Defne_Gün9_İyi Bir Serinin Görevi Nedir?

_MG_0039Hepinize iyi geceler,

Bir kısmınız uyudunuz. Fatma yazısını yüklüyor, onu görüyorum buradan. Dolunaydan yeniaya iniş dönemini yarıladık, biraz daha düşüp kalkış için yerlerimize geçeceğiz. Benim hasta günlerimde ısınmış macun kıvamında kıvrılıp bükülen vücudum iki gündür kalas gibi, titriyor, ağrıyor, eklemlerden sesler çıkartıyor. Hep anlamaya çalışıyorum. Neden neden neden? Neden böyle titriyorsun. Nasıl da anlamaya muhtaç bir tür insan evladı. Ne olacak sanki anlarsam, titremem duracak mı?

Hatha Yogiler bir kaç tüyo vermişler bize: Uttanasana yapamıyorsanız, paşimottasanayı zorlamayın, paşimottanasana olmuyorsa sarvangasanayı denemeyin. Mayurada duramıyorsanız, başınız üzerinde durmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bu tüyoları aklımızda tutarak incinmekten koruyabiliriz kendimi. Benim bacaklar daha ilk utttanasanda zangırdamaya başlayınca, yogamın planladığım gibi gitmeyeceğini anladım. Hareketleri düz, dikey, dışa dönük güneşsel pozlardan, dairesel, sakin, içe dönük aysal bir seriye taşıdım. Bir serinin görevini yapıp yapmadığını son oturmadan anlayabilirsiniz. Son oturma dediğim şey laya. Yani hazım süreci. Meditasyon tabirini kullanmak istemiyorum laya için. Değil çünkü. Yogada meditasyon yani sekiz ayaklı yoganın samyama adı verilen son üç ayağı, hazımdan daha öte, daha derin ve daha ileriki aşamalarda tecrübe edilen bir şey. Bir nevi ölüm hazırlığı gibi de düşünülebilir. Hayata sımsıkı sarıldığımız yaşlarda samyama ayağı ile çok ilgilenmemize gerek yok. Der Krişnamaçarya.

Bir serinin görevini yapıp yapmadığını laya sürecinden anlayabiliriz, dedim ya… Bir serinin görevi nedir? Var mıdır bir görevi? Vardır. İyi bir stana (ayaktaki hareketler) ile asana (oturmalı hareketler) serisinin görevi dengesini şaşırmış üç elementi dengeye getirmek. Vata, Kapha, Pita doşalarını nötr bir noktaya getirmek. En azında kısa bir süreliğine. Doşaların sonsuza dek dengede kalmasını beklemek beyhude ama laya süresince dengede durabilirler. Bu da vrittinin yine kısa bir süreliğine nirodaha gölünde sakince yüzmeyi anlamına gelir. Beyin dalgası yani düşünce yavaşlayınca gölün dibindeki gerçekler bir anlığına da olsa bize görünüverir. Öncelikler, arzular, sevgiler, son kullanma tarihi çoktaaaaan geçmiş kinler ve onların yersizliği resmi geçit yapar nirodahanın berrak sularında. Beyin dalgasının yavaşlaması nefesin yavaşlamasına bağlıdır. Nefes nefese kaldığımız anlarda nirodaha gölünün berrak sularında gerçeğin yansımasını görmemiz mümkün değildir. Nefes ile hızlanan vritti gölü bulandıracaktır.

İyi bir seri, o halde, nefesi yavaşlatabilen seridir. Ateş, hava ve su fazlası dengeye gelmeden önce dokular vasıtası ile atılırken insan nefes nefese kalır genelde. Burada nefesi nefesle terbiye etmekte fayda var. Nefes nefese kalınca durup dinlenmek yerine, aynı hareketi daha yumuşak, daha kolay, daha yavaş bir yerden tekrar ve tekrar yapmak. Asanayı takip eden mudralar (ters duruşlar) nefesi durdumak amacını güder ki vritti sahiden dinsin, göl bir doğru dürüst sakinlesin. Henüz mudra aşamasına gelmemiş öğrencilerin serileri de asana sonrasında belli bir dinginliğe erişmiştir. Eriştiyse seri görevini tamamlamıştır.

Bu soruyu kim sordu ise içinden, işte geldi benden yanıtı…

Biz yarın sabah İstanbul’a geliyoruz. Çok yakında yüz yüze görüşmek üzere. 28günyogaya devam.

#28gunyoga #28günyoga

 

Reklamlar

Defne_Gün9_İyi Bir Serinin Görevi Nedir?” üzerine 2 yorum

    • Kalemtıraş dedi ki:

      HA, oldu şimdi. Ben de eve geldim. açtım baktım, kimse yorum yazmamış. Dedim, soruyu soran bir yorum yazsın bari. O sırada sen yazdın! 🙂 Umarım işine yaramıştır.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s