Sevgi-Gün 11: Atları koşullara bağlamak

Selam olsun sangha,

Dün saat 5’te kalkacağımı söylemiştim ya hani, kalkamadım tabi. :/ Kalksam çok süper olacak, hem de kendimi süpermen gibi hissedicem ama zor. Gerçi bunu yapmak ne kadar zorsa süpermen hissi, heheyt bunu yaptım ya ben her şeyi yaparım hissiyatı da o kadar artar. Bu fikri sevdim. Motivasyonumu arttırdı 🙂 Sağol Sevgi, love ya, muç :*

Rutinlerimi aksattım sanmayın, rutinlerimi yaptım gayet de. Sabah yazarak başladım ve çok sevdim güne öyle başlamayı. Tüm bu yaptıklarım aslında her gün yapabileceğim bir rutini oluşturma çabaları. Nasıl yapınca daha iyi, nasıl yapmalı gibi soruların cevabını deneyerek bulmaya çalışıyorum. Bu manada gün gün takip etmek açısından buraya yazmak iyi oldu. Gün gün yazmayabiliriz, isteyen gün yazmaya devam edebilir diye yazıldığını okudum. Burada her gün yazmak çok hoşuma gittiği için, kendim için değiştirmek istediğim birkaç döngüye daha girerim diye kurmuştum kafamda; biri beslenme alışkanlıklarımı değiştirmek, diğeri sigarayı bırakmak. Dolayısıyla ben gün yazmaya devam edeceğim sangha. Bana biraz çeki düzen veriyor.

Bu sabah rutinleri için bu kadar çaba sarfedince, emeğe saygıdan mıdır nedir dün sigara içmedim. Aklıma gelmedi değil, geldi. Yanıma paket almadığımı farkettim. Paket yanımdaydı galiba ya, bakın onu da şimdi farkettim. Kendi kendime unuttum deyip inanmışım. Başkasından da istemedim. Hatta içen bir arkadaşımı görünce; “Bugün içmedim hiç sigara, senle içelim derdim ama gidip çalışayım, içmeyeyim hazır içmiyorken” dedim. Eve gelince de Leyla ile Mecnun’u izlemeye sarıp içmeyince tadından yenmedi. Dün kendimi çok iyi hissettim bir de. Kendimi karalayan sesim de bir kayboldu, kendisiyle alay edilince kaçıyor sanırım. Gerçi ara ara belirdi, yalan olmasın ama keyifli zamanlarım daha çoktu 🙂 Nasıl baş edeceğimi anlamaya başladım belki de. Nasıl oldu anlamadım ama bir kere kendin için iyi bir şey yaptığında, o kara sese bir şey söylemeye meydan bırakmıyorsun.

Konuyu dağıttım, matta yoga yaparken aklıma gelenleri yazmak istedim buraya. Başlık da oradan çıktı. Anlatayım hikayesini:

Bora Ercan’ın Yoga kitabını gördüm idefix’te kitapları karıştırırken 2016’nın sonlarıydı sanırım. Okudum, daha doğrusu benimle aylarca gezdi kitap, okumaya çalıştım. Ama hayran oldum bir yandan, nasıl bu kadar temiz araştırmış ve düzenlemiş diye. Takip ettim sonra sosyal medyada her yerden. Sonra Jnana Yoga eğitimine denk geldim. Tam da aradığım gibi bu müthiş hazırlanmış kitabın yazarından dinleyecektim yoganın felsefesini. Zaman olarak da uygundu. Aldığımız derslerden birinde bahsetmişti Bora Hoca; yoga, İngilizce’deki yoke kelimesinden geliyor. Belki Yoga’nın birinci cildinde de bahsediyordu biraz. Malesef kontrol edemiyorum kitabı kuzenime verdiğim için 🙂 Bazı kitaplarımı kimselere vermemeliyim sanırım :Pp Neyse efendim yoke; atçılık terimi, atları koşullara bağlamak anlamına geliyor. Yoga yaparken at gibi bir yerinde duramayan ne yapacağı hiç belli olmayan zihnimizi eğitiyoruz aslında. Eğitmek denir mi bilmiyorum ama içeriden konuşan zihni dinlemeyip başka şeyler yapmaya yöneltiyorsun. O da susuyor hakikaten işte o an atı bağladığımız an. Ve bedeni onun hükmü dışında başka bir şeye yönlendirmiş oluyorsun. Bu günkü pratiğim bana bunu anlattı. Sen bunu her gün yaparsan eğer, nasıl yapman gerektiğini daha iyi anlayacaksın, ve bu rutinlerinin özellikle yoga pratiklerinle ilgili olan kısmı sen deneyimledikçe yavaş yavaş oturuyor. Belki de kafandakinden başka bir hale gidecek ama her nereye gidecekse de bugüne kadar yaşadığım yoga bağlantılı deneyimlerimin de bana gösterdiği gibi yine dönüştürücü olacak. Yine böyle olacaktır. Yani Leyla ile Mecnun’daki at kafası söyleminin önemine bir kez daha varıyoruz. Atlara gelmeyelim efenim. At kafalarımızla oynayalım, eğlenelim, gezelim..

At konseyine de selam olsun burdan…

Sevgiler,

Sevgi 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s