Begüm 2 – Günsüz III ~ Rastgele Bir Ağaca Soruyorum, Bir Şey Var Sanki Onu Soruyorum, Değil Orda Diyor Belki Biraz Daha İlerde

Sabır. Telaşesizce bekleme. Olacak olanları akışıyla kucaklama yeteneği. Dayanç. Adım adım onlarca kilometre yolu yürüyerek geliyor da insan, son dönemece yakın ayağına takılan taşı bir türlü yok sayamıyor. Kabullenmek istemiyor. Artık yol boyunca gözüne kaçan tozlardan mı, yol yorgunluğu mu, tahammülsüzlük mü sebebi bilmiyorum. Hepsi birden de olabilir. Bildiğim şu ki bugün yağan yağmurla daha önce karşılaşmadığım ancak görüşmem gereken birinin evini su bastı ve benim planlarım da bu mağduriyetten etkilendi. Doğal afet kaynaklı iptal edilen buluşmayı hayra yormaya karar verip, ben de bir yolculuğumu iptal etmek durumunda kaldım(Ah Robbie Williams, çocukluk aşkım. Biz yine buluşuruz illa ki. Değil mi?) Tabi tüm bunlar haberi alır almaz olmadı.

Bu haberi aldığım ilk an dudaklarım büzüldü, iç sesim yetişkinlikten çocukluğa hızlı bir geçiş yapıverdi. Sanki şehrin bütün yağmuru sadece benim üzerime yağıyordu. Ne demeli? Aşkolsun yağmur! Böyle de yağılır mı ki? Bu sitemimle gök yere tekrar iner belki. Kendimi akışa bırakıp, hemen teslimiyet bilincine varamadım. Zaten görüşmeyi bugüne almak bile beni yormuştu. Çünkü dün tamamlanması gereken işlerimden biriydi ama dün de başka şeyler olmuştu ve buluşamamıştık işte. Sabahleyin de Gebze yerine Ümraniye’de çalışmak zorunda kalmak beni zora sokmuştu. Olmuştu da olmuştu… Dün hayra yorduğum aksilikler, bugün yağmur damlalarıyla birlikte gözüme batıyordu. Dokunsalar ağlayacak çocuk gibi oldum o mesajı alınca. Ağlamadım. Robbie Williams bir konser daha verir, beni davet ederdi. Sel diner, hocanın işleri düzene girerdi. O zaman buluşacaktık işte. Bugün değil.

Dün Kemal yorumunda “28GünYoga’nın Elena Ferrante’si ” deyince; ben de bugünkü gündemimi paylaşmaya, bugünkü beni tanıtmaya karar verdim. Böyle olmasaydı bir yolculuk hikayesi paylaşacaktım ya, oldu. Bunları zaten günlüğüme akıtıyorum diye, 28 Gün Yoga’da o günümün genel hissini, aklımdan geçen esintileri paylaşıyorum normalde. Bugün de böyle olsun sevgili Sangha.

Doktora tezimi beş jüriden dördüne ulaştırdım. Beşinci hocamla da afetler el verdikçe kavuşacağız. İnanıyorum.

Olaylar akarken iç sesim beni sakince yanına çağırıp, şu belirsizliğe direncim hakkında bir iki kelam etti. Çok üstüme gelmeyip, arkadaş yanlısı olduğundan savunmaya geçmeden ciddiye alabildim ben de. Planlar, listelerle yaşanmıyor hayat. Biliyorum. Takıntılı derecede düzeni kendim de sevmiyorum. Spontaniteyi seviyorum. Yine de bir sonraki gün buluşacağım kişiyle en azından saati netleştirmek ihtiyacındaymışım. Keyfe keder yaptığım bir şey değil de tamamlanması gereken bir proje, bir tez, bir söz olduğu zaman daha da önemli oluyormuş benim için. Önünü göremedikçe telaşelenen küçük kızı fark edince sakinleştirmek daha kolay oldu.

74c72064af27c064eaf05d967adee2b1

Yogadan önce öykü vardı. Yazı vardı. Doktora tezi yogayla arama girmese de; illa bir şey yazacaksan bir iki referans ekle be kızım diyen iç sesim yazıyla arama girdi. Şimdi yine yeniden özgürce öykü yazabileceğim günlerin kıyısında olmak beni heyecanlandırıyor. Murat Hoca’nın atölyesine buradan ne çok kişinin katıldığını gördükçe seviniyorum. Aynı hissi sınıfta öyküler okurken de hissederdim. Burada sizin yazdıklarınızı okurken de o aynı yolun tutkunu olmanın verdiği huzur yüzüme bir tebessüm ekliyor. İlk yaratıcı yazarlık eğitimimi Feridun Andaç’tan almıştım. Orada tanıştığım bir arkadaşımın daha sonra Murat Hoca’yı keşfetmesiyle ben de sınıfa 2010 yılında dahil oldum. Sonbaharda yine kavuşma heveslisiyim.

Bugün henüz yogaya başlamadım. Akşam yemeği üzerinden dört saat geçmesini bekleyeceğim için on bir gibi matla buluşabileceğim. Önümüzdeki beş gün izinliyim, yogamı erkenden güneşi gerçekten selamlayarak yapabileceğim. Nerelerde yapacağımı da yarınki gündeme göre göreceğiz. Bir Begülü Güncesi yazısı daha ekler miyim onu da bilemiyorum.

