Pınar – Bir Şeyi De Bilmeyiver

Sevgili Sangacığım,

Buraya yazmak kolay. Kendi bloguma yazmak zor. Üstelik o kadar çok şey var ki anlatmak istediğim. Yazı dizileri bile tasarladım kafamda. Başına oturduğumda ise bir türlü toparlayamadım söylemek istediklerimi. Bırakınız dağınık kalsınlar dedim.

Okulu kapanan çocuk gibi hissediyorum. Cihangir Yoga’yı bırakalı 15 gün oldu. Özgürlüğün tadı bir başka. Yaptığın işi sevmenin, öğrencilerinle aranda herhangi bir merci olmayışının, izin planlarını kimseye sormak zorunda olmayışının tadı bambaşka.  Heyhat. Ben ki nasıl gencecik ve naif, ensesine vur lokmasını al bir insandım. Maaşımı alayım sigortam yatsın yeter derdim. Serbest mesleğin S’si bile ailemin kromozomlarında tanımlı değildir, düşüncesi bile çarpıntıya neden olabilir. Lakin yaşadığım iki kurumsal hayat tecrübesi -ki Cihangir Yoga’yı da yoga dünyasının Procter & Gamble’ı olarak düşünebiliriz- benim gibi birini bile bırak sevdiğim işi yapmayı, o işi yaparken emeğimin üzerinden para kazanıp beni göz göre göre sömüren düzene karşı GRAM tahammülü olmayan bir insana dönüştürdü. Bu iki tecrübeye ne kadar teşekkür etsem azdır.

Yeni yoga hocalarına tavsiyeler ise bir başka yazı dizimin konusu. Bu meslekte on yıllarımı devirip bir tecrübe abidesi olduğumdan değil. Tam da öyle ‘yeni’ bir hoca olduğumdan. Vaktiyle tam da bu yukarıda bahsettiğim düzen tarafından mütemadiyen ‘yeni’ hoca statüsüyle teyakkuzda bırakılıp sürekli bir şeylere ve birilerine muhtaçmışız hissiyle bir dersten diğerine koşturan ve koşturulan hocalardan olduğumdan. İlk elden yani. Madalyonun öte yüzünden bildiriyorum.

Ne diyordum, evet yaz tatili. Çok az kaldı! Şirince, Hızır, Budapeşte.. Neler çıkacak içimizden şimdiden meraktayım. Sonrasını ise bilmiyorum. Sevgili Sanga, hayatımda ilk defa hayatımın bir bölümünü nasıl geçireceğim konusunda en ufak fikrim yok. Bil-mi-yo-rum. Bu bilmeyiş beni acayip heyecanlandırıyor. Doların euronun alıp başını uçtuğu şu günlerde, seçimdi krizdi iflastı derken volatilitenin dibine vurmuş ülkemdeki hayatıma bir volatilite de benden olsun. Velev ki bu yaz hiç çalışmadım. Velev ki bu yaz hep tatil yaptım. Bu benim hakkımda ne der? Bir şey der mi? Öz-değer krizleri yaşar mıyım? Cebime para girmiyorsa sen hiçsindir diyen suspicion-of-self çanlarını bağrıma basabilir miyim? Belki hayata katılmanın başka yollarını keşfederim? Kendimi, vücudumu, zihnimi beslerim? Nihai hedefim iyi bir yoga hocası olmak ise bunun yolu kendimi, yaratıcılığımı, kendi yogamı beslemekten geçmez mi? Pozitifim Sanga. Gökay’ın deyimiyle: Boziti.

Bugün sabah dersinden sonra Sıtkı’ya gittim. Sihirli eller canımdan can aldı, canıma can kattı. Sıtkı’nın parmakları derimin altına işledikçe beynimde şimşekler çaktı, marma haritası gözlerimin önünde uçuştu. Geçen yıldan beri masaj seansları benim ‘acı’ kavramıyla ilgili fikirlerimi yeniden kodlamama çok yardımcı oldu. Sıtkı bazen tuttuğu kas/doku/et kütlesine konuşuyor, ben de içimden konuşuyorum, bırak çocuğum bırak, tutma kendini. Bırak. Gerçekten de bırakıyor. Bak açıldı diyor Sıtkı hissettin mi? Onun yönlendirmesiyle dikkati yeniden oraya getiriyorum, aa evet. Gerçekten de açıldı. Derken bir başka kütle. Yoga’da olan da tam olarak bu. Bu açılmanın, çözülmenin, sökülmenin getirdiği ağrı/acı/yanma. O kadar aynı ki benim kafamda bu ikisi. Sıtkı ilk dokunduğunda ay ay ay diyip durdursam, hiçbir şey değişmeyecek. Gözümde yıldızlar başımda kuşlar uçuşana kadar dayanabilirsem eğer, işte o zaman, bambaşka bir şey oluyor. Masaj da tıpkı Yoga gibi hali hazırda zaten açık ve akıcı olan yerlerinle ilgilenmiyor. En pis, en zorlandığın, yere gidiyor, tam ortasından giriyor.

Bugünlük tutti frutti.

Hoşçakal Sangamu!

 

 

Pınar – Bir Şeyi De Bilmeyiver” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s