Aylin – Veda zamanı yaklaşıyor!

 

Yazacak çok şeyim var Sangacığım.

Şuan nefes nefeseyim. Çok eğlendim, iyi geldi! Yarın ders öncesi hiç yapmamam gereken şeyler yaptım. Oğlum bu sıralar dans etmeye merak sardı. Anne “Bu hareketi yapabilir misin? Şunu yapabilir misin? “ diye yanıma koşarak geliyor ben de tabi ki deyip başlıyorum dans etmeye. O bana hareketi gösteriyor, ben de hemen yapıyorum. Nasıl yaptığıma şaşırarak ama aynı zamanda o hareket zaten benimmiş gibi. Bundan bir kaç yıl önce Rüzgar “hadi gel dans edelim!” dediğimde hiç oralı olmazdı! Ergenlik işte, değişim rüzgarı esiyor:) Ben dans ederken gözleri parlıyor, onun yüzündeki hayranlığı seyretmek çok hoşuma gidiyor! Kazık matematik sorularından sonra işte asıl beklediğim sorular bunlardı Rüzgar’cım:)Sor sor:) Hani insan bir tutkuyla gelirmiş ya bu dünyaya, benim tutkum da dans etmek! Belki bir gün size shadowyoga dansı yaparım kim bilir:) Tamamen benim uydurmam! Gerçi biraz utangacımdır ama birkaç kadeh şarap içtikten sonra açılabilirim:)

***

“28güncüler uyuyor mu?

Uyumuyorum Sangacığım. Sadece bir kaç gündür çok üzgünüm, yazıp yazmamak arasında arafta kaldım. Ben böyle korktuğum, stresle başa çıkamadığım, çok üzüldüğüm, kendimi çaresiz hissettiğim zamanlarda çok sessizleşirim. İşte bir kaç gündür o yüzden sesim soluğum çıkmıyor. Kulağıma deniz kabuğu gibi kendimi koyup dinliyorum. Kafamın içindeki sesler arasında harmoniden eser yok. Tüm bu gürültülü seslerden gerçekten duymam gereken sesi de duyamıyorum. Duygusallığın içinde sele kapılmış gibiyim.

Peki beni bu kadar yoran mesele ne? İş mevzusu mu yoksa hala bu konulara üzüldüğüme inanamayıp yaşadığım hayal kırıklığı mı? (Artık konuya girsem iyi olacak.)

Son bir yılda yaşadıklarımdan sonra ben nasıl iş mevzularına hala bu kadar üzülebiliyorum. Kendime inanamıyorum! Hani sağlık dışında her şey yalandı, hani bir daha bu konular benim merkezimde olmayacaktı. Ne çabuk unuttun Aylin? Hani hakikatle karşılaşmıştın?!

Yaklaşık üç aydır iş yerinde mobbinge maruz kalıyorum.(uz) Üç ay önce altı yıldır çalıştığım yöneticim işten ayrıldı, yerine gelen yönetici ve onun bir üstü aynı bölümde karşılıklı oturduğum arkadaşıma ve bana mobbing yapıyor.

Oyun çok tanıdık! Her gün izlediğimiz bir film aslında! Tek fark bu sefer başrolde ben varım. Kurumsal dünyanın acımasız cilveleri işte. On sekiz yılda bir sürü arkadaşıma aynı şeyler yapılmış, zaman içinde benzer tacizlere ben de katlanmıştım. Sıra şimdi bende. Ne çabuk unuttum. Son altı yıldır, iyi kalpli, şeker bir yöneticim olduğu için mi unuttum, o yüzden mi bu kadar savunmasız yakalandım. Yoksa artık ruhum yorulduğundan mıdır nedir, çok zor geliyor savaşmak, çabalamak. Çaba ve teslimiyet yine gelip yüreğime oturuyor. Ben şimdi teslim mi olmalıyım, çabalamalı mıyım?

Arkadaşlarımı, çalıştığım kişileri, güvenlik görevlilerini sevdiğim ömrümün yarısını geçirdiğim yere veda etme zamanı geliyor. Bana en büyük hediye bu yolda tanıdığım insanlar biliyorum. Öyle güzel insanlar tanıdım ki!  Onlardan öğrendiğim olağanüstü şeyler için, sevgileri için minnettarım.

