Pınar K. – Gün 7

Sabah yine yandı. Çeşitli aktivitelerden sonra gece 11:30’da eve ulaştım. Yolda gelirken aklımda sürekli eve gider gitmez yogamı yapıp yazımı yazıp yatacağım düşüncesi dolanıp duruyordu. Gelince mesajlarıma baktım. İştahla yeni gelen yazıları okudum. Saat de ilerledikçe ilerledi tabii. Defne hoca da yogasını kaçırmıştı. Yapmayınca da oluyordu yani. İnsanlık hali. Ben de yapmasam olurdu. Ama bir de şey demişti. “Bunu sizden saklamayı düşündüm.” Bu düşüncenin arkasında yatan sebep şu an benim aklımdan geçen hınzır düşüncelere yer vermemekti belli ki. Yani yapmasam olmazdı. Yapamasam belki. En iyisi ısınmalara doğru yola koyulup paşa paşa yogamı yapmalıydım. Yaptım da. E fena değil güzel bir seri çıktı. Sayıları bir bir artırmayı böyle hevessiz, mecburen ve araya sıkıştırılmış serilerde yapmıyorum. Yani standart sayılı bir seri idi. Güzel haberleri yakın zamanda vereceğimi umut ediyorum. Bu yakın zaman giderek uzaklaştıkça da yüzüm aynı ölçüde giderek kızarıyor.

Gelelim konumuza. Çaba ve teslimiyet. Ben bir şeyi çok istediğim zaman onun için deli gibi çalışırım sevgili sanga. Her zaman elde eder miyim edemem elbette. Ama çok çalışırım. Hem ona ulaşmanın yollarına çalışırım. Hem de bütün açılardan elde etmek istediğim şeye benim ulaşmamı ne engelleyecekse arar, bulur, değerlendirir ve onları ortadan kaldırmaya da çalışırım. Şimdi yazdığım şu üç beş cümleyi tekrar okudum ve kolaylıkla bir aşk cinayeti çıkarabilecek potansiyelde olduğumu gösterdiklerini farkettim. Sakın yanlış anlamayın, bahsettiğim şey etkenlerden birinin başka bir insan olduğu veya gönül işine dayanan işleri kapsamıyor. O durumlarda elden ne gelir deyip yola devam ediyorum.

Bahsettiğim şeyler neler mi. Örneğin yeni bir şey öğrenmek, mesela başarılı olmak istediğim bir ders, bir sınav, bir spor, ya da elde etmek istediğim bir sportif başarı. Canımı dişime takıp o dersi çalışırım, onunla yatıp onunla kalkarım. Bazen bu kadar çalışmama bile gerek yoktur, ama ben mağlubiyete en ufak ihtimal vermemek için fazlasını yaparım. Çoğunlukla da varmak istediğim yere ulaşırım. Mutluluk son safhada olur böyle durumlarda. Bu kadar çabaya yine de mağlup olduğum da olur. Mağlubiyette de içimde bir rahatlık olması gerekir aslında. Elimden gelenin en iyisini yaptım ve olmadı diye. Ama olmaz. O kadar kendimi kaptırmışımdır ki, içimde teslimiyetten eser kalmamıştır. Hüsran ve gözyaşı tüm bedenimi kaplar. Çaba gösterirken yaşadığım gerginlik dolu anları geçiyorum, bu hüsran ve gözyaşı sahnesi defalarca bir kabus gibi hayal edilip prova yapılmış ve yaşanmaması için daha sıkı çalışılmıştır. Ama yine de yaşanır. Derken, e ölmediğimize göre toparlanma süreci başlar. Kalınan yerden bir sonraki hedefe ulaşma çabasına devam.

Bir de öteki yanım var. İstiyorum istiyorum deyip de nasıl olsa suçu teslimiyete atabilirim iç rahatlığıyla yeterince çaba göstermemek. “Herşey benim elimden gelseydii, ohooo” hissinden bahsediyorum. Bütün günü tembellik ederek geçirip, “Hımm, bugün de böyle hissettim demek ki, vücut böyle istedi, çalışmadım. Can sıkmaya gerek yok.” düşüncesiyle sanki evren beni tembellik etmeye zorlamış gibi bütün sorumluluğu evrene bırakabilirim. Halbuki evrenin benim sorumluluğumu falan aldığı yok, hemen yanıbaşımda benim geri almamı bekliyor o gönül rahatlığıyla bıraktığımı zannettiğim şey. Buradan da ya gerçekten istemiyorum sonucunu çıkarıyorum. Aslında belki de yeterince istemiyorum demek ki. Ya da istediğim şeye ulaşacak savaşı verecek gücüm kalmamış. Giderek de istediğim şeylerin sayısını azaltıyorum, nasıl olsa ulaşamayacağım diye, ki bu çok tehlikeli bir durum. Acilen güç toplamam lazım.

Epeydir birinci yanımdan çok ikinci yanımla yaşıyorum. Yani bu yoga kafası bana iyi mi geldi, kötü mü çözemedim sevgili sanga. Bir şeyleri yanlış anladığım kesin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s