Alper Gün 1

Selam sana sanghamou,

On üç temmuz yeni ayında başlayan döngüde denemeye niyetlendiğim şeyler vardı. Kendime vereceğim yirmi sekiz günlük sözü sanghamın şahitliğinde vereyim ki kaytarma ihtimalim azalsın diye buraya yazmayı kafaya koydum. Gel gör ki yazmaya yazmaya tutulmuşum. Dilim dönmüyor, elim gitmiyor. Olsun. Zamanla açılırım.

Yogama gösterdiğim hassasiyeti saatine göstermiyorum. Yoga yapmak için kalkmıyorum. Kalktığımda yoga yapıyorum. Defne Hoca Azaltmak ya da Bırakmak  yazısında “Bir ayağım eski halimde kalsın, öbür ayağımla şu yeni halime bir adım atayım diyemiyoruz. Olmuyor.” demiş. Aynı yazıda “Yoga geleneği – diğer mistik öğretilerde olduğu gibi- öğrenciden değişmesini talep eder. Öğrenci de zaten bildiği halinden daha farklı, daha derin bir başka varoluş hali var mı, hayatı oradan yaşarsa kendini daha mutlu, daha özgür hisseder mi diye merak ettiği için hocanın kapısına dayanır. Bu süreçte madem bildiğimizden başka bir varoluş halini araştırıyoruz ilk değiştireceğimiz şey de alışkanlıklarımız olacaktır elbette. Yoga bir alışkanlık kırma disiplinidir. Disiplinidir evet. Disiplinli bir şeydir.” de demiş. Benim bu şafak saati kalkıp yoga yapmayı bir türlü oturtamayışımda da bir ayağım eski halimde kalsın, öbür ayağımla yeni halime bir adım atayım hali (direnci) var. Bu döngüde yirmi sekiz gün boyunca güneş doğmadan yogamı yapmaya niyet ediyorum. Siz kaçta yapıyorsunuz yoganızı arkadaşlar? Bu sabah 04.40’da uyanıp yaptım. Güneş ne kadar erken doğuyormuş.

Bi süredir yoga yaptıktan sonra yarım saat kadar şiir okuyorum. Şiir benim sevdiğim bir tür değildi. Değerli bir tür olduğunu biliyordum. Sevmek için çaba göstermeye çalışmıştım. Çok sevdiğim bir arkadaşım iki sene önce, o kadar kitap okuyorsun biraz şiire de bulaşman lazım diyerek  Metin Altıok’un tüm şiirlerinin olduğu bir kitap hediye etmişti bana. Ben iki senede on şiir zor okumuştum. Ayfer Tunç bir röportajında “Yazının tekniğiyle fazlaca ilgilenen yazarlar şiir ve öyküyü kavramsal olarak farklı görebilirler, teknik anlamda öyledir de, ama galiba ben onlardan değilim ve şimdi daha da ileri gidiyorum, şiirin sanat yapıtının kök hücresi olduğunu düşündüğümü söylüyorum. Tabii bunu söylerken, “şiir”den kastımın ansiklopedilerde tarif edildiği gibi, alt alta yazılmış dizelerden oluşan bir “tür”den çok öte bir şey, sanat yapıtına ruhunu veren hakiki bir “şey” olduğunu belirtmem gerekli. Benim edebiyatımda şiirin etkisine gelirsek, şiir beni gerçekliğin ve bilincin kesin çizgilerinden yaratının alacakaranlığına taşıyan dalgadır. Yazmaya başlamadan önce muhakkak şiir okuyorum. Okurken gerçeğin katılığı yumuşuyor, bilincin çizgileri bulanıklaşıyor, böylece yazının alacakaranlığına geçiyorum. Okuduğum şiirlerin bilincimin dibine yuvalanmış olduğunu da hissediyorum. Yazının alacakaranlığında muhakkak kendilerini hatırlatıyorlar. ” demiş. Burada bahsettiği şey bana biraz yoga kafasını anımsattı. Son bir ayda Metin Altıok ve Orhan Veli’nin tüm şiirlerini okudum, okumaktayım.

Ayfer Tunç aynı röportajında “Leyla Erbil’in son romanı Kalan bence bir şiir kitabıdır ve Leyla Erbil bence Türk romanın en has şairidir. Bir adım daha ileri gidelim. Benim için 20. Yüzyılın en büyük yönetmeni olan Ingmar Bergman hakkında “sinemayla şiir yazan adam” denir, bütün kalbimle katılıyorum. Onun filmlerini seyrettiğimde damağımda derin düşünceyle taçlanmış müthiş bir şiir tadı kalıyor. Ya da Edward Hopper’ın resimleri. Onun bir Amerikan barını resmettiği tablosuna bakarken, o barda geçen yazılmamış öyküleri görmemek elde mi? Benim için şiir sadece şiir, öykü sadece öykü, roman sadece roman değil. Çünkü sanat yapıtı dediğimiz şey, ruhumuzdaki elektrik çakımıdır, bizi titretir ve bunu hangi aracı kullanarak yaptığının benim için bir önemi yok.” demiş.

Chopin de notalarla şiir yazmış.

 

 

Alper Gün 1” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s