ASLI SU – Gün 19: Mandukasana’ya Ağıt

Dünden (dün bir 18 Temmuz) telafi uykusuna ihtiyacımla kendi kendime makul bir saatte uyanamayacağımı tahmin ederekten telefonun alarmını kurmuş, yataktan çıkmak için onun sesini bekler mişim meğer. Ancak o bana şarkısını söyleyemeden gece enerjisi bitmiş, halbuki kapattığımda daha %12’lik şarjı da var iken.

Sürekli temasta olduğumuz elektronik aletlerin, kendi bedenlerimizin uzantısı olduğuna inanır, telefonum şarjını beklenmedik bir hızla tüketirse eğer, onu şarj ederken kendimi de daha bir özenle şarj edecek hallere davet ederim. Bu inancımla bağlantılı bilgiyi Hay House yayınlarından okumuş/dinlemiş olmalıyım, muhtemelen de sevgili Louise L.Hay’den. Kendimiz ve arabamız arası ilişkiden bahsediyordu Louise, arabamızdaki herhangi bir arızanın kendi hayatımızın akışıyla olan bağlantısından. Kendi özelimde bu bağlantıyı bisikletimle kurabilirdim belki ama o da artık günlük hayatımda yok, o yüzden de her gün temasta olduğum bilgisayar, telefon, belki de yuvam alarm verdiğinde, bir de o pencereden bakmayı alışkanlık edindim kendime.

Sabahın binbirçeşit seslerinin uyanma faslını da yaşamıştım aslında ama ayılma faslına bir türlü girememişim. Gökkuşağından da renkli bir rüyadan diğerine gezindiğim sabah ve gündüz uykularımı takiben gözlerimi nihai açıp da odanın bambaşka bir ucundaki minnak saatle buluştuğumda 2.55’i (amanınnn!!olamaz!!olmuş bile!) görür görmez yataktan yay gibi fırladım. Kafada hemencecik yoga zamanım ve yanında gün içinde tamamlanacaklar listemi taradım. Yogaya zaman sözde yoktu, sıcak mı sıcak hava olsun varsındı ama susuzluk tavan yapmıştı, dişlerimi fırçalarken Alper’in 28GünYoga yazılarından kaytarma yogası zihmine düştü, selama durduğumda da Defne Hoca’mızın yoga ertesi kurumsal hayatlarına yetişen sınıf arkadaşlarımıza önerdiği seç beğen al kısa versiyon seriler. Dünden gün içi yolculukları ve mini maratonları hesaba katarak, topraklanmaya, yere daha sıkıca basmaya, vatasal dengelenmeye odaklı ağırından bir kısa seri kurgulayıp selama durdum. Yogalanmaya geçişle çoğu tükenmiş günün yapılacaklar listesi sanki teker teker silinivermiş, hele de yoga pratiğimde hareketlerde az tekrar ama daha uzun nefeslerle kalacağımı kendime beyan/niyet etmişken, bir de üzerine parantezleri atla-ya-madan ilerliyor, hem de Şirince serimizden yürüyorum. Şirince Sonrası Balakrama Serimiz (Ş.S.S.) ile başlayıp, Sarpastana’yı uçurup meditatif son bölüme gelene kadar Şirince Öncesi (Ş.Ö.) Balakrama Serimiz’e bağlanmıştım. Zamansal kesintinin yanında yeni serimizde şutladığımız Mandukasana’ya hasret, dünden etüt dersimizin güzelliklerinin hücrelerimde dolanmasının yanında, bir de kurbağa ile yeniden kavuşmuş onunla özlem gideriyordum. Sözde ‘kısa’ olacak pratiğim, neredeyse 1 saati bulmuştu.

Evet ya, en basit asana Mandukasana ile aramda özel bir bağ vardı. Galiba genel olarak kurbağalarla da. O da su canlısı sayılır hem. Küçük kızkardeşimle tanıştığım gün, kurbağalarla konuştuğuna şahit olmuş ona aşık olmuştum, belki de ona eşlik ediyordum. İlk yüzme dersim abimden kurbağalamaydı. Her su birikintisi ile kavuşmamda o stili de atlamam. Sonra, yogalı hayatımda ilk ev ödevim Kundalini Yoga’dan Kurbağa Kriyasıydı. İşte geçen günlerde Şirince derslerimizden notlarımı tararken (notlardan paylaşma şansı bulduğum bazı sınıf arkadaşlarım bilirler, bilgiye saygıdan mı yoksa içsel kontrolcülükten miii bilinmez, çoğu ders notlarımı bir de bilgisayara geçirirken bulurum kendimi.), onlara bana göre pek gecikmelisinden gözlerim daha yeni dokunmuşken bir de ne göreyim!! ”Mandukasana is out” demiş Hoca’mız. Neredeyse ağıt yakacağım. Kendisiyle ancak Mayurasana debelenmelerim öncesinde ucundan kavuşacağım.

kurbağalarla konuşan kızkardeş.JPG

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s