Pınar – Ben Anneme Gidiyorum!

Dedim telefonda şakacıktan. Gökay zaten Giresun’da, ailesinin yanındaydı. Ben de bir türlü toparlanamıyordum. O yüzden Cumartesi’den beri annemlerde kalıyorum. Dün gece ilk defa güzel bir uyku uyudum. Karnım gurul gurul olmadan, midem ağzıma gelmeden, bol aksiyonlu rüyalar gördüğüm tatlı bir uyku. Bugün bitti! diye kalktım yataktan.

Haberin var değil mi Sanga, üç gün sonra destansı bir dolunay bizi bekliyormuş. Hem dolunay, hem süper ay, hem mavi ay, hem kanlı ay. Süper ay çünkü ay dünyaya en yakın olduğu konumdaymış, mavi çünkü aynı aydaki ikinci dolunaymış, kanlı çünkü bir de ay tutulması var, tutulma sırasında etrafında oluşan kırmızı hareden ötürü. Artık gerisini sen düşün.

Beni seyahat heyecanı sardı Sanga. İnstagram’da Nepal’le ilgili takip ettiğim ne kadar hesap varsa hepsini bırakmayı düşünüyorum. Gün yaklaştıkça stresim artıyor. Evet, Nepal’e gideceğim diye stresliyim. Ben her şeyi kendime stres yapabilecek bir yapıya sahibim. Yeterince gezip görebilecek miyim? İstediğim her şeyi yapabilecek miyim? Ayın 13’üne ve seyahatin tam ortasına denk gelen Maha Şivaratri’de Katmandu’da mı olsak yoksa dağlarda mı olsak? Peki ya yüksek irtifa? Acaba tolere edebilecek miyim? Çok üşüyecek miyim? Yürüyebilecek miyim? Turu tamamlayabilecek miyiz? Çektiğim fotoğraflar iyi çıkacak mı? Yeni aldığım fotoğraf makinesinin hakkını verebilecek miyim? Şimdi bir de, gidene kadar iyileşip gücümü toparlayabilecek miyim? stresi eklendi. Ha bir de hala Katmandu’da bir rezervasyonumuz yok. Normalde evden Gayrettepe’ye gidecek olsam daha çok hazırlık yaparım. Benim için şahsi bir hac meselesine dönüşmüş olan bu Nepal seyahati için henüz herhangi bir hazırlık yapmamış olmak da içimi kıtır kıtır kemiren bir husus. Çekirdeğimi oluşturduğunu sandığım risksevmez yapımın içine sızmış küçük bir gerilla kuvvetinin maceraperestliği mi yoksa yönetimi devralan? Bundan öncekiler hep sıkıcıydı bir de böylesini deneyelim diyen muzip bir ihtilal mi? Yoksa olası bir krize alttan alttan yol yaparak attığım her adımla tırmandığım irtifa gibi beni bir nevi katarsise götürecek bilinçdışı bir öz sabotaj eylemi mi?

Yaşanıp görüle!

 

 

Pınar – Ben Anneme Gidiyorum!” üzerine 2 yorum

  1. Kalemtıraş dedi ki:

    Piciğim, Nepal mepal oralar hazırlıksız yaşamayı hayat felsefesi edinmiş gezginleri için tasarlanmış diyarlar. Hiç bir hazırlık yapmasan da karnın doyuyor ve tepende bir barınak beliriyor. Bir dolu da çok kafa arkadaş ediniyorsun. Ne baskıcı, ne dar kafalı bir ülkede yaşıyormuşum diye şaşırıyorsun. Stresimiz vatanımızdır. Çıkış damgasını yeyince bir şey kalmayacak inan. Git ama et yeme.

    Liked by 4 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s