yağmur – gün 19

Sıcak ve sessiz bir gün. Matımı aldım, ağaçların arasına serdim ve başladım pratiğe. 2 haftadır miyop yogası hatta tanıdığım mekanlarda miyop hayatı çok keyif veriyor. Ayaktaki pozlar biterken karşımda beyazlı bir kedi fark ettim. Oturmuş beni izliyordu. İzlenmekten, gözlenmekten ve kimi zaman gözetilmekten hiç hoşlanmadığımı hatırladım. Şimdi ise bu his başka bir şeye dönüşüyordu. Merak ve ilgiyle izleyen kedi ne kadar orada kaldı bilmiyorum. Bir süre sonra olduğu yerde yoktu ve bu da normaldi.

İşte bugün pratiğimi tamamlayıp kendimi denize attım. Su berrak, etraf boş ve sakindi. Sakinliğin özlemiyle denize atladım ve sonra biraz güneşle yıkanıp tekrar atladım. Tam ne olduğunu bilemesem de üzerimdeki ağırlıkları denizde yüzerken bırakmış gibiydim.

Gözlenmek, izlenmek ve gözetilmeye dair o hassasiyetimi biraz deşiyorum şimdi. Yaptığım işlerde, bazen şuraya bıraktığım satırlarda ya da sadece gündelik hallerde “yargılanma”, “kabul edilmeme”, “hata yapma” gibi korkular çıkıyor.

İçimde tuttuğum kelimeler yine benim içimde sindirilmemiş duygulara ve katılıklara mı dönüşüyor? Kedi gibi biri izlese ve bakıp geçse halime ne olabilir ki en kötü? Bugün bir kısım gözyaşı, bir kısım kahkaha birikmeden akabilse. Durgun denizin, berrak suların da çalkantılı olması ne kadar doğalsa, benim de coşmam ve düşmem o kadar normal.

Dün rüya defterime iki niyet yazdım, onu da paylaşayım sizlerle;

*Her gün kendime hiçbir şey yapmama zamanı ayırmak. Meditasyon gibi bir şey aslen. Sabah Vipassana oturumlarına başlamak gibi, biraz daha serbest bir zaman. 20 dakika ile başlayıp sonrasını akışa bırakmak. Ve bu 20 dakikaların arkasından serbest ifadeye (yazı, dans, resim, ses) izin vermek.

*Yeni bir defter, yeni sayfalarla zihnimin karanlık köşelerine çürütmeye bıraktığım masalsı öyküleri kağıda dökmeye başlamak.

Belki bundan sonraki günlerde bir de bunlar çıkar ve dökülür buralara. Şimdi deniz zamanı yeniden, güneş batırma ritüeli ve suda arınmaca.

 

yağmur – gün 19” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s