Beste I – Gün 22

Anneannemin evindeyim. Sürekli yer değiştirdiğimden, yogamı da 2-3 günde bir başka yere taşıyorum. 

Bazen arkamda başkasının uyuduğu bir odada bazen de iki adımlık yerde yapmaya çalışıyorum. Neyse ki her halükarda iyi kötü yapıyorum ama biraz yoruldum bu durumdan. Gerçi anneanneme gelince bayağı rahatladım. Ev köy evi ve üst katı boş. Pek bakımlı olmasa da eşyalı ve asıl önemlisi yerlerde halı var. Yoksa zor olurdu, zemin taş. Genelde kiler niyetine kullanılıyor burası. Kurumaya bırakılan ceviz, fındık gibi şeyler örtülerle burdaki odalara, balkonlara seriliyor. Şimdi de ıhlamur serilmiş. İçeri girer girmez keskin bir ıhlamur kokusu geliyor. Çok severim hem kendisini hem kokusunu ama yoga yaparken darlar diye yoga odası olarak seçtiğim odanın camlarını iyice açıp havalandırıyorum. Kapıyı da kapatıyorum. Oh be sonunda geniş bir odada tek başımayım. 3 gündür 5:30’da kalkmayı da başardığımdan özlemini çektiğim yoga ortamını sağlamış bulunuyorum. Yalnız, sessiz, sabahın ilk saatleri. 

Balakramayı yapıyorum iki gündür. Bol parantezlisinden. Niyetim akşam üzeri de ikinci prelüdü yapmaktı ama olmadı henüz. Bakalım belki bugün. 

Geçen sene Virastana’yı çalışır dururdum sürekli. Yine de bir türlü inemezdim aşağılara. Sol tarafta hala yukarılarda kalsam da geçen seneye göre büyük gelişme var o kesin. Ama gel gör ki Vajrastana hala bir adım ilerlemiyor gibi hissediyorum. Sürekli çalışıyorum. Nerdeyse her yoga çalışmamda en az 3, bazen 8 tane yapıyorum ama bana mısın demiyor. Hala öne eğilmeden yukarı kalkamıyorum, ve hala dengemi kaybediyorum. Önce moralim bozuluyor sonra boşver diyorum kendi kendime, devam et çalışmaya. Olur mu olmaz mı diye düşünmeden, merak ederek devam et. Defne hoca, yogayı merakla yapın der hep. Bunu kendime hatırlattığımda yogam değişiyor. O zaman oyun oynuyormuş gibi hissediyorum kendimi. Çocuklar kendilerini kaptırıp giderler ya oyun oynarken, bende de o his uyanıyor o zaman. Bunu da o an değil, çalışmamı bitirdikten sonra böyle geri dönüp bakınca farkediyorum. 

Saat 9 oldu. Kalkıp sabah güneşi eşliğinde bahçede dolaşayım biraz. Size de bol yeşilli bir fotoğraf bırakayım. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s