Ali – Gün Dolunay

Gerçek mi? Yoksa gerçeği filtreleyen bir mercek mi? 30…29…28…27… . Bir illüzyonsa zaman, hepsi tek bir ansa, nedir bunlar: değişim? dönüşüm? ilerleyiş? Aydınlık büyüdükçe, karanlık derinleşiyorsa, ne seninle ne de sensiz, dans mı ediyor, çelme mi takıyor, birbirine karışıyorsa 27…28…29…30… . Sonra kendine dönüp soruyor küçük bir çocuk, yetişkinmiş gibi içindeki kadına, hatırlıyor mu o dizeleri:

“Çocuk yumruklu dev / Dev yumruklu çocuk”

Renkler kayarken, midem yanarken, bu kelimeler, cümleler nereden çıktı böyle derken, alaylı bir tebessüm dolunaya bakıyor. “Orada öyle duracağına sen söyle!” 30…29…28…27… . Yap diyor ayın içimdeki sesi. Bırak şimdi nedenleri bir kenara, al eline nasılları. Yüksel diyor benimle. Okyanus muyum ben beyim? Değil misin? Çekersen gelirim. Daha da yükselebilir misin? 27…28…29…30… .

Yer değişiyor, nergis oluyor soluduğum hava. Ateş odayı sarıyor, sarı sıcak, mavi, yeşil aydınlığı. Kelimeleri dağıttım, toplamazsam annem kızacak, toplarsam gecikeceğim. Aklımda bir şair var bu akşam, çok gözlüklü bir şair, emirgan ve birileri…30…29…28…27… .

Yazmayalı araya epey zaman girdi diyeceğim de, aklım karışmadan nasıl diyeceğim bilemedim sangamu. Ne olur gerçek olsa masallar ya da biz masal olsak?

Ayla birlikte yükselmek ve düşmek… her günün bir diğerinden farklı olacağını kabullenmek… kendi hallerime saygıyla…

Sangha’ma selam olsun,

Sanghasızlık başa bela,

Sangha’dan biri benim sevdiceğim.

 

Ali – Gün Dolunay” üzerine 3 yorum

  1. aylinparmaksiz dedi ki:

    Aklın karışmasını da aklındaki şairi de seviyorum Ali’cim. Bir ilüzyonsa zaman, hepsi tek bir ansa, nedir bunlar? Gerçekten nedir? Geçmiş, bugün, gelecek yanyana olabilir mi?Zaman insanın evrene anlam yüklemek için bizim yarattığımız birşey mi? Sorular bitmez…özlemişim yazılarını, sangha’ma diye bitirdiğin cümlelerin sonrasında içimde hissettiğim o tatlıduyguyu özlemişim…

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s