Hatta şuan bana mobing yapan yöneticiyle yaşadıklarımın, bundan önce buna benzer yaşadığım olayların bir nedeni olduğunu biliyorum. Şafağın en parlak olduğu anın, gecenin en derin karanlığının hemen ardından gelmesi gibi, benim de katlanmam gereken karanlık bir zaman var, biliyorum geçip gidecek ve ardından aydınlık daima geri gelecek. Bu cümleleri yazıp kendimi rahatlatmaya çalışıyorum sanırım.

Rüzgar’ın ergenliği gibi benim de içimde değişim rüzgar’ları esiyor. Veda yaklaşıyor.

Dün iş arkadaşlarımla Heybeli adaya gittik. Ada havası iyi geldi. Martıları, kedileri besledik, yağmurda yürüdük, kadeh kaldırdık, kendimizle dalga geçtik, ne güzeldi! İyi ki varsınız!

Eve gelince matıma uzandım, gözlerimi kapattım. Öylece kaldım sessizlikte. Sonra oturup içimden geçen her şeyi yazdım, yöneticime ve onun yöneticisine mail attım. Biraz rahatladım.

Kavuşmaya saatler kaldı.

Resim dünden.

Sevgimle.

Martıveben

Aylin – Veda zamanı yaklaşıyor!” üzerine 6 yorum

 1. pinarkavak dedi ki:

  Sevgili Aylin, bu zor döneminde umarım senin için en iyi yol gözlerinin önünde birden açılır ve gönül rahatlığıyla onu takip edersin. Örneğin gözlerini kapatıp sessizlikte kaldığın o anlarda sana neyin iyi geleceği birden bire yanıverir. Kolaylıklar ve güç diliyorum seçimin ne olursa olsun onu uygulamanda ve devamında karşılaşacağın başka zorluklarda.

  Liked by 1 kişi

 2. oradanburadan dedi ki:

  Aylincim, keşke yazını dersten önce okumuş olsaydım! Sana daha da sıkı sarılır, kendimce destek olmaya çalışırdım. Biz hep yanındayız, biliyorsun. Ve ışık, karanlık olmadan varolmaz…Pırıl pırıl günlere…💙

  Liked by 2 people

 3. Kalemtıraş dedi ki:

  Aylinciğim, üzgün olmana üzüldüm, içini dökecek cesareti bulduğuna sevindim, Heybeli ada gününe özendim. Mobbing ne demek? Mobbing yapan bir yönetici hangi davranışlarda bulunur? Biraz anlatır mısın?

  Liked by 1 kişi

  • aylinparmaksiz dedi ki:

   Maili yazıp içimdeki her şeyi döktükten sonra rahatladım. Diz çökmemiş olmanın hafifliğini yaşıyorum. Bugün Sıtkı’da bana masaj yaptı, onun sihirli elleri de kasılan omuzlarımı rahatlattı. Her şeyi akışına bırakmaya karar verdim.

   Mobbing, işverenin kasıtlı olarak yaptığı, süreklilik gösteren, yıldırma amaçlı psikolojik tacizde bulunması olarak ifade edebiliriz. Genellikle kıdem, ihbar tazminatı ödememek için ya da yönetime daha yakın kişileri işe almak için çalışanları istifaya zorlamak için başvurdukları bir yöntem. Bu psikolojik tacizin içerisine bir sürü şey girebilir. Örneğin ayrımcılık, çalışana gerçekleştirmesi mümkün olmayan hedefler vermek, uzun çalışma saatleri, yapılan işlerde sürekli hata aramaya yönelik baskı kurulması, hakaret, kötü muamele, sözlü taciz, iftira, cinsel taciz gibi olumsuz davranışlar.

   Benim örneğimde bu işe devam edebilmem için, yönetim anlayışına boyun eğmem, bölüm içinde ayrımcılık yapılmasına karşı çıkmamam ve yıllardır emek verdiğim tecrübelerimin ve fikirlerimin önemsenmemesine aldırış etmemem gerekiyor. Kısaca diz çök diyorlar:)

   Belki bir gün Heybeli adaya hep beraber gideriz. Ne güzel olur:)

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s