U. Pınar – Gün 6 – Sene 4: Yogaya nasıl başladım? Asana’dan Hayat’a…

Merhaba,

Ben yogaya bundan tam 4 sene önce resmen yanlışlıkla başladım. Yeni yıl kararlarımdan biri olarak kendimi spor salonuna kayıt olurken bulmuştum 2014’ün ilk günü. İşten çıkıp spor yapmak için klübe gittiğimde, program yazabilmek için ölçüm yapılmalı, en son ne zaman yemek yedin, kahve içtin mi vs. sorular sordular. Ben o gün dünyayı yemiş, en az 5 kahve ve yanında bir sürü sigara içmiştim. Ölçüm yapamadılar, ama madem gitmiştim ve az sonra başlayacak grup yoga dersi vardı, girip dinlenebilirsin dediler. Hiç ikiletmedim, merakla girdim derse.

Yani öyle yanlışlıkla başlamıştım ki o kadar olur! Ama daha o ilk gün bana olanlar olmuştu, benim için adeta milat diyebilirim: 4 Ocak 2014 saat 20:00. 1 ay sonra kullandığım anti-depresanları, 1 hafta sonra sigarayı, sonraki hafta da kendime şiddet uygulatacak kadar kederlendiren erkek arkadaşımı bıraktım. Sonra da aynı iş yerinden 3 kez istifa ettim. Öyle iyi gelmişti ki bunu birileriyle paylaşma aşkıyla kendimi 8 ay sonra Zeynep Aksoy ve David Cornwell ile Hocalık eğitiminde buldum. Tabi hemen “hoca” olmak ne mümkün, hâşâ. Ama gel zaman git zaman, ben o yanlışlıkla yogaya başladığım spor salonunda hocamın bana bıraktığı dersi vermeye başladım.

Sanırım benim yogada bulduğum şey öğrenmeye olan merakım oldu. Yeni eğitimler, farklı disiplinler, sürekli takip edilmesi gereken okumalar… Yeni bir şey keşfetmiştim bunlarla beraber: KENDİMİ! Ve her saniye değişen, sürekli sağda solda, geçmişte ya da gelecekte dolaşan zihnim; her gün yaptığım pratikte, aynı ya da başka pozda değişen esnekliği ve gücüyle bedenim; duygularım… Ben.

Ve matın dışına çıkmaya başlayınca pratik, daha nerelerde neler yapacağımı matta asanadan ötesi olduğunu keşfettiğimde, yüzebileceğim koca bir okyanus olduğunu her farkettiğimde şükür ki hayata o derse yanlışlıkla girdim.

Teşekkür ederim.

Sevgilerimle,

U. Pınar

 

 

U. Pınar – Gün 6 – Sene 4: Yogaya nasıl başladım? Asana’dan Hayat’a…” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s