Sevgi-3. Gün-Dikkat! Bu yazı biraz sıkıcıdır

Günaydın, tünaydın, iyi akşamlar ve iyi geceler Sevgi'li sangha, (Truman Show filmine atfen-lütfen izlemeyenler varsa izlesin)

Anın getirdikleri neler, konumuz bu. Bu sabaha bakıyorum. Dün kendi kendime demiştim ki erken yatayım erken kalkayım yogamı yapayım geniş geniş ders de çalışırım vs. Yatağa gittim şimdi yatsam bu saatte kalkarım diye planlarken yeni bir blog açmak geldi içimden. sevgisozugecer.wordpress.com Sevgi olma yolculuğumu anlatayım dedim orada. Sevgi nedir anlamaya çalıştım hep, anladım ki yazarken çok netleşiyor bu bloğumda onları sorgulayayım dedim. Freeasacat bloğumda derlemelerim, gezilerim yine böyle yazılarım var tek tük ama bu bloğumun özünde samimiyetle sorgulayıp anlatmak olsun. Gün içinde kafamda konuşmalar oluyor. Onları yazmak istiyorum mesela. Yeri o blog olsun. Bütün bunlar sangha, kendimden kaçma yollarımı kapıyor aslında. Kendimi böyle ifade etmek bunca zaman kaçarak kaybettiğim zamanlarımı geri getirmez ama bari bana zaman kazandırır, o iyi olur. Yoksa insana en çok zarar veren kendi zihni. Kendi koyduğumuz kurallarla kendi zindanlarımızı yaratıyoruz. Ergen yaşlarda şöyle bişi yazmıştım:

Hepimiz kendi kişiliklerimizin esiriyiz.

Kişilik dediğimiz kendi koyduğumuz sınırlar. Elbet sınırsız da değiliz öyle bir detayı da var. Hem esnek ol hem de kendini koru ki sınırların da genişlesin. Belki gün gelecek şöyle diyeceğiz:

Kaybedecek neyimiz var ki zincirlerimizden başka?!

O zincirleri yaratan biziz aslında. Zihnimiz neden ve sonuç ister. Olayları bir birine bağlar. Kendini garantiye almaya çalışır ama bu imkansızı gerçek yapmaktır. Öte yandan da zihin bizi derleyip toplar ve harekete geçmemizi sağlar. Ne onsuz olur ne onunla da demek ayıp olur. Çünkü temel mesele onu kullanmayı öğrenmek bence. Kullanabildiğinde süper bir araç, kullanmayı bilmediğinde seni bunalıma sokan bir zorba. Yoga bu noktada iyi ki var. Her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum yogayı öğrendikçe kendi zihnime dair.

Bir de çalışmam gerekiyor sangha ben yine büyüüük bir ara verdim. Ama şükürler olsun stresim azaldı çalıştıkça.

Çok boş konuşuyorum sanki bugün. Belki yine dirençli bir gün bugün. Ama kendi planlarıma uymayıp yaramazlık yaptığımda kendime saygım azalıyor biraz daha kaçıyorum içime. Kendime saygım artınca da çiçek gibi açılıyorum:) Ama o yaramazlıkları da yapmasam olmuyor. En azından daha sıkı bir rutin ara sıra rutin bozmaca modunu yapsam şahane olur da bende genelde ara sıra rutin daha sık bozmalar. Bir yandan da aslında bozmadığım genelde uyguladığım bir rutin var ama zihnimde tasarladığım gibi olmayınca gıcık oluyorum. Gıcık olmaya hacet yok o durumlarda zamanın ruhu var uymayınca hiç olmuyor. Ama herşeyin de bedeli var. Her şeyi istersen elde edemezsin, bazı şeyler için bazı şeylerden feragat edeceksin. Bu böyle..

Bugünlük bu kadar olsun. Çünkü çok kapalıyım. Açamadım bir türlü 🙂

Yazımı okuyup da sıkıldıysanız kusura bakmayın sangha, başlığı sizi uyarmak için koydum dikkat sıkıcı yazı diye :))) Neyse, can sıkılıyorsa eğer anlattıklarını dinlemek lazım. Belli ki şu an gem dinleyip hem yazamıyorum. Olsun be sangha 🙂

Sevgiler,
Sevgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s