fatma- 11. gün / bir tek dileğim var, mutlu ol(ayım) yeter :P

Sabah dört buçukta kalkıp da beşi çeyrek geçe merdivenden sokağımın altında beklemekte olan taksiye doğru adım atarken kendi kendime; ya gerçekten de bu saatte uyanmak  yedide uyanmaktan daha kolay galiba diyordum. Taksiye bineli on dakika olmadan esneme başladım.  Uyanmak kolay belki ama ya uyanık kalmak.  İşe değil de derse gidiyor olsam yine de şikayet eder miydim? Etmezdim galiba. Ya ders ayda dört defa değil de her sabah olsa? Her sabah olsa sanki gidebilecekmişim gibi; düşündüğüm şeye bak. Evvelki gece saat dokuz gibi yatağa girmiştim. Parmak hesabı yaptım; yedi saat uyumuşum. Oooo, baya uyumuşsun mızırdanma dedim. Sustum.

Uçak çok kalabalık değildi, bana düşen iş hafif sayılırdı ama yine de yorulduğumu hissettim. İzin bitip de çalışmaya başlayalı henüz bir hafta oldu ama iş sadece günlerimi değil bedenimi de dolduruyor sanki. Geçen de anlatmaya çalışıyordum ya; bir şişlik…hiç hoşuma gitmiyor. Sadece şişmanlamak istemediğim için değil, canımı daha az hissetmeme sebep olduğu için de.

Eve döndüğümde saat beşe yaklaşıyordu ve hiç keyfim yoktu. Daha yolda Milo ile edeceğim kavganın provasını yapmaya başlamıştım. Senin bu hiçbir şey yapmayan mutsuz hallerinden sıkıldım  ile başlayan bir monolog… Halbuki daha geçen hafta sevdiceğimin doğum günü idi ve ben ellerimi kabine , alnımı alnına yaslayıp sevgilim demiştim; mutlu olmanı diliyorum. Benimle ya da bensiz, burada ya da başka yerde. Galiba bunu söylemem ile onu kafamda mutsuz bir adam, kendimi de o mutsuz adamın sevgilisi olarak etiketlemiş oldum.

Lafı uzatmayayım sangacım, bu dilek falan değil bayağı ultimatommuş. Bak canım, ben senin bu sıkkın, mutsuz hallerinden bıktım. Mutlu olmanı diliyorum tabi ama asıl dileğim mutlu biri ile birlikte olmak. Seni de seviyorum hazır, o yüzden iyisi mi mutlu ol da başımıza iş çıkartma.

Bizim evimiz çok, çok ama çok ufacık sangacım. İki kişinin birbirini görmezden gelmesine imkan yok. İki oda var; salon ve yatak odası. Milo beni karşılamak için kapıya geldi, ben asık ve donuk bir suratla yorgunluğumdan dem vurdum ve pek de yüzüne bakmadan üzerimi değişmek için yatak odasına girdim. Bayağı bir oyalandım. Salona girince yerde duran saç kurutma makinesine ve fırçaya kötü kötü baktım. Onları orada bırakan benim ama yatak odasındaki yerine kaldırmayan da o. Üstelik zaten o uyuduğu için saçımı salonda taramak zorunda olduğumdan gidiyor o fön makinası oraya. Ötede duran kitaplara baktım. Kaç zamandır yerine yerleştiren yok. Baktım salon bana iyi gelmiyor, hala daha ağzımı açıp da bir laf da etmemişim, kalkıp bir çorba pişireyim bari diye mutfağa gittim. Kulaklığımı takıp bir yandan bir podcast dinlerken önce çorbayı yaptım, mutfağı temizledim, sonra fön makinasın yerine koydum, kitapları düzenledim. Neredeyse iki saati böylece konuşmadan geçirmiş olduk.

Ben bunları yaparken kulağımda Sharon Salzberg meditasyon hakkında konuşuyordu. Orta okullarda farkındalık meditasyonu dersleri vermeye ilk başladıkları zaman ders alan çocuklara farkındalık ne demektir diye sormuşlar. 9 yaşında bir oğlan  ”karşındakinin ağzına bir tane çakmamaktır” demiş. Sharon bunun harika bir tanım olduğunu düşünüyor. Öfkeli olduğunun farkına öfkelenmeye başladığın andan itibaren varmak,  o yumruğu çaktıktan, o mesajı yazdıktan, o kavgayı çıkardıktan sonra değil.

O kavgayı çıkarmadım ben de işte bu akşam. Konuşmamak çok iyi geldi. Gün geceye döndü. Çorba çok güzel oldu. Çorbanın sıcağından belki de aramızdaki buzlar da eridi yavaştan. Asıl mutsuz olan benim galiba. Çalışmaya başlamak ile başa çıkmakta zorlanıyorum. Sona bıraktım ama ben bugün yoga yapamadım be sanga. Ama sakin kalmakla bir meditasyon yapmış saydım kendimi. Yarın bu ayki  kursumuz başlıyor. Saati altıya kurdum. Geç bile kaldım uyumak için.

Bu sefer yogası az, ilişkisi çok bir yazı oldu, kısa da oldu yine affet. Yoga ilişkide oluyor diyor hocam. Bu seferki de ona sayılsın, olmaz mı?

f.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s