Ali – Gün 25: Bir Ağaç Gibi Tek ve Tük

Merhaba Sangha,

İki gündür kafamı toparlamakta zorlanıyorum (ne komik deyim: kafayı toparlamak). Günlük iç sesim cümlelerle değil, kilit kelimelerle ya da görüntülerle iletişim kuruyor benimle. Sanki çok içtiğimiz bir gecenin ardından bir türlü tam ayılamamışım gibi.

Dün sabah Pınar’la etüt dersi (o kadar işin gücün arasında… tekrar tekrar çok teşekkürler Pınar), sangha’mla birlikte olmanın heyecanı (ne çok özlemişim hepsini ve onların yanındaki beni) sanki ayaklarım biraz daha yere basar gibi oldu ama hemen ardından yine cümleler dağıldı, dünya bir bütünden çok parça parça deneyimler gibi gelmeye başladı. Merkezi kaçmış gibi, yer kaymış gibi, bir bütün vardıysa da ben onun anlamsız bir parçasıymışım gibi.

Samapada‘da dururken gözlerim ayaklarıma takıldı. Benim miydi bu ayaklar? Sanki yeterince büyük değillermiş gibi biraz daha yayvanlaşmışlar, parmaklarım incelip birbirinden ayrılmış, boğumları daha net seçilir olmuş, sanki ayaktan çok bir ağacın kökleri gibi gözüküyorlar. Ben bir ağaçmışım meğerse? Ali saçmalama da nefese odaklan artık!

Kurmastana‘da kendimle göz göze gelmeyi beklemiyordum. Böyle mi gözüküyor muşum? Şimdiye çok daha aşağıya inmişim gibi geliyordu. Kafam yere değdi değecek sanıyordum. Hiç öyle değilmiş. Aynanın ne işi var burda Ali! Defne Hoca aynaya bakmayın içinize bakın demedi mi? Öff tamam ya. Ne yapayım yoga odası müsait değildi, ilk bulduğum uygun yerde yaptım, arkamda aynı varmış meğerse.

Vahni‘de ağaç kökleri çatırdayıp sızlarken, kollarım birbirine dolanmış dallarım, ellerim ucunda göğe uzanan bir tohum… Bugun taktın sen ağaçlara!

Virasthana
‘da sesler kesildi. Nefese odaklanıp yavaş yavaş inip kalktım. Şimdiye kadar kurmastana‘da tüm bedenimden boşalan sular bugün mangala namaskar‘a kadar kendilerini tutunca, çakri’yi havuzun içinde yapmışım gibi oldu.

Ayla birlikte yükselmek ve düşmek… her günün bir diğerinden farklı olacağını kabullenmek… kendi hallerime saygıyla…

Sangha’ma selam olsun,

Sanghasızlık başa bela,

Sangha’dan biri benim sevdiceğim.

IMG_0045.jpg

“Yaktığın her mum, verir bir gölgeye doğum.” – Ursula K. Le Guin 

 

Reklam

Ali – Gün 25: Bir Ağaç Gibi Tek ve Tük” üzerine 2 yorum

    • AliPinarbasi dedi ki:

      Böyle modum düşük yazdığımda içimde bir kaygı oluyor sangha’nın da modunu düşürür müyüm diye. Yorumunu okuyunca çok sevindim Tansel. Benim de keyif gülümsemesi kapladı şimdi yüzümü ❤️

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s