Zeynep – Gün 2

İyi akşamlar sevgili sanga,

Yazmadığım iki ayda, daha mı fazla oldu? Kesin 4 ay oldu, neyse, hayatım bir takla attı.

Babam öldü sangacım, tabi çok üzüldüm, hala ne olduğumu anlamadım.

Sayfayı açtığımda ‘Söylemem sana, havadan, sudan, yogadan bahsederim.’ diyordum, dökülüverdi parmağımdan. Senden birşey saklanmıyor, ne yapayım…

Belki de hayatımın en büyük taklası oldu. Diyorum ki yıllar, yollar sonra şu günlere uzaktan bakınca göreceğim, anlayacağım, neler değişti, ben neydim, ne oldum. Şimdi bilemiyorum. Birşeyler yerinden oynadı ya, hiçbiri durmaz şimdi yerinde, nereye giderler daha bilmiyorum.

Ölmek nedir? Yok olmayı kavrayamıyorum henüz. Hafsalam almıyor.

Hafsalayı doğru yazmak için sözlüğe baktım şimdi, zihnin kavrama yetisinden önce, kuşun kursağı ve anatomide leğen kemiğiymiş. Araplar da kafalarına değil, karınlarına anlıyorlar demek, ilginç geldi, araya ekliyorum. Lafı dolaştırmakta ustayım.

Kuzenimin 3 yaşında ikizleri var, geçen pazar da büyükbabamı kaybettik. Evet, üstüste geldi. Cenaze ve gömme işleminden sonra, kuzenim kızlara ‘haydi koca büyükbabaya baybay deyin!’ dedi. Kızlar gülerek el salladılar mezara, toprak sonuçta, görüntü çılgınca. Sonra eve gittik. ‘Anladılar mı?’ dedim. ‘Yok.’ dedi. ‘Geri gelecek zannediyorlar galiba.’

‘Benim de bu miniklerden farkım yok.’ diyordum tam. Emin olamadım şimdi yazarken. Onlar açık seçik görmüş de olabilirler gerçeği, çok acı gelmemiştir belki.

Neyse, ben herşey baştan yaşanacak, babam bir gün gelecek, ona yazdığım mektupları vereceğim ya da okuyacağım zannediyorum galiba.

Başka konu ama, ölmeden önce de daha da hasta olacak sanıyordum. Başucunda babama kitap okuyacağım günleri bekliyordum.

Yaş otuzbeş, beş yaşımda inandığımdan azıcık ileri gidebildim mi?

1988 yılında çok sevdiğim barbili bir takvimim vardı. 1989 yılımda atmaya direndim. Bir daha 1988 olunca kullanırım, diye saklamak istiyordum. İnandırdılar beni, kim hatırlamıyorum, attım takvimi, çok üzüldüm. İnandıramadılar da ben inanmış gibi yaptım sanki. Şimdi de inanmış gibi yapıyorum. Geçtiğimiz hafta konusu geçti tam burada, kelimeleriyle hatırlamıyorum. Ben yaşamayı beklemiyorum, beteri baştan aynı hayatı yaşamayı bekliyorum, aynı seneler gelecek, o zaman muhteşem olacak.

Yogaya gelirsek. Bu satırları direkman blog sayfasına yazıyorum, sevgili sanga. İmla hatası yaparsam, ben bitirmeden teknoloji bir oyun oynayıp da yayınlarsa, diye düşüncelere kapılamıyorum. Başka programda yazıp, kesip yapıştırırdım eskiden. Düğmeye basmadan tekrar okuyacağım tabii, sana saygıda kusur etmem, bu yazı anlaşılır ve anlamlı olsun istiyorum. Ama bunun gibi birçok kalıbımdan sıyrıldığımı hissediyorum bu günlerde. Ah yanılıyor muyum? ‘Başkalarını oluşturuyor muyum?’ düşüncesi düşüyor aklıma hemen arkasından. Büyük ihtimal. Onu da sonra anlatırım.

Yogasız geçen iki aydan sonra, dünkü dersimizde farkettim, yapamam diyerek girmediğim yerlere giriverdiğimi. Unutmuşum sınırlarımı. Kendime koyduğum sınırlarmış bir de bunlar, yokmuş aslında. Derlerdi de inanmazdım. Belki yenilerini geliştiririm en kısa zamanda, ama belki hatırlarım bunu da, çıplak kulağıma küpe olur.

Sonuçta, fena tutulmuş uyandım bugün. İşe gitmeden sadece 45 dakikam vardı yogama ayıracak. ‘Neredeyse sadece ısınmaları ve soğumaları yaptım.’ desem yeridir.

Hala ceketimi giyerken zorlanıyorum, öyle fena tutulmuşum. Yıllardır anlamıyordum aşağı bakan köpekte neden yeni başlayanların zorlandığını, elleri kayanları. Bir de bunu anladım, iyidir.

Sıkıntılı bir gün geçirdim, sana yazdım bir içim ferahladı. Tekrar tekrar iyi ki varsın…

Kesin imla hataları da yaptım, bazen emin olamıyorum, affet beni…

Zeynep – Gün 2” üzerine 4 yorum

  1. oradanburadan dedi ki:

    Zeynepciğim, başınız sağolsun. Hem kaybettikleriniz, hem de çocukluğundaki takvimle ilgili yazdıkların çok derinlerde bir şeylere dokundu. İyi ki yazmışsın ❤️

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s