Piraye – ‘Lıfe Makes Shapes’

Bedenin şekli hareket ederek ya da hareketsizlikle değişime uğruyor. Benim merakımı daha çok cezbeden bir şey var; duyguların ve düşüncelerin bedenin şekline ve harekete etkisi…

His değişimlerinin bedeninize nasıl yansıdığını fark edebiliyor musunuz? Örneğin ben omuzlarımın duruşunda ve yerle olan ilişkimde hissediyorum. Zihnim dağınık olduğunda, üzgün olduğumda, endişe duyduğum bir şey varsa, çaresiz hissediyorsam, mutluysam, algılarım daha netse duruşum değişiyor.

Kendimizle ve dış dünyayla kurduğumuz ilişki, hastalıklar, travmalar, korkular, ifade edilemeyenler ya da aşırı ifade edilenler… Kısacası deneyimlerimiz ve bunlara bağlı duygu değişimleri, hareket/hareketsizlikle beraber bedenin coğrafyasını oluşturuyor.

İnsan bedeninin işleyişi daha ilk hücre oluşumdan itibaren pulsation yardımıyla flow ve circulation. Yani her an açılıp kapanıyoruz, genişleyip daralıyoruz. Fakat bazen pulsation’ın bir yanı diğerinden daha çok ifade buluyor. Baskın olan duygu/düşünce/deneyimin niteliğine göre; ya çok kapanıyor/daralıyor, ya da açılıp genişleyebiliyoruz.

Yani aslında wellness sektörünün ve moda dergilerinin iddia ettiği gibi, bir insan için “ideal şekil, ideal vücut” diye sabit bir fotoğraf olması zor. “life is shapes moving somewhat like movie,,, we are moving sequences of varying emotional shapes.”

 

Piraye – ‘Lıfe Makes Shapes’” üzerine 2 yorum

  1. fatma dedi ki:

    çok güzel. çok sağol. son zamanlarda ben stresimi zihnimden evvel bedenimde yakalamaya başladım sıklıkla. ne zaman yakalasam hep ilk bedenden başlıyorum gevşetmeye. omuzlar, boyun… canlarım. sadece kafamızı taşımakla kalmıyor zihnin en büyük yükünü de onlar çekiyor 😔

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s