Alper – Gün 26

Selam sangha.

Dün gece hem buraya hem de diğer bloga bir şeyler yazdığım için çok geç yattım. Bu sabah 9.30 gibi uyandım. Hiç keyfim yoktu ikinci prelüdü yaptım. Yoga sonrası biraz kitap okudum ve geri kalan bütün bir gün hiçbir şey yapmadım. Utanarak söylüyorum ki bugün hiç piyano çalışmadım. Scarlatti sonatları şööyle bir çaldım geçtim. Utanıyorum çünkü benim 28 günlük niyetlerim sırasıyla her gün yoga yapmak, en az iki saat piyano çalışmak ve Karamazov Kardeşler’i bitirmekti. Yogamı hiç aksatmadım. Piyanoyu da okuyanların bildiği üzere anneanne ziyareti ve okuldaki tavan çökmesi dışına hiç aksatmamıştım. Bütün günü evde geçirip de piyano çalışmadığım bir gün yoktu ama bugün oldu. Allahtan yogamı yaptım yoksa halim dumandı sangha. Vrittilerle boğuştuğum bir gündü yazmıyorum ki çoğalmasın.

Sabahla öğlen arası bir saatte bir yandan çorba yapıp simit siparişimi bekleyip evde boxerla dolaşırken bir anda güvenlikten arayıp öğrencimin geldiğini haber verdiler. Tamamen unutmuşum. Hemen üstüme başıma ve salona çeki düzen verip öğrencimi karşıladım. Melodik ve armonik minörleri işledik. Leb demeden leblebiyi anladığı çok güzel bir ders geçirdik. Bu öğrencimle çalışmaya başladığımızda onun yaşı 7 benim 19’du. Onu kaç kere ağlattığımı ve yaptığım pedagojik yanlışları anlatsam roman olur. Daha sonra gelen öğrencilerimle olan ilişkilerimde onunla yaptığım yanlışları yapmamaya özen gösterdim hep(tabii ki bir kısmını yine de yaptım). İlginç bir şekilde yaptığımın yanlış olduğunu bile bile ve aslında içten içe en değer verdiğim öğrencim olmasına rağmen uzun zamandır artık ağlatmasam da ona karşı olan sert tavrım bir türlü yumuşayamadı. Bu durum vicdanımı sızlatıyor sangha. Bugün o kadar şekerdim ki ben bile kendime şaşırdım.

Akşam arkadaşlarımla Kadıköy’de buluşup güzel vakit geçirdik. Masada Bertolucci-Brando-tecavüz, Edward Norton-Brad Pitt-yumruk konuları karşılaştırılırken benim aklım sendeydi sangha. Yarın yine yazarım. Kendinize iyi bakın.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s