Zeynep – Gün 3

Gün ağardıktan sonra kalktım. Bizim ev çok karışık bu aralar. Açılıp ayıklanmayı bekleyen kutular, bir süre açmayacağımı bildiğim diğerleri, kirli ve temiz çamaşır yığınları, tatlı kocamın düzenlemek üzere yere serdiği türlü belgeleri arasında kendime bir yer buldum.

Perşembe derste Defne Hocamızın yaptırdığı serinin tıpatıp aynısını yapmaya niyetlendim, rahat bir oturuşa girdim. Biraz eğri sanki, ama rahat. Nasıl oturmalıya dair sorularımı aklımın kenarına not ettim, yarın sınıfta sorabilirim umuyorum.

Dünkünden biraz daha az tutuk bedenim, olsun. Dün sınırlarımı unutmuş olmakla böbürlenmiştim, böbürlenmek de çirkin bir kelime ya, erken sevinmişim. Belki de güçsüzlüğümden kaynaklanıyor bazı pozların içine serilivermem düşüncesi düştü bu kez. Dur ama görürüz.

Hani her seferinde ilk kez yaparmış gibi diyoruz ya, balık hafızası gerek demek her yogiye. Balıkların unutmadığına dair de elimde deliller var, ama onlar da ikinci ağızdan. Sen ne dediğimi anladın. Hatırlamadan hareket. Akışa bırak diyorlar ya, belki aynısını kastediyorlar. Doğru var içinde.

Patronumu öyle görmeye çalışıyorum bazen. Hergün yeni bir sayfa, seyrek başarabiliyorum. Herkes spekülasyona bayılıyor oysa. Benim de eğilimim var, inkar edecek değilim. Şimdi böyle oldu ya, kesin böyle yapacak bak, fısıltılar yükseliyor. Yapmadı ki, demedi ki daha, bir duralım bekleyelim, görelim, değil mi? Yok. Tahminlerde bulunup tavrımızı koyalım şimdiden, hazırlıklı olalım. Dayanıksız görüş demekmiş spekülasyon, geçmişe dayanarak kurgu.

Hayatta kalmak için gerekli olsa gerek, strateji, taktik. Yoga sahasında da ölüm kalım savaşı. Nefesim yavaşlarsa ölürüm, bir saniye daha kalırsam burda bacaklarım kopar, bir santim daha yaklaşırsam yere, hayatta kalkamam bir daha gibi gibi. En iyisi mi ben tutmayayım o baş parmağı, yetişemiyorum zaten, yarın öbür gün tutarım…

Kin tutmamak, beklentiye girmemek, çocuk zihniyle hareket etmek, yogi tea var ecnebide sallangacında yazıyor ‘act don’t react’. Hepsi aynı yere mi varıyor? Su yolunu mu buluyor?

Hepimiz aynı şeyden mi bahsediyoruz, yoksa bu benim doğum tarihim ve saatimden mi kaynaklanıyor bu birleştirme sevdam? Elimden gelse herşeyi anlatan, beni hepten anlayan bir cümle, daha iyisi kelime bulup yerime oturacağım. Tümdengelip, tümevaralım.

Neyse, tüm çabamı ortaya koyup, sonuna erdirdiğim bu yogadan sonra dengelenmişim, evet.

Dün sarsılmıştım oysa yarım yamalak yaptığım serinin sonunda.

İyi bari. Yoga beni tümden bozmuyor.

Şimdi kesiyorum, yarın sabah yakın malum. İyi geceler sevgili sanga, belki günaydın.

Görüşür, okuşuruz.

Sağlıcakla kal.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s