Aylin – Yaşamı hafife alabildiğimiz günlere!

Merhaba Sangha,

Üç gündür doğanın içimde kaldığımız ev Nuh’un gemisine dönüştü. Bahçede yaşayan tüm hayvanlar sanki büyük bir tufan yaklaşıyormuş gibi kapı aralıkları, pencere deliklerinden içeri atlamanın bir yolunu buluyor. Başta kötü hava koşulları sonrası -bahçe ıslak olduğu için- yaşamlarını kurtarmak için geçici sığınma taleplerini doğal karşılamıştık. Ancak hava ısınıp, bahçe kuruyup hayat normale döndükten sonra hala bizim eve akın akın yol yapıp girmelerinin nedeni ne olabilir? Acaba bizler gibi onlar da bulundukları ortamlardan sıkılıp değişik yerlere keşif yapma arzusuyla mı hareket ediyorlar, yoksa benim onlara zarar vermemek için bulduğum rollercoaster çözümü hoşlarına gitmiş, eğlencenin tadını almış, tekrar tekrar sıraya girip adrenalin istedikleri için mi geliyorlar? Ya da bir nedeni yok mu? Kendimi, başıma gelen bu şey için ( herşey için ) açıklamalar bulmaya çalışken yakalıyorum. Bulabilirsem engelleyeceğim! (sanki!) Benim zihnim her olayın bir nedeni, amacı olduğuna ilişkin düşünmeye, çıkarımlarda bulunmakta usta. Peki ya bir nedeni yoksa? Oysa sadece ben değil insanoğlu amaç temelli düşünmeye meyilli. Bu yüzden de evrenin yaratımı, kendi varoluşunun bir amacı olduğunu düşünüyor. Neyse bu konu çok derin, başka bir yazının konusu. Her sabah uyanıp, Rüzgar uyanmadan misafirlerimizi bulduğum rollercoaster çözümüyle evden çıkarmakla uğraşıyorum. Gece tedirgin uyuduğum ve istemsiz sürekli uyanıp yatağı kontrol ettiğim için de sabahları erken uyanamıyorum. Kalkar kalkmaz önce evin içini sonra da kapının dışındaki alanı temizliyorum. Sonra kahvaltı hazırlamaya girişiyorum. Yogamı denizden sonraya ertelediğimden yoga yaparken kendimi yorgun hissediyorum. Zihnim ayaktaki hareketleri bitirip asanalara varmaya odaklı, geçişleri hissederek değil zihnimdeki sıralama üzerinden yapıyorum. Yoganın antibiyotik gibi hergün aynı saatte yapılmasının önemini bir kez daha iyi anlıyorum.

Sabah temizliği sırasında yaşamda karşılaştığım durumları ne kadar hafife alabildiğimi düşündüm. Hatta hafife alamamış olacağım ki sanghamın canım bülbüllerine yazıp, içimi bir güzel döktüm:) Doğu felsefelerinin kökeninde, özellikle Zen öğretisinde, espri yapmak, ciddiyetinden vazgeçebilmek ve gülmek mistik bir yolculuğun temel taşları olarak görülür. Peki benim bu yeteneğim ne kadar gelişmiş? Talihsiz bir olay başıma geldiğinde o olayı ne kadar kucaklayabiliyorum, gülebiliyorum, kabul edebiliyorum. Hatta dalga geçebiliyorum. İlk başta güldüğüm olay tekrar tekrar ettiğinde nasıl davranıyorum? İlk verdiğim tepki ne kadar değişiyor? İlk karşılaştığımda gülebildiğim bir olaya tekrar ettiğinde yine gülebiliyor muyum? Sabırlı olup geçmesi için zaman verebiliyor muyum? Müdahale mi etmek istiyorum? Ne kadar teslim olabiliyorum? Hayat kendini gözlemleme ve fark etmekle geçiyor. İlişkiler de yaşadığımız hikayeler de bizim aynamız. İlişkilerde verdiğimiz tepkilerin ne kadarını içimizdeki çocuk, ne kadarını yetişkin veriyor? İnsan kendini ne kadar izlerse, fark ederse o kadar da değişim beraberinde geliyor diye düşünüyorum. Yaşamı hafife alabildiğimiz günlere diyerek yazımı bir alıntıyla bitiyorum.

Hocam Defne Suman’ın Mavi Orman’ından:

Tom Robbins, esas bilginin kaçak bilgeliğinde (crazy wisdom) saklı olduğunu söylüyor.

Kaçık bilgeliği, geleneksel -basmakalıp- bilgeliğin tam tersi. Hayatı kısıtlayan tabuları yıkmayı, insan ruhunu genişletmeyi, beyni hafifletip özgürleşmeyi amaçlayan dünya görüşü. Bu felsefe, dalgaya karşı yüzmememizi, neşe içinde kısa kibriti çekmemizi, güvensizliği kucaklamamızı, bütün insanların/öğretilerin dogmalarını kırmamızı, kimselerin yapmaya yanaşmadığı işleri üstlenmemizi öneriyor bize.

Sevgilerimle

64CD08F2-77AB-4151-915D-9AD9721C03C5

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s