Zeynep – Gün 3

Günlerdir lafı dolandırıp duruyorum. Öbür yandan yazıyı bitirip de gönderemiyorum göğe.

Bahanelerim bol ballandırmayacağım, kedim parçaladı, yedi yogamı diyeyim güldürmeye çalışayım seni sevgili sanga asıl konuya gelmeyeyim yeter ki…

Niyetleri sıraladım.

Ulaşıma kapalı Gün 1’den alıntı yapıyorum: ‘Önümüzdeki 28 gün nikotinden uzak, sabahları erken kalkmalı, hergünü yogalı bir zaman olsun. Gerisinde düzene girecek, rayından çıkacak herhangi birşey varsa da kabulüm olsun. ‘ diye yazmıştım dün.

Bitiremedim yazıyı, yogası tamam. Erken kalkmaları da daha önce deneyimledim, kolay giriyor yoluna. Bu sabah öflesemde 5 M’ nin yardımıyla attım kendimi Samapada’ya. Yok Suçi ile başladım bugün.

5 M nedir dersen; Evini paylaşmamıza razı gelen kedimiz Mavi, müezzin, martı, sabırsızlıkla kahvaltısını beklerken şuursuzca telefonunu kurcalayan babam Mehmet, ve tüm bunları sallamayıp uykuma tekrar bağlanmaya çalışırken gündelik sorunlarımı bir bir irdeleyen, dırdır eden Merve.

Merve de kim? Ne yapıyor bizim yatağımızda? Bilmeyenleri aydınlatayım, ben de hafiften şu konuya bir giriş yapmış olayım, belki bir yere varır. Merve benim genç kızlığımda kullandığım, hala ailemin, yakın ve eski arkadaşlarımın bana seslendiği ismim. Ben nüfustaki ilk isimlerin kullanıldığı yabancı bir şehirde, işleri oluruna bırakmayı pratik etme adı altında sorumluluk almaktan kaçtığım bir dönemde Zeynep oldum. Uzun süre kafama da takmadım, alt tarafı bir isim benim kim olduğumu bir kelime belirlemez ki diye düşündüm.

Viyana’da gittiğim Türk bir terapist hikayeyi duyunca bana Zeynep demeyi reddetti. O ana kadar gündelik komplikasyonlar dışında iki isimle yaşamanın hiç bir sakıncası olduğunu düşünmemiştim. Geçmiş zaman kullandım, peki ya şimdi.

Zeynep’i havalı bir kaçış alanı olarak kullanmış olabilir miyim? Kendimden uzaklaşmak için bir araç. Ne de olsa güvensizlikleri Merve yaşamıştı, çocukken Merve ile dalga geçtiler tombul ana kuzusu diye. Hızlı koşamayan da oydu, senenin en önemli konserine izin koparamayan da. Zeynep zincirlerini kırmayı öğretti ona, sabaha kadar dansetmeyi, gerektiğinde hayır demeyi. Böyle yazınca ne kadar hastalıklı bir görüntü oluşturdum.

Abartıp, ilgini çekmeye mi çalışıyorum sangacığım.

Asıl söylemek istediğim, ben durumun vehametini yine bir Kurmastana sırasında anladım. Kalçam inmiyordu aşağıya, sivrisinektim ben, kaplumbağa olamıyordum bir türlü. Bir sabah hoca bana taktı, Zeynep indir kalçanı, yok imkansız. Zeynep kalçan, bir nefes daha, yok düşeceğim. Hop çıkıveriyorum pozdan kalça aşağı inince, klasik. Olmuyor işte, anatomik olarak da mümkün değil. Defne hocamın nereden aklına geldi bilmiyorum, hocam ya bildi. Merve kalçayı indir. Hooop benim kalça indi, bir değil beş santimetre. O gün bugündür düşünüyorum, toplanabilir miyim tekrar kendime, bir tek ismime, ya da Zeynep Merve mi oldum ben aslında. Neyse, nereden nereye…

Niyetlerden bahsediyordum, konuyu dağıttım. Sigarayla vedalaşamadım yine, o sıkıntım. Varken de yokken de takıntım. Asıl korkum, içmekten kanser olmazsam, bırakmaya çalışmaktan olacağım. 3 ay içmedim, çok da zorlanmadım görünürde. Yazmıştım bir kere ağlak zırlak zırtlak oldum. Belki başka bir yere evrilecektim bu kabuktan kurtulunca, izin veremedim.

Ben de diyorum ki şimdi, Defne hocamı şu 28 güncük dinlesem, anlık ihtiyacımı hissederek içmeyi denesem, ne oluyor baksam. Şu niyeti önümüzdeki yeniaya havale etsem. Bu suçluluk duygusunu ne yapacağım, içinde mi kalacağım onun da? Geçilir de çıkılır mı bunun içinden ne dersin?

Yoksa yeni bir isim mi alsam? Serpil nasıl?

Zeynep – Gün 3” üzerine 4 yorum

  1. takethefakecake dedi ki:

    💙💙 Cok guzel, cok icten yaziyorsun Zeynep.
    Ben de lisedeyken uzun zamandir bana Tutku denmiyor diye arada sirada hangisi kullaniyorsun diye sorduklarinda Tutku diyordum. Sabahci sinifi Tutku, baska bir sene siniflar karisip oglenci oldugumda Burce oluyordum. 🙂
    Arada bana Tutku demeyi sectiklerinde mutlu oluyorum hala:)

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s