fatma- ateş ve formlar- 10. gün

IMG_4836.JPG

Dün gece eve sabaha karşı üçte varmış olduğum için erken kalkmaya yeltenmedim bu sabah. Saat ona kadar uyuyup içinde sizlerin de olduğu uzun ve hikayeli rüyalar gördüm.

Bir süre evvel izleyip de bunu sangaya yazsam ya dediğim Robert Svaboda konuşmasını izledim tekrar yogaya başlamadan evvel.  Onu izleyince de bu sabahki yoganın sonunda trataka yapacağım da size bu satırları yazacağım da aşağı yukarı belli olmuş oldu.

Sakin sakin, ağır ağır yaptım serimi. Sonunu da eli kulağındaki regle altlık olsun diye düşünerek restoratif pozlarla bağladım. Her şey bitince kırmızı bir mum yaktım. Bir kol boyu uzağıma, göz hizasına yerleştirdim ve uzun uzun, gözlerim yaşarıncaya kadar mumun alevini izledim.

Tratakayı da başka bir çok şey gibi Panço ve Beatrix’ten öğrenmiş ama günlük hayatıma katmakta pek de başarılı olamamış, bir kaç defa yaptıysam da düzeli bir çalışma haline getirememiştim. Bilginin sağanak gibi yağdığı günümüzde henüz öğrendiğim o şeye hayatımda bir yer açamadan bir başka şeyi öğrenmenin heyecanına kapılıp gittiğim için olmalı. Ya da belki zamanı değildi, henüz hazır değildim.  Eğer sebep oysa,  Dr. Svaboda’nın bu videoda anlattıklarından bu kadar etkilendiğime göre benim Trataka zamanım gelmiş.

Videonun linki  yukarıda. İzlemenizi tavsiye ederim. Ben beni çok etkileyen kısımlarını kısaca yazacağım size. Dr Robert bizlerin çok görsel canlılar olduğumuzu düşündüğünü söylüyor ve  duyularımızdan en güçlüsünün görmek oluşunun da ateş ile olan ilişkimizden kaynaklandığını. Ateşe baka baka böyle görsel canlılara evrilmişiz ve ışık ve forma bu kadar önem verir olmuşuz. Form ateşin süptil elementlidir diyor Svaboda. İnsanın düzenli olarak bu formlara maruz olması insanoğlu için olağan bir şeydir. Bir ateşin başında oturan herkes ateşin sürekli yeni ve önceden kestirilemeyen formlar yarattığını bilir. Atalarımız yıllarca bir ateşin başında topanmışlar. O ateşin başında pişirmiş, yemiş, söyleşmişler. Ateşin evlerden tamamen çıkışının yüz yıllık bir geçmişi bile yok. Ateş her ne kadar evlerimizden çıktıysa da beden  ve sinir sistemlerimizin ateşin sunduğu bu formlara duyduğu istek bir şekilde karşılanmak zorunda. Bizler ateşin yerine önce televizyonları, yakın geçmişte ise ekranları koymuşuz. Böylesine ekran bağımlısı haline gelmiş olmamızın nedeni ateşe bakarak almakta olduğumuz o formları şimdi ekranlara bakarak alıyor oluşumuz. Fakat bu formları ateşin kendisinin yerine ekranlara bakarak topluyor oluşumuz tercih edilen bir durum değil. Öncelikle ekranlardaki bu  formların hepsi ölü formlar, geçmişe yönelikler. Diğer bir sebep ise bu formaların hepsinin başkaları tarafından yaratılmış formlar oluşu. Bizim canlı, yanmakta olan ateş ile ilişkimizden doğan formlar değiller bunlar.

Svaboda bize her gün kısa bir zamanımızı ekranlarımız kapatıp gözlerimizi  yanmakta olan ateşe  dikmemizi tavsiye ediyor.   Bilincimize şimdiki zamanda, şu anda yanmakta olan canlı ateşten kabul edeceğimiz formların  gelecek zamana doğru adım atmakta, gelecekteki formları görsellemekte yardımcımız olacağını söylüyor.

Düşündüm; bizim modern hayatımızda ateşin yeri neresi diye. Aklıma doğum günü pastalarındaki mumlardan başka bir şey gelmedi. Ateşin hayatımızdaki yerini ekran ile doldurmuşuz ama evet ama geleceğe baktığımız, dilekler dilediğimiz o anda hala yanmakta olan mumlara bakmayı sürdürüyorsak hala umut var belki de biz insanlar için.

Trataka da diğer bütün yogik teknikler gibi bir ustadan öğrenilmeli. Ben usta olmadığımdan istesem de size trataka öğretemem. Belki hocalarımız öğretirler bir gün.  Ama illa da trataka yapacaksınz diye bir şart yok. Ekrana bakmayı kısıtlamak ya da gördüğümüz formların canlı olmadıklarının bilincinde olmak bile yaratıcılığımız için büyük birer adım olabilir. En olmadı bir sonraki doğum gününüzde mumlar eriyinceye kadar ertelersiniz üflemeyi. Pastaya da yazık mazık olmaz. Şeker de ekran kadar zararlı ne de olsa 🙂

f.

ps. yukarıdaki mumlu fotograf a bakıp da doğum günüm sanmayın. resimli yazılar daha çok okunuyor diye koydum bu resmi oraya 🙂  doğum günüm 30 mart.  bu doğum günümde  içinde hepimizin olduğu başka bir mumlu fotoğrafımın olmasını diliyorum 🙂

fatma- ateş ve formlar- 10. gün” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s