Alper – Gün 25

Merhaba sevgili sangha.

Bu sabah şafak vakti kendiliğimden uyanmış olsam da güneş yükselene kadar yatakta kalmaya inat ettim. Baktım güneş tepede (bana öyle gelmiş) off kim bilir saat kaç diye söylene söylene salona vardığımda saatin daha 6.30 olduğunu gördüm ve Balakrama’ya başladım. Genel olarak saat 7-8 gibi uyanan bir insan olarak şafak vaktine olan direncimin nedenini anlayamıyorum. Alt tarafı bir iki saat öncesi. Akşam uykum gelmedikçe geriliyorum gerildikçe gelmiyor. Ah keşke kafamı yastığa koyar koymaz uyuyabilen bir insan olsaydım. Parantez marantez olmadan ama doğru düzgün tam bir prelüd yaptım.

Ağustos ayının büyük bir kısmında Sırbistan’daki bir piyano festivalinde olacağız arkadaşlarımla. Ustalık sınıfı çalışmalarına katılıyoruz, geçen yıl da gittik. Gitmeden önce son bir kez kendi hocama dinletmeye gittim bugün ve son dakika çaldığım sonatın ikinci bölümünü çalmamamı tavsiye etti hocam. Haklı da aslında masterclasslık değil şu anda. Yaşadığım hayal kırıklığını anlatamam. Son zamanlarda en çok o bölümü çalıştım, çok zor bir bölüm de değil, ne teknik ne de müzikal olarak aşamayacağım bir şey değil ama nedense olmadı. Onun yerine eskiden çaldığım başka birkaç parçayı götürmemi salık verdi hocam. İç sesim susmadı tabii “çocuk muyum ben, o kadar gidip bir bölüm sonat mı çalacağım, neden yetişmedi, yanlış bir şey mi yapıyorum, rezil olacağım orada elaleme, ben müzisyen doğmamışım, zorlama oluyor, müzikal değilim, kuruyum, takır tukurum, daktiloyum vıdı vıdı vıdı vıdı vıdı “. Allahtan bu iç sesi hocama kusmadım ki eskiden yapardım. Başka bir iç ses de hemen aldı sazı eline “kurmastana’da da kafan yere değmiyor kaç senedir demek ki parçayı daha sindirmemişsin, olur öyle şeyler, hem gerçekten yeteri kadar çalıştın mı, etüdün de var, Scarlatti’leri de çalarsın hem güzel çalmıştın onları”. Neyse ki ikinci iç ses birincinin sesini bastırmadıysa da daha az duyulur hale getirdi.

Okuldan çıkıp Moda’da park yeri bulunca keyfim yerine geldi. Bayılıyorum otoparka araba koymamaya. Öyle şeyler yapıyorum ki 5 tl vermemek için 20 tl’lik yakıtım boşa gidiyor da yine de dönüp duruyorum Kadıköy sokaklarında.

Benim bazı yeme içme kurallarım vardır sangha. Özellikle yazın neredeyse her gün içki içiyor olmama rağmen 12.00’dan önce ağzıma sürmem ama bugün bu kuralı çiğnedim. Bugün kahvaltıyı çok erken yapmış olmamın ve agniden mi yoksa gençlik ateşinden mi  bilmem tıkır tıkır çalışan sindirim sistemimin sonucu olarak öğle yemeği için pizzacıya oturduğumda saat 11.45’ti ve pizza da kuru kuru gitmezdi. Yemekten sonra dijital piyanosunu Bursa’ya götürecek bir arkadaşıma piyanoyu deniz otobüsüne sokmasına yardım edeceğim sözünü verdiğim için yeryüzündeki cehennemlerden biri saydığım Eminönü’ne yollandım.

Eminönü bende telaş, dehşet, panik ve korku gibi duygular uyandırıyor. Sanki bütün Eminönü beni dolandırmak, bana zarar vermek, paramı çalmak istiyor ki bunların hiçbirisi Eminönü’de başıma gelmedi günahını almayayım. Ben bu insanlarla aynı şehirde yaşamak istemiyorum ama bu şehirde yaşamak istiyorum o yüzden bu insanlar keşke başka yerlerde yaşasalar diyor iç sesim. Aslında daha kötü şeyler de diyor ama ben yumuşatıyorum. Eminönü’den Karaköy’e geçince gelen rahatlama Kadıköy’e geçince kendini bir tatlı huzura bırakıyor.

Akşamüstü Kadıköy’de İtalya’da yaşayan piyanist bir arkadaşımla buluştum. Sınav programını yetiştirebilmek için günde 6 saat piyano çalıştığından bahsedince yine içime bir sıkıntı çöktü. Muhabbeti kısa kesip eve geldim.

Bugünlük bu kadar sanghino mio. Kendinize iyi bakın.

Alper – Gün 25” üzerine bir yorum

  1. matın tezenesi dedi ki:

    Çok beğendim yazıyı ellerine sağlık 🙂

    bir de çalışmalarının kaydı var mı sanal alemde, dinleyelim, merak ediyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s