düşündüm, belirteyim. içten sevgiler!

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s