Fatoş II- Gün 19

Bugün size biraz sevmek, büyümek ve güçlenmek ile ilgili iç dünyamda dönenlerden bahsedeceğim. Zira son iki gündür bu konulara çok kafa yordum. Hem kendi hayatımı hem de şu an tanık olduğum hayatları tarttım ve düşündüm bolca. Sonuç olarak şu kanıya vardım: sevgi bizi birbirimize bağlayan şey.  Bunu demek çok klişe olur değil mi? Ama klişelerin neden klişe olduğunu düşündünüz mü hiç? Çok kişi beğenmiş, o yüzden kullanmış ve klişe olmuş. Doğruluğu onaylanmış yani kullananlar tarafından.

Tabii klişelere  inanmak istememek çok doğal bir sonuç, eğer benim gibi “cool” takılan biriyseniz. Bir de sevginin bizi birbirimize bağlamadığı da çok örnek gördük değil mi? Çocuklarını bırakıp giden babalar, kardeşinin kuyusunu kazan insanlar, kendi dünyalarında kaybolup giden ve bizi sevmeyi unutan anneler, başkasının acı çektiğini görünce dönüp giden arkadaşlar gördük, dertlerinde boğulup giden insanlar gördük, sevgi görmedik. Nasıl inanacağız?

İlk önce seveceğiz bence. İlk adım bizden gelecek. Kendimizi, vücudumuzu çok seveceğiz. Bu yazıyı çok bilmişcesine size yazmıyorum bu arada, kendime yazıyorum. Kendime tavsiyeler. Siz de nasiplenirseniz ne ala! Baktınız çok bilmiş duyuluyorum, basın tuşa, geçin diğer yazıya.

Sevmeye nereden başlasak? Mesela ben şimdi kırmızı çadırın kahverengi patikasında yol alırken sevgili Aylin’in geçen ay kırmızı çadırına kavuşmasına duyduğu sevgi ve sevinci düşlüyorum. Ben de onun gibi olmaya çalışacağım bu konuda. Önceden kırmızı çadır bana bir lanet gibi gelirdi. Kadınlığımı ve kendi vücudumu sevmezsem nasıl olacak bu işler? Olmaz. Ağrılara da, pis kana da, PMS’e de, depresyona da, açlık hissetmeyecek kadar boşvermişliğe de merhaba. Hoşgeldiniz! Sizin sayenizde ne kadar müthiş bir hayat yaşadığımı hatırladım. Siz de olmasanız değerini bilemeyeceğim kanamadığım günlerin! (-Burada biraz abarttım, ama bu konuda abartmaktan ve kabartmaktan çekinmeyeyim diyorum şimdilik.)

Neden ilk prelüdün adı güce adım? Kalıpları kırmak için güçleniyoruz. Özgür kalmak istediğimiz için kalıpları kırmaya çalışıyoruz. Örnek lazım. Hmm, son zamanlarda hiç yapamam dediğiniz ama yaptığınız bir şey oldu mu? Benim oldu. Yine biraz iteklenmeye ihtiyaç duydum tabii, her konuda duyduğum gibi. Bu sefer kaçmadım. Korkudan tüm vücudum titredi, ama kaçmadım. Önceden olsa kaçardım. Hatta gitmezdim bile yüzleşmeye. O zaman büyür müydüm? Güçlenir miydim? Hayır. Biraz derine gidince yoganın sadece fiziksel bir çalışma olmadığının kanıtları önüme seriliverdi.

Benim yaşadıklarıma yaklaşımım değişmiş. Evet hala hırçınım, biraz kırıp döküyorum etrafı. Artık “Aman ben kirlenmeyeyim, benim üstüme bulaşmasın” diye uzak durmuyorum en azından. Uzak durmayacak kadar güçlenmişim daha. Olsun, o da hiç yoktan iyidir herhalde. Zarifçe başa çıkmaya da başlayacağım günler yakın bence. Bunun için de kibrimin ve çok bilmişliğimin ayarını tutturmam lazım ki kalp gözümü kör etmesin, sevmenin önemini unutmayayım. Bence o zaman zarafet ve geri kalanlar kendiliğinden gelecek diye inanıyorum. O zaman beni bağlayacak sevgi başkalarına ve her şeye.

Kimse kimseden daha iyi değil, bunu unutmamam lazım. Bence dünya üzerindeki bütün sorunlar birinin herhangi birinden veya diğerinden daha iyi olduğunu düşünmesi ile başlamış. Kalbimizi kendimize ve diğerlerine sadece oldukları kişi oldukları için açık tutabilmemiz dileğiyle. Sevgiyle kalın.

 

Fatoş II- Gün 19” üzerine bir yorum

  1. fatma dedi ki:

    Yazını okuyunca bu yazı geldi aklıma otomatik. https://defnesumanblogs.com/2017/03/01/sen-once-kendine-inan-mi/
    Bence de insan kendini sevmeden başkasını sevemez ama işte kendini sevmeyi de bir başkasından öğrenebilirmiş gibi geliyor Defne hocanın yazısını okuyunca. Son paragrafına canı gönülden katılıyorum. Ali’nin sanghalı imzası gibi ben de senin bu sözlerini her yazımın sonuna gözü kapalı eklerim 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s