Alper – Gün 20

Merhaba sangha. Bugün hayalimdeki ideal günü yaşadım. Rötar ve uçuş izni bekleme ile uzayan bir uçak yolculuğundan sonra dün gece evime döndüm. Yorucu bir yolculuk yaptığım için şafak vaktine kurduğum alarmımı susturup sabah 7’de kalkar kalkmaz kendimi salona attım ve Balakrama yaptım. Sonrasında hemen kitabımı açtım. (Karamazov Kardeşler’i bitirmek üzereyim sangha son 200 sayfa!!!) Okurken içim geçmiş uyandığımda saat 12’ye geliyordu.

Gündüz uykuları çok nadir başıma gelir. Başka bir güne geçmiş hissederim kendimi. Uykuyla aramda çok iyi bir ilişki yoktur, kendimi bildim bileli uykuya direnirim. Yatağa yatmamla uykuya geçmem en az 20 dakikamı alır. Anneanne evinde deniz sonrası siestalar, kreşteki uyku saatleri benim için hep işkence olmuştur. Kreşte annemin “istemediği hiçbir şeyi yemeye zorlamayın, istemiyorsa zorla uyutmayın” direktifleri yüzünden herkes uyurken orta kat oyun salonunda üç tekerlekli bisikletle dolanıp durmak da başka bir can sıkıntısıydı ama neyse uzatmayayım.

İki kez kısa aralar vererek toplamda 4 saat piyano çalıştım. Akşam 7’de de 2. prelüdü yaptım. Ali ve Fatoş’a özenip bazı hareketleri 8 tekrar yapayım dedim ama sonra zaten günde iki prelüd yapıyorum canım yeter diyerek hemen vazgeçtim. İki prelüd, 4 saat piyano hiç fena değil değil mi sangha? Yeteri kadar hava attım sanırım şimdi bu güzel güne yakışmayan, ahimsa’yı çiğnediğim bir şey oldu onu da anlatayım. Mutfakta bir sürü karıncayla karşılaştım. Öldürmek istemediysem de sayıca üstünlüklerinden ürküp elektrikli süpürgenin düğmesine bastım. Sonra vicdan yaptım ve belki tozların biriktiği haznede yeni bir yuva kurmuşlardır diye hayaller kurdum. Artık ağustos böceğiyle karınca hikayesinden midir nedendir bilinmez hamam böceği öldürürken o kadar vicdan yapmayız da karıncalara pek kıyamayız (çocukken bisiklet tekeriyle avlananlar hariç). Küçücük kuzuyu iştahla yeriz de at eti yemek biraz vicdanımızı sızlatır. Bugünlük anlatacaklarım bu kadar sangha. Kalın sağlıcakla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s