yağmur – gün 16: ay haline 1 kala

Düzeni boz, aylaklık yap, kalıpları ve yargıları sorgula. Özet yapmak istesem bu kadar yazar bırakırdım amma yazasım var.

Yazlıkçılık modunda takılıyorum. Kendime şaşırıyorum. Ayşegül ve güzel yavrusu Mete ile günlerim geçmekte Ege kıyılarında. Komşuculuk, çay partileri, makarna buluşmaları derken kendimi yıllardan sonra bir dizi filmi izler hatta direk setin içinde buldum. Ailelerle birlikte yapılan tatiller çok geçmişimde, hatta tatil kavramı çocukluğumda filan kalmıştı. Şimdi ise gerçekten ayak uzatıp aradı koltukta sızıp, yat-kalk komşuya git gibi rutinsiz spontan bir akışta keyifteyim.

Bu sabah kalktığımda “normal” saatlerimden çok geç bir vakitti. 7:30 / 7:43 / 8:20 olmak üzere 3 kere uyanıp uyuyup en sonunda 9:27’de uyandım. Kalkar kalkmaz harekete, bedenimle biraz başbaşa kalmaya ihtiyacım olduğunun neşeli seslerine kulak verdim. Rüyalarımda yine sevgili hocam Şenol Topuz ve Bilge Sürmeli ile bir Ashtanga sevdasındaydık. Pratiğimi özledim, susuz kalmış gibi geçtim mata. Hava bugün sıcaktı, balkonun kapısını açık bıraktım ve başladığım anda bedenin yeniay öncesi o hafifliğini gördüm. Bedenin sıcaklığına, ashtanga sevdasına ve bedenin ekstra açıklığına kapılıp gitmeden her an yeniden bakarak kısa bir pratik yaptım. Bütün o bozulan rutinin getirdiği başka bir keşif hali oluyor. Nasıl ki o çay partilerinde otururken insanları, muhabbetleri ve her şeyden önce samimiyeti gözlemeye başladıysam her sabah kendimce sürdürdüğüm pratiğin de bu sadece gözlemleme haliyle parallelliği çıktı ortaya.

Kendime kızmayı, yüklenmeyi bıraktıkça alışık olmadığım, hatta belki genç halimle bulunmayı reddettiğim her türlü ilişki, ortam vs her şeyle yüzleşip gülümsedim. Sıkışmadan, içimde sinir yaratmadan gerçekten biraz “turist” gibi bakarak gözlemlemeyi becermeye başladım.

Ay küçüldü küçüldü yok oluyor, yeniay kutlaması ve gökyüzünde bir yıldız cümbüşüne hazırlanırken kendi içimdeki küçük ışıltıları da selamlamaya niyet ediyorum sevgili sangha. Biricikliğe ve birliğe.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s