Zeynep – Gün 26

Erken kalkmadım.

Pazar yogası için alarmımı saat 8:00’e kurmuştum, acele etmeden hazırlandım.

Navasana serimiz ile başlıyorum bazen, sormak lazım hocama, caiz değildir herhalde. Biz ayaklardan başlıyoruz çünkü hareket etmeye, güçlenmeye. Nereden çıktı bilmiyorum, ama kaburgalarımın iki yana hareketini hissetmek daha kolay geliyor yatarken, nefesimi tamamen boşaltabiliyorum. Böylece üst bedenim kendi içinde daha bir kolay bütünleşiyor, uddiyanalar daha bir güzel oluyor pratiğim sırasında.

Yazmak için yazıyorum bugün, sevgili sanga, kaç gündür sessizliğimizi bozmak için başlıyorum, konular birbirine giriyor, sonunu getiremiyorum. Serap ile Sevgi neyse kıpırdattılar bloğumuzu, sağolun.

WordPress mi kilitlendi, internet mi patladı diye girmeyi planlıyordum ilk paragrafa, çalışıyor, herşey yolunda sanırım, sessizliğimizi de illa ki kötüye yormamak lazım.

Gündemimdeki yazıp yazıp birleştiremediğim konulardan birinden bahsetmeyi deneyeyim.

Sorumluluk duygumu soruşturuyorum bu aralar.

Aman blog çok sessiz kaldı, birşey yazmak gerek, çamaşırları yıkamıştım katlamak gerek, kıvırcık almıştım pazardan yıkamak, yemek gerek. Ben bunları yapmadan içim rahat edemez mi?

Ha, bir de Stef’e köpürüyorum sonra merdivenleri silerken, rahat rahat uyuyor diye :’Benim bir tanecik pazar günüm, ne demekse. Hem babama gitmem lazım, İstanbul’un bir ucu, hem de ev işini yapan benim.’ Yapar aslında söylesem. Belki hemen yapmaz, ama bir ara yapar, içi çok kolay rahat ediyor çünkü veya çaktırmıyor veya başka öncelikleri var. Neyse, bunların hepsi saati hiç umursamadan dilediğince uzattığım yogamdan sonra oldu. Hislerin farkına varmak, öfkenin de mi taşıvermesini kolaylaştırıyor acaba? Yoksa yogamda mı bir yanlışlık var? Navasanayı öne aldım diye mi? İzin verdikçe baş etmesi daha zor düşünceler, duygular da fırlayabiliyor açığa sanıyorum.

Kendi halime bakmak, biraz dalga geçmek durumla iyi geldi ama, teşekkürler sanga.

Neyse asıl sorum buydu:

Yaptığım yogayı kendimi mecbur bıraktığım için mi yapıyorum? Çünkü bilirsin belki, bazen başlamak çok ama çok zor oluyor. Sonrasında da bir hafiflik. Yoga’yı buzdolabını temizlemek ile aynı kulvara koymuş olma ihtimalim var mı?

Bu sorumluluk nasıl oluşmuş olabilir? Kafamda bir ben; yoga yapar, kendine ve çevresindekilere özen gösterir, derin düşünceleri vardır. Haydi oldu olacak, dış görünüşe önem vermez, bakmaya, görmeye zaman ayırır.

Dur bir dakika, için güzelliği zaten dışa yansımıyor mu? Mesleğimin modacı olması tezatı bir yana, orada tutunmakta zorlanmam da benzer bir iç tartışmanın ürünü, neyse bunlar da başka konu…

Geri dönüyorum.

Yani biri derse benden içerde: ‘Hergün yoganı yap, çünkü sen böyle böyle bir insansın.’ Bütün organizma harekete geçer, üstünü giyer, dilini temizler ve Samapada’ ya yerleşir. Sonrasında da çok iyi hisseder tabii, ödevini yapmış bir öğrencinin iç rahatlığı ile güne başlar, her yaptığı kolay gelir, ailesi tarafından onaylanmış, sevilen biridir. Yani ben. Beni seven onaylayan ben de yine ben. Bunları yap diyen ben hep aynı ben mi?

Bu konuyu didiklemeye çalışmamın sebebi, hani yogayı kalıplarımızdan kurtulmak için yapıyoruz ya.

Ya benim pratiğim zaten varolan bir kalıbı güçlendiriyorsa, bununla nasıl baş ederim?

Bilmem, anlatabildim mi?

Doğru anladıysam.

Neyse bakalım, görelim.

Zeynep – Gün 26” üzerine 2 yorum

 1. fatma dedi ki:

  ♥️ sesini duymak ne güzel. Benim günlüğüm de yoga yapışımı anlamaya çalıştığım sayfalarla doldu son iki üç gündür. Ne güzel sormuşsun. Yakında biraraya geldiğimizde bunu hocaya sormak isterim çok. Yakında biraraya geleceğimiz için de çok heyecanlıyım ♥️💜♥️

  Beğen

  • hello5173 dedi ki:

   Ben de çok seviniyorum Fatmacığım, hatta o kadar seviniyorum ki bir süredir, yakında bitecek diye korkmaya başladım .) Yogamızı anlayarak daha bir çok başka şeyi de anlayabiliriz sanki. Kocaman öptüm *

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s