PİRAYE – 4. GÜN

IMG_4530

Heart on heart, soul on soul. That tiny instant of eternity.

Hani her şeyin çok hızlı olması makbul ya, zamanı durduran ve genişleten anların kıymetini bilin ahali. O an sizin için her ne ise.

Şimdi bunu yazınca aklıma Sevgili Cem Şen Hoca’nın ‘Anlar Vardır’ yazısından bir bölüm geldi.

Diyordu ki;

“Anlar vardır.

Bazen sıcak bir yaz günü esen rahatlatıcı bir esintiyle perdenin uçuşmasıdır. Bazense annenizin kucağında şefkatle sarılıp sarmalanmaktır. Sevgilinize baktığınızda adeta her şeyin tuhaf ışıklarla gözlerinizi kamaştırmasıdır.

Dün Ali, burnunu annesinin burnuna dayayıp, ‘Gözlerinde Ali var anne,’ demiş. Güzel anlardır bunlar; ve akılda kalırlar. Sizi sizden daha büyük bir şeye kavuştururlar.

Bazen tatları çay gibi acıdır. Kusurludur. Sevmekten hoşlandığım yırtık pırtık tişörtüm gibidir. Karım için ‘yer bezidir’, benim içinse onunla geçirdiğim ilk gecem.

Bazı anlar, eksiktir, kusurludur. O âna bakan göz isteklerin, korkuların ve kıyaslamaların gözüyse, o zaman yalnızca ondaki eksikliği ve kusuru görür. ‘Ben’i aşan bir genişlemenin, korkusuzluğun ve uyanıklığın olduğu anlar söz konusu olduğundaysa eksiklik ‘ ‘mükemmellik’ anlamına gelir.

Bir Zen sözü, ‘Leyleklerin bacakları uzundur ama keserek kısaltılamazlar,’ der. Her an, yalnızca o halde var olabilir. Her an yalnızca onu görebilen bir göz ile güzelleşir, onu göremeyen göz ile sıradanlaşır, onu görmek istemeyen göz ile bakıldığındaysa çirkinleşir.”

Bugünlük bu kadar 🙂

PİRAYE – 4. GÜN” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s