Bugün kime ne sorduysam; belki biraz daha ileride diye yanıtladı beni. Belli ki biraz daha ileride.

Sevgimle,
B.

*”Rastgele bir ağaca soruyorum, bir şey var sanki onu soruyorum, değil orda diyor belki biraz daha ilerde” ~ Cemal Süreya

Not: Kurmacastana’ya nasıl dahil olunuyor? Biri benimle paylaşabilir mi?

Begüm 2 – Günsüz III ~ Rastgele Bir Ağaca Soruyorum, Bir Şey Var Sanki Onu Soruyorum, Değil Orda Diyor Belki Biraz Daha İlerde” üzerine 14 yorum

 1. kemrasa dedi ki:

  Ferrante’nin anonim kalma özeni “28GünYoga’nın Elena Ferrante’si ” yorumumun bir bölümüyse o yazının gerçekten çok güçlü olması diğer bir bölümüydü. Son birkaç yıldır en etkilendiğim roman yazardır Ferrante ve onu aldatma potansiyelimin en yüksek olduğu Arundathi Roy’un son romanını ise ısrarla okumadan evin bir köşesinde tutuyorum.
  Dün yazını okur okumaz Pınar’a mesaj attım ‘Bu yazıyı yazanı tanıyormusun?’ diye.
  Neredeyse 11-12 yıl olmuştur; o zaman Cihangir Yoga’nın web sayfasında taa Portland’dan kendi halinde blog yazıları yazan birisine de yaklaşık olarak ‘Lütfen yaz; hatta roman yaz Tom Robbins kıvamında kalemin var!’ dediğimi hatırlıyorum. Şimdi romanlarının kitapçıların en özendikleri alanda sergilendiğini görünce sahiden mutlu oluyorum!
  İkinci yeniye ve Cemal Süreyya’ya hiç itirazım yok ve fakat Edip’in gönlümde ki yeri bir başkadır. Keşke Edip Cansever mısraları da koysan yazılarının sonuna; belik biraz daha ileride …
  Kemal

  Liked by 4 people

  • Kalemtıraş dedi ki:

   Her zamanki gibi çok incesin Kemal! 🙂 Begüm benim de en baştan beri dikkatimi çeken ve tanışmak istediğim bir dünyalı. Yanılmıyorsam Bezik Oynayan Kadınlar’dan bir dize ile 28gün’e katılmıştı.
   Arundati’nin yeni romanı o koyduğun köşede beklesin. Ben ilk bölümde takıldım. Hüsran! Kadının işi de çok zor yani!

   Liked by 3 people

   • kemrasa dedi ki:

    ‘The God of Small Things’ çıtayı o kadar yükseğe çıkarmıştı ki bende, dönüp türkçe çevirisini de okuyayım dediğimde onu bile bünyem reddetmiş ve 40-50 sayfa sonra bırakmıştım. O zaman kitap orada beklemeye devam etsin 😦
    Sevgimle

    Beğen

 2. begumal dedi ki:

  Merhaba, Evet anonim katılımım “Bir gün herkes kendisi olsun.” mısrasıyla başlamıştı. O yazıyla birlikte #28Günyoga hareketini paylaşmaya başlamıştım. Güzel yorumlarınız için teşekkür ediyorum, okurken utanıp elimle yüzümü kapattım. (:

  Yazar önerilerinizi ve değerlendirmelerinizi de not ediyorum.

  En kısa zamanda karşılaşmak dileğimle,

  Liked by 1 kişi

 3. matın tezenesi dedi ki:

  Yukarıda denenlere katılıyorum,ve ekliyorum, hem çok yoğun bir duygusu var yazdıklarının hem de tuhaf bir dışarıda tutma hali. Garip bir kıvam, soğukkanlı bir duygusallık diyeyim, ve kesinlikle kurmastanaya gelecek olmana aşırı sevindim.

  Bu arada Edip Cansever benim için de şairlerin şairidir, hatta bir dönem Bezik Oynayan Kadınlar ve Ruhi Bey’i sahnelemişliğim bile var, hatta hızımı alamayıp bitirme tezime de sızmıştı falan filan “cansever şiirlerinde dramatik inşa ve bu şiirlerden hareketle bir sahne metni” diye, Bezik Oynayan’ın kaydı var, bir ara izlersen de yorum yaparsan mutlu olurum (Ruhi Bey bok gibi çıktığından tüm kayıtlarını sildim ama Bezik içime sinmişti çok.)

  Ve “Bir gün herkes kendisi olsun” evet, Ester’ciğimin Bitiş’inden, niyeyse çok hüzünlendim ve heyecanlandım, çenem düştü bir ara verip toplayayım. Dört gözle bekliyorum kurmacastana’yı

  Liked by 1 kişi

  • begumal dedi ki:

   Çok teşekkürler, kurmacastana benim için de farklı bir deneyim olacak. Biriyle paylaştığım öyküler zaten belirli bir yere kadar benimle gelmiş, artık alıştığım karakterlerden oluşur normalde. Huyunu suyunu bildiğim bir karakter yerine yeni tanıştığım biriyle baş başayken, gözlemci etkisi yaratma sürecine nasıl yansıyacak oldukça merak ediyorum.

   Kaydını izlemeyi çok isterim. Tezini okumayı da. Youtube’da kaydını, tez taramadan da tezini bulabilirim sanırım. Bulamayacaksam linkini paylaşabilir misin?

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s