Beste I – Gün 16

Gece 3, doğumgünümün ilk saatleri. Burdan Pınar’a da selam edeyim. Doğumgünümüz kutlu olsun 🙂 

Şu an Dolunay karşımdaki dik yamacın arkasından kendisini göstermeye başladı. Biraz serin bir meltem, birkaç cırcır böceğinin sesi. Yorgunum, aslında kendimi yatağa bırakmak için sabırsızlanıyorum ama bir yandan da bu güzel ortamın tadını çıkarmak istiyorum. 

Dün, 2 hafta önce ameliyat olan halamı ziyarete geldim sevgili sanga. Bartın’ın İnkumu isimli, dik yamaçların ardında kalmış, maviyle yeşilin buluştuğu ama yurdum müteahhitleri tarafından özenle çirkinleştirilmiş bir sahil kasabasındayım. Uzun zamandır biraraya gelmediğim akrabalarımla beraberim. Benim kendime kurduğum hayattan kopuk ama köklerime de bir o kadar yakın. Yani ben köklerimden çok mu koptum demek oluyor bu? Belki de. Neyse, şimdi bu konuya girmeyeceğim.

Dedim ya, halamı ziyarete geldim.  Bugün bir ara karşımdaki kanepede uyukluyordu. Ona baktım. Bildiğim halam, çok sevdiğim en küçük halam. Baktığım yerden her şeyi aynı, ameliyat için kazınmış saçları dışında her şey. Ama içeride bir şeyler değişmiş. 

Dünden beri şu soru yankılanıp duruyor kafamda: Bizi biz yapan şey ne? Beni ben yapan, seni sen yapan?

Halam beyin ameliyatı geçirdi, koca koca iki tümör temizlenmiş beyninden. Temizlenemeyenler de cabası. Neler olduysa artık o beynin içinde, bir şeyler değişmiş. Ama bu benim halam. Gülüşü aynı, bakışları aynı, duruşu, mimikleri, sesi, vurguları aynı. Ama daha karşılaştığımız ilk dakikada fark ettiğim bir şey var. Ne olduğunu bilmiyorum, ama farklı. Konuştukça daha da belirginleşiyor bu fark. Bir anda garipsiyorum: “Bu benim halam mı?” Sanki karşımdaki bir yabancı. Sonra bir bakışı, bir gülüşü. Evet evet bu benim bildiğim halam, canım halam. Böyle böyle gidip gelmeler. Bir an çok yakın, bir an yabancı. Aklıma mantar kafaları geliyor, kendime karşı böyle hissederdim. Gelip gitmeli. Bir kopar giderdim kendimden, saçımın telinin, elimin, ayağımın benim olduğuna inanamazdım, bir tekrar döner gelir, otururdum bedenimin içine. Bir bambaşka alemlere uçup giderdim, bir döner gelirdim gerçek hayata. Acaba diyorum halam da buna benzer şeyler mi hissediyordur? Çok merak ediyorum ne hissediyor içeride? Dışarıdan gördüğümüzün dışında ona içeride neler oluyor? Acaba o da ara ara kendine yabancılaşıyor mu? Ya da bizim algıladığımızdan farklı mı algılıyor hayatı arada? Gerçeklikleri değişti mi? Belli etmiyor ama korkuyor mu acaba? Neler değişti beyninin içinde?

Beyninin fizyolojisi ya da kimyası değişince halam da değişti mi, başka birisi mi oldu o şimdi? Yok, bambaşka birisi olmadı ama biraz daha bir şeyler değişirse olur mu? Biz sadece beynimiz değiliz ya sonuçta. Neyiz peki? Halamın beyni ne kadar değişirse değişsin o hayata yine de kalpten, saf bir sevgiyle bağlanabilir mi? Önüne çıkan her kediyi köpeği, her çocuğu, her çiçeği yine öyle candan sevebilir mi? 

Bir dolu sorunun içinde kayboluyorum. Şaşırıp kalıyorum insan beyninin karmaşıklığı karşısında. Sadece beynimiz bu kadar karmaşıksa, ya geri kalan evrenin tüm diğer parçaları ve o parçaların bir puzzle gibi biraraya geliş şekli?

Nerde cevap bulunur ki böyle sorulara? Ya da… cevap bulmak gerekir mi, bulsan ne yaparsın o cevapla? Her şeyi anlamak, anlamlandırmak isteyen zihnim bu saatte bile durmuyor.

Neyse şimdilik pes ediyorum. Yarın sabah kalkıp hala sökülmemiş olan inatçı reglim için hocamın verdiği seriyi yapacağım. Gerçi umuyorum ki uyandığımda ona gerek kalmamış olur ve artık günlerdir önünde beklediğim kırmızı çadırın içine girerim. Öyle olursa sabah da deniz kenarında sakin bir yürüyüşe çıkarım belki. 

Beste I – Gün 16” üzerine 2 yorum

  1. oradanburadan dedi ki:

    Besteciğim, doğumgünün kutlu olsun. Ve de halacığın en kısa zamanda sağlığına kavuşur umarım. Soruların beni de düşündürdü. Bizim oğlanlardan biri sormuştu bir süre önce, anne ben kimim diye, öylece kalakalmıştım. Onu hatırlattın bana…çok sevgiler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s