Alper IV – Gün 15

 

Bugün dolunay olduğu için yoga yapmadım sangha. Dolunay ve yeni ay günleri mutlaka elime telefonumu alır, uzun uzun yatakta döner sonra da hemen kahvaltı hazırlamaya girişirim. Bugün öyle olmadı. Üniversite sınavına hazırlanan yeni bir öğrenci başlayacaktı. Gözümü açmamla odamı toparlamaya başlamam arasında beş saniye ya olmuştur ya olmamıştır. Salon da felaket haldeydi. Minik kız kardeşim nedense bu aralar odasından salona taşındı her sabah pembe yorganlar oyuncak pandalar salonda cirit atıyor. Salonun kapısını kapatıp üstümü değiştirmeye giderken güvenlikten aradılar. Defne Hoca’nın şu yazısındaki gibiydim.

Gelen öğrenci de yogayla ilgileniyormuş. Hatta teyzesi yoga hocasıymış yeni bir stüdyo açmayı düşünüyormuş. Bana hangi stüdyoya gittiğimi sordu. Az çok tahmin edeceğiniz gibi gözlerimi devirip sıkıla sıkıla “benim yaptığım yoga sizinkilere benzemez ” tadında cevaplar verecektim ki dur bakalım dedim. Sadece sorulara cevap ver. Neydi soru?

Hangi stüdyo?

Atölye Yeşil.

Nerede bu stüdyo?

Gayrettepe.

Tamam bitti. İste bu kadar. Muhabbet uzamadı. Kimseyi hor görmeden (ya da en azından hor gördüğümü çaktırmadan), göz devirmeden ve şedov hakkında yanlış bir imaj çizmeden konuşmanın içinden çıkmış oldum. Başka sorular gelmeden haftaya Mozart sonatın birinci bölümümü nasıl beklediğimi sokuşturup konuyu da başarılı bir şekilde değiştirmiş oldum.

Geçen yazımda bu aralar piyano çalışmadığımdan bahsetmiştim. Dün sabah ikinci prelüdü yapıp bilgisayar karşısına oturmuş Defne Hoca’nın eski yazılarını karıştırırken çok da eski olmayan şu yazıyı tekrar okudum. Biraz gaza gelip  pranamın hatrına bir saat piyano çalışmaya karar vermiştim ki geçen yaz birlikte çalıştığım, Barcelona’da yaşayan piyano gurumdan çalmamı tavsiye ettiği parçaların listesi geldi. Bunu işaret olarak alıp hemen çalışmaya oturdum. Hiçbir halt olmadı. Kendimi iyi de hissetmedim kötü de. Ödevini yapmış bir öğrencinin iç huzuru bile olmadı. Şimdi bunu yazarken bir kıpırtı oldu yüreğimde. Gidip biraz çalışayım.

Kendine iyi bak sanghamou.

 

 

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s