Gül II/10 Associated Press

 

thBu 28 gün çok iyi oldu, ben size söyleyeyim. İki şey yüzünden, birincisi  bir çoğumuzda yazmak isteğini arttırdı, ikincisi yogayı ne kadar derinden yaşadığımızı gösterip, fikir söyleyenlerdeki hiyararşiyi, hoca /öğrenci sınırını geçirgenleşti. Aklınızla bin yaşayın.

Dün yazmadım, dolunaydı malumunuz, bakım onarım zamanıydı. Dün gece Amerikalardan, bir Los Angles’e bir Miami’ye uçuştum durdum. Önce David Garrigues online hatha yoga pradipika 1 kitap online eğitimin canlı yayını vardı. David’e bayıldım, şahane bir sarsak, online izleyemedik, bir saat sonra farketti ki başka bir linke yayın yapmış, neyse bir saat gecikmeli de olsa konuşmasına ulaştık. 12.ci satırdan 20 ye doğru yol aldık. Çok heyecanlı anlatıyor, iyi bir polisiyeyi nasıl nefesimi tutup izliyorsam o lezzette. Tümüyle bitmek, sonra başlamak, kendine ait bir odada kimseye göstermeden yoga yapmak, ölümün taklidi, kurallara göre değil koşullara göre yeniden inşaa, dharma, çöp düşünce derken, kaldıramayacağımdan fazlasıyla karşı karşıya kaldım, yok dedim ben hepsini bir anda hazmedemeyeceğim. “Kuşku” diyordu, en zoru yaptığından, o sırada olandan kuşkuya kapılmak… O anda ekrandan içeri dalıp “o bendim, o bendim” diyesim geldi. Yogaya başladığımda domuz gibiydim, her teorik konuşmada benim bir kaş hep kalkık. İlk teorik bilgileri aldığım David Cronwell’de sever beni, sorup duruyor “bu konuda sen ne düşünüyorsun?” diye, sonunda uyanık bir cevap buldum “zamanı geldiğinde konuşurum umarım”. Upuzun yıllar geçti, ben konuşamadım, sonra bir iki laf, ardından bir küçük konuşma falan derken Malatyaca söylersem “az etti ki dilim çözüle”… Kurtuşum yok, eylül sonundaki kampta bazı sutraları Sinem’le birlikte anlatacağız. Bakalım haznede ne birikmiş, ne akacak.

Tam Garrigous olan David’i bitirdim, Kino hanımcımın yayını başladı. Bir süredir “birlikte pratik yapıyoruz” gazlamasıyla sıkça instagramda, ama pratikten önce biraz da konuşuyor, gerçekten kızda mangal gibi bir yürek var, neler yazıyorlar, ne yakası açılmadık teklifler, küfürler, islam dünyası ona ayakkabı fırlatıyor, (meğer çok alçaltıcı bir şeymiş ayakkabı fırlatmak onu da geçen yıllarda öğrenmiştik). Kino pratiğini yokmini şortuyla yaptığı için ayakkabı emolojilerinden geçilmiyor. Kino’yla birlikte mata çıkan kaç kişi var bilmiyorum, zira Advance B serisini eda ediyor, yapılırken hiç rastlamadığım pozları da sayesinde görmüş oldum. Bazılarını bu hayatta yapmayacağım kesin, bakın hiç olmazsa bir konuda kuşkuda değilim… Kino hanım, seriyi geçerken bir asanaya istediği gibi giremedi, canı sıkıldı, suratı düştü, küs küs devam etti. Bu da dün gecenin melodramik aksiyon filmi oldu. Farkettim ki Kino’nun bu yakabağır açık sunduğu yogası beni hiç de rahatsız etmiyor, insan bir sağ bir sol habire ayağını başının arkasına aldığı asanalarda ne kadar rol kesebilir ki…

Dün koltuğumdan dünyaya açılmış bir yogi olarak, yarın matımı serdiğimde şalada görünür olsam da gerçekte inime çekildiğimi biliyorum. Kino’ya ilgili yarın ne düşünürüm bilmem ama dün izldiğimde duyduğum yakınlık buydu, son baktığımda ikibin kişi online izliyordu ve o inindeydi.

 

 

Gül II/10 Associated Press” üzerine bir yorum

  1. Kalemtıraş dedi ki:

    Ay ilahi Gül, sayende neler neler öğreniyorum! Ya, yalnız yanlışlıka Kino olduğunu tahmin ettiiğim bir hanımın fotoğrafını sildim. Sonra yazını okuyunca bu Freudian hatam bana çok manidar göründü. (Yoksa ben de mi kadıncağıza bir pabuç attım?) Dur şimdi tekrar yerleştireceğim onu baş köşeye. Hatha Yoga Pradipika dersleri de ne ilginçmiş! Garrigous amca Yunan mı acaba? İsim öyle diyor. İyi ki yazıyorsun. Çok güzel yazıyorsun. Kalkık kaşlı zamanlarından beri de çok güzel anlatıyorsun…